Alerji karşıtı bitkisel kür 

Vücudu alerjiye karşı direçli kılmak ya da alerjik durumdan kurtulmak için ısırgan otu ve keçiboynuzu kürlerini deneyin. 

 Alerji, herhangi bir maddeye karşı vücutta oluşan anormal bir hassasiyet reaksiyonudur. Normalde vücudu koruyan bağışıklık sistemi, bazı insanlarda zararlı olmayan birtakım maddelere karşı aşırı yanıt verir. Alerjik reaksiyona yol açan maddelere “alerjen” denir. En sık görülen alerji çeşitleri arasında polen, ilaç ve çevresel etmenlerin tetikledikleri alerjiler bulunmaktadır. 

HIRILTILI NEFES ALIP VERME

Alerjinin her ne kadar genetik olduğu düşünülse de hamilelik ve hastalık gibi vücudun daha zayıf olduğu dönemlerde vucut normalde olmayan alerjik tepkiler verebilmektedir. Alerji belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu belirtiler kişilere göre şiddetli veya şiddetsiz olarak görülebilir. En çok görülen alerji belirtileri kaşıntı, hırıltılı nefes alıp verme, nefes darlığı ve vücudun çeşitli yerlerinde şişlikler olarak görülebilir. Uzmanlar vücudu alerjiye karşı direçli kılmak için iki farklı kür önermektedir. Bunlar keçiboynuzu (harnup) ve ısırgan çayı kürüdür. 

KEÇİBOYNUZU  

Orta büyüklükteki keçiboynuzundan altı-yedi tanesini önce soğuk su altında yıkayınız. Daha sonra bunları küçük küçük kırarak, kaynamakta olan yarım litreye yakın suyun içerisine atınız. Kısık ateşte yedi-sekiz dakika kaynatınız. Soğuduktan sonra süzerek suyunu cam şişeye doldurunuz. Her gün sabah kahvaltı arasında ve akşam yemeğinden önce bir çay bardağı içilir. Yaklaşık yarım litre olarak hazırladığınız keçiboynuzunun haşlanmış suyu üç gün buzdolabında bozulmadan korunabilir. Her üç günde bir, taze olarak hazırlamanız gerekecektir. Hiç ara vermeden bir ay uygulayınız. Yılda iki-üç defa tekrarlanabilir. 

Isırgan kürü

Kaynamakta olan 1 su bardağı suya yaklaşık bir tatlı kaşığı ısırgan atınız. Kısık ateşte ağzı kapalı olarak 3 dakika kaynatınız ve ılımaya bırakınız. Ilıdıktan sonra süzerek ısırganı ayırınız. Aç karnına sabah ve aksam 1 çaybardağı içiniz. Isırgan çayı içildikten en az 20 dakika sonra yemek yemeye başlanmalıdır. Isırgan çayı kürü 15 gün boyunca hergün günde iki kez uygulanır ve sonlandırılır. Isırgan çayı kürü için kurutulmuş ısırgan veya taze ısırgan kullanılabilir.