Brokoli zayıflatır 

Brokolinin metabolizma düzenleyici etkisi sayesinde kısa sürede kilo verebilirsiniz. Üstelik sarımsak ve roka ile özel brokoli kürü de yağ yakmayı hızlandırır.  

Anti-kanserojen faydalarına aşina olduğumuz bu değerli sebzenin pek bilinmeyen bir yararı daha var: Metabolizmayı düzenleyerek kilo vermeye yardımcı olması. Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, “Brokoli sağlık açısından bilinen en yararlı sebzelerden biridir. Böbrek fonksiyonlarını, bağırsak sağlığını desteklemek, diyabetle savaşmak ve kansere karşı etkili bir savunma sağlamak brokolinin faydalarından sadece bazıları. Tüm bunlar brokoli yemeniz için yeterli değil mi? Karnabaharla aynı aileden gelen bu yeşil sebzenin zayıflattığını da söylersem belki fikriniz değişir. Şimdi bu sebzenin nasıl olup da kilo vermeye yardımcı olduğunu anlatacağım. İşin püf noktası brokolinin içinde bol miktarda bulunan glukosinolatlar. Bu değerli maddelerin en önemli maharetleri hücresel faaliyetleri düzene sokmalarıdır. Hücresel aktivitenin düzene girmesi ise kansere karşı korumadan kilo kontrolüne kadar pek çok fayda sağlıyor” diyor. 

BİLİMSEL OLARAK KANITLANMIŞ

Dr. Ümit Aktaş sözlerini şöyle sürdürüyor; “Hücre metabolizmasının bozulması ile obezite, diyabet gibi kronik hastalıklara da yolculuk başlamış olur. Bilim insanlarının 48 kişi üstünde yaptıkları araştırmada gönüllüler üç gruba ayrılıyor. İlk grup 3 ay boyunca hiç brokoli yemezken, ikinci grubun diyeti normal miktarlarda brokoli içeriyor. Son grup ise bu süre boyunca bol miktarda brokoli tüketiyor. Araştırmacılar, diyeti yüksek oranlarda brokoli dolayısıyla da glukosinolat içeren grubun tamamının yağlı asitler ve lipitler açısından kan değerlerinin belirgin bir ölçüde düştüğünü gözlemliyorlar. Çalışmanın sonunda, brokolide bulunan bazı bileşenlerin hücresel aktiviteyi düzenlediği ve bu özelliği sayesinde hem kilo vermeyi hem de kilo kontrolünü sağladığı sonucuna varılıyor.” 

ISINDIKÇA FAYDASI AZALIR

Brokolinin bir sırrı daha var. Brokoli, yüksek miktarda lif içermesi sayesinde bağırsak florasındaki faydalı bakterileri besler. Brokoli yerken bilmeniz gereken en önemli şey bu yeşil sebzenin ısıyla arasının hiç iyi olmadığıdır. Suyu kaynatıp içine brokolileri attınız diyelim. İçindeki vitaminlerin değerli besin maddelerinin tamamı sizlere ömür. Hiç su değdirmeden buharda pişirmek daha akıllıca bir yaklaşım olabilir. Ama sadece birkaç dakika. Isıyla temas, ister istemez brokolinin içindeki fitobesinlerin bir kısmını yok edecektir. Dilerseniz üstüne biraz zeytinyağı gezdirip limon sıkabilirsiniz. En iyi strateji ise bu yeşil sebzeden günde bir-iki porsiyon tüketmek ve diyetinizi brokoli ekstresi ile desteklemek olacaktır. 

Detoks Kürü

Brokoliyi haşladığınızda içindeki etken maddelerin kaybolduğunu biliyor muydunuz? Bu nedenle formunuzu korumak için brokoliyi çiğ ve parçalanmış olarak tüketmeye özen gösterin. Malzemeler:  

250 gr brokoli

 7 yaprak roka

1 diş sarımsak

 1 limon 

Hazırlanışı:  

Havanda dövdüğünüz sarımsakları brokoliyle birlikte mutfak robotuna koyun. Üzerine roka, rendelenmiş limon kabuğu ve limon suyu ekleyerek robottan geçirin. Kapağı kapalı olarak 30 dakika beklettiğiniz karışımı her gün taze olarak tüketebilirsiniz.