Alerjiye şifa olan 8 bitki

Isırganotu, öksürük otu, karabiber, acı biber, melek otu, çuha çiçeği, okaliptus ve mabet ağacı bitkisi sayesinde alerji sorunundan kurtulmanız mümkün.

Alerji, herhangi bir maddeye karşı vücutta oluşan anormal bir hassasiyet reaksiyonudur. Normalde vücudu koruyan bağışıklık sistemi, bazı insanlarda zararlı olmayan birtakım maddelere karşı aşırı yanıt verir. Alerjik reaksiyona yol açan maddelere “alerjen” denir. 

KAŞINTI VE NEFES DARLIĞI
En sık görülen alerji çeşitleri arasında polen, ilaç ve çevresel etmenlerin tetikledikleri alerjiler bulunmaktadır. Alerjinin her ne kadar genetik olduğu düşünülse de hamilelik ve hastalık gibi bünyenin daha zayıf olduğu dönemlerde vücut normalde olmayan alerjik tepkiler verebilmektedir. Alerji belirtleri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu belirtiler kişilere göre şiddetli veya şiddetsiz olarak görülebilir. En çok görülen alerji belirtileri kaşıntı, hırıltılı nefes alıp verme, nefes darlığı ve vücudun çeşitli yerlerinde şişlikler olarak görülebilir.

Çuha çiçeği  
Deri döküntüleri, kurdeşen, egzama ve diğer alerji hastalıkları çuha çiçeği yağı ile bertaraf edilebilir. İçeriğindeki omega 6 asit yağları sayesinde cildi korur.  

Öksürük otu
ÖksürüK OTU doğal bir antihistaminik olarak kullanılır ve alerji üzerinde etkili olduğu kanıtlanmış bir bitkidir. Etkinliğini yapraklarının içeriğinde bulunan petasins maddesinden alır. 
Çiğ olarak tüketebileceğiniz gibi, kapsül olarak da alabilirsiniz. 


Mabet ağacı
Alerji meydana geldiğinde beyin de bundan kötü etkilenir. Ginkgo biloba diye de bilinen mabet ağacı bitkisi alerji reaksiyonlarını önler ve beynin işlevselliğini artırır. Anti alerjik özleriyle özellikle polen kaynaklı alerjilerde ve astımda çok etkilidir. Çay olarak tüketilebilir.

Acıbiber
Acı biber çoğumuzun mutfaklarının olmazsa olmazıdır. Bu bitki, mukus akışını durdurarak alerjiyi önler. Alerjiden kurtulmak için, acı biber tozu, ıhlamur ve sıcak suyu karıştırın, her gün bununla gargara yapın. Düzenli kullanımınızda alerjinizde rahatlama göreceksiniz. 


Karabiber
Solunum yollu alerjiniz başladığında, hemen mutfak dolabınızdan karabiberle balı çıkarıp karıştırıp yiyin. Bu karışımın düzenli tüketilmesi, nazal yoldan gelişen alerjilerden kısa sürede kurtulmanızı sağlayacaktır. 

Okaliptus
Soğuk algınlığı, öksürük, boğaz ağrısı gibi pek çok derde deva olan okaliptus ağacı yaprakları alerji tedavisinde de kullanılabilir. Okaliptus yağı öksürük, burun akıntısı gibi alerji belirtilerinden kurtulmakta etkilidir. Çay olarak düzenli içildiğinde alerjiden kurtulma görülür. İnatçı öksürük ve burun tıkanıklığında, okaliptus yağından kaynar suya dökün ve bu suyu soluyun, tıkanıklığın azaldığını, nefesinizin açılmaya başladığını fark edeceksiniz. 

Melek otu
Alternatif tıp yöntemlerinde öncülüğüyle bilinen Çin'de melek otu alerji tedavisinde çok sık kullanılan bir bitkidir. Bu ot bireyin bağışıklık sistemini güçlendirerek, alerji kaynaklı burun akıntısı, hapşırma ve gözlerde sulanma belirtilerini azaltır. Yapılışı: Melek otundan 2 kahve kaşığı (ince kıyılmış ve kurutulmuş) demliğe konur ve üzerine 250-300ml kaynar su ilave edilerek 5-10 dakika demlenmesi beklenir. Ardından süzülerek içilir. 

Isırgan otu
Cildinizde kızarma, döküntü, kabarma gibi alerjik belirtiler varsa, ısırgan otu çayı içmek derdinize deva olabilir. Yapılan bazı araştırmalar, ısırganla hazırlanmış çayların, alerjik nazal semptomların tedavisinde son derece etkili olduğunu ortaya koymuştur. Demlenerek içildiğinde bitkinin içinde bulunan ve alerjiye faydalı bileşenlerin suya geçmesini ve bunu içerek alerjiden kurtulmanızı sağlar. Fakat ısırganın kanı inceltici etkisi olduğundan, hassas bünyeli bir insansanız, doktora danışarak içmekte yarar var.