Armut kolon kanserini önlüyor

Yüksek miktarda lif içeren armut; bağırsakları çalıştırıyor, bağışıklığı güçlendiriyor ve kolon kanserinin oluşumunu engelliyor. 

Armut içerdiği çok farklı vitamin ve maddeler yardımıyla bir çok açısan sağlıklıdır. Mevsinde tüketilmesi durumunda değişen hva koşullarının yol açtığı hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Armut kalp sağlığından, kan şekerinin kontrol edilmesine, kanserle mücadeleden bağışıklık sisteminin güçlenmesine kadar bir çok açısan sağlığa fayda sağlar. Bu konuyla alakalı son zamanlarda yapılan araştırmalar armutun 33'ten fazla farklı soruna şifa olduğunu ortaya koymuştur. Armut vücut hücrelerine en fazla zararı veren ve bir çok hastalıkların başlıca nedeni olan serbest radikallerle savaşır ve zararlı etkilerini azaltır. İçerdiği bol miktardaki K ve C vitaminleri yardımıyla armut etkili bir serbestradikal kırıcıdır.  
KOLESTEROL DÜŞÜRÜCÜ ETKİ 

Armutun kolesterolü düşürücü özelliği vardır. İçerdiği bol miktardaki lifler kalp sağlığı açısından faydalıdır. Günlük olarak bir miktar armut tüketimi inme riskini yüzde 50 oranında azaltır. Armut zengin miktarda lif içerdiği için özellikle kolon kanserini önleyebilir. Günde bir armut tüketimi kandınlarda menepoz sonrası meme knaserine yakalanma riskiniz yüzde 34 oranında azaltır. Diğer meyvelerle karşılaştırıldığında alerjik reaksiyona neden olmadığını görüyoruz. Bu yüzden bebekler için de güvenli bir besin kaynağıdır. Yüksek miktarda lifler içeren armut tatlı olmasına rağmen kan şekerini düşürücü özelliği vardır. C vitamini açısından zengindir, antioksidandır bu özelliklerinden dolayı vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliği vardır.  

LİF İHTİYACININ YÜZDE 20'Sİ

Kemik sağlığını korumak ve  osteoporozu önlemek için,  vücudun ihtiyaç duyduğu pH seviyesini korur ve günlük kalsiyum miktarını sağlar. Bir orta boy armut, lif ihtiyacının yaklaşık yüzde 20’sini karşılayabilir. Lif içeren bütün besinler genelde sindirim sistemi sağlığı için faydalıdır. Özellikle midenin sağlığını korumak ve barışsakların hareketini arttırmak için yüksek seviyede lif içeren besinler önerilmektedir. Öte yandan kan basıncını düzenler,  ateşi düşürücü özelliği vardır, ateş düşürme işlemi için armut susyu da etkili olabilir, armut artrit ve diğer inflamasyonu  sorunlarını azaltmaya yardımcı olabilir. 

Suyu da faydalı 

- Armut suda çözünebilir lifler açısından mükemmel bir kaynaktır. Ayrıca zengin miktarda  A, B1, B2, C, E, folat ve niasin içerir. Ayrıca, kalsiyum, klorür, demir, magnezyum, sodyum ve kükürtten az miktarda bakır, fosfor ve potasyum açısından zengindir. 

- Bazı çeşitleri diğerlerine göre daha fazla demir içermektedir. Bazı armutlar kahve rengine dönüşmektedir. Bu tür armutlar az miktarda demir içeren türdendir. 

- Alerjik sorunlara neden olmadığı için armut suyu bebekler için iyi bir besin kaynağı olabilir. 

- Kan basıncını düzenleme özelliği olan armut suyu, hem klap sağlığını korur hem de inme ve kalp krizi gibi riskleri azaltır. 

- Serbest radikkallerin etkisini azaltan armut suyu böylece başta kanser olmak üzere bir dizi hastalıklara yakalanma riskini azaltır. 

- Yüksek miktarda petkin içerdiğinden dolayı kolesterolü sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olabilir. 

- Son derecede değerli lifler içerir ve bu özelliği ile kolon sağlığını koruyabilir. 

- Armut suyununun diğer bir özelliği de kabızlığı önleyebiliyor olmasıdır. Bunu yanında genel anlamda sindirim sistemi için sağlıklı bir besin kaynağıdır. 

- Serbest radikallere karşı etkili olan armut susyu kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilir. 

- Armut suyu enerji vericidir, aynı zamanda yorgun kasları rahatlatır. 

- Glikoz içerdiği için enerji verici özelliği vardır, yorgun bir iş gününden sonra fizikesl ve psikolojik rahatmala sağlayabilir. 

- Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklarla savaşma gücünü arttırır. 

- İltihap ve enfeksiyon sorunlarına karşı etkili olabilir. 

- Nefes darlığı ve boğazlarda meydana gelen tahrişlere karşı armut suyu etkili olabilir.