Ayak kokusuna kesin çözüm 

Ayak kokusundan tuz, zencefil, tarçın, turp hatta demlenmiş çay sayesinde kurtulabilirsiniz. 

 Ayaklardaki kokular için kullanılan kremler, deodorantlar gibi ürünlerin dışında, bitkisel çözüm arayanlar vereceğimiz yöntemleri deneyebilir. Ayaklarda kötü kokunun oluşmasının en büyük nedeni aşırı terleme olması ve ayakkabıların içinde kalan ayakların bakteriler nedeniyle kokunun meydana gelmesi yüzünden gerçekleşir. Bu nedenle öncelikle bu ortamın oluşmasına engel olmak gerekir. 

BİR LİTRE SU

Mısır nişastası: Ayakkabıların içine serpiştireceğiniz 2 yemek kaşığı nişasta kokuları giderecektir. Ayakkabıda deodorant etkisi yaparak, kokuları önler. 

Tuz: Ayaklarınız için evde bir litre suyun içine koyacağınız 30 gram su ile ayak kokusu için doğal bir çözüm bulacaksınız. Bu suyla kısa süre ayaklarınızı ve parmak aralarınızı yıkamalısınız. 

15 DAKİKA BEKLETİN

SİRKE: Haftada 3 defa ayakları elma ya da üzüm sirkesiyle yıkamak, ayak kokusuna iyi gelecektir. Bir litre ılık suyun içine 300 gram sirke ilavesiyle, ayaklarınızı 15 dakika kadar suyun içinde tutmalısınız. 

Tarçın suyu: Haftada 3-7 defa tarçın suyu uygulanmış ayaklarda koku sorunu yaşanmayacaktır. 

Zencefil: 2 tane zencefil kökünü doğrayarak, bir mendilin içine sarın. Sıcak suyun içinde 20 dakika kadar bekletin. Bu suyla ayaklarınıza yapacağınız masajla kokulara engel olacaksınız. Bu tedaviyi 2 hafta süreyle uygulamalısınız. 

Turp: Bir kilo turpun suyunu çıkararak, içine yarım çay kaşığı gliserin ilave edin. Bu karışımı ayaklarınıza ve parmak aralarına püskürterek uygulayın. Bu uygulama ile ayaklarınızda oluşan kokunun önüne geçeceksiniz. 

TERLETMEZ

Siyah çay: Evde demlenen çayların kalan kısmıyla ayaklarınızı yıkayın. Çayın içeriğinde olan tanik asit ayaklarda terlemeye engel olacak ve bakteri üremesini önleyecektir.  

LİMONLU SU: Ayaklarınızı yıkarken suyun içine limon suyu koymak, koku ve terlemeye engel olur.

Yemek sodası: Giyilen ayakkabıların içine 1-2 çay kaşığı yemek sodası konulması, ayakların terlemesi sonucunda oluşan nemi emecek ve ayakkabının içinde ortamı kurutacaktır. Bu arada ayaklarda oluşacak kokuyu emen yemek sodasından fayda göreceksiniz. Ayakkabıların içinde oluşan ağır kokuyu yok etmek isterseniz 2 çay kaşığı yemek sodasıyla birlikte, 2 yemek kaşığı kuru sage yaprağını birlikte bir kavanozun içinde bir gece bekleterek, ayakkabının içine koyun.