Bu besinler boy uzatıyor

Boyunuzun uzamasında yapılan egzersizlerin yanında beslenme alışkanlıkları da büyük öneme sahip. Süt ve süt ürünlerinin dışında, palamut, yeşil yapraklı sebzeler, fıstık, ceviz gibi birçok besin boyunuzun uzamasına yardımcı oluyor.

‘Boyum uzun olsun’ diyenler çeşitli egzersizlere yönelirken besin tüketiminde ise sadece  süt ve süt ürünlerini yeterli görüyor. Ancak sütün dışında boyun uzamasına yardımcı olan onlarca yiyecek var.  Özellikle 13-21 yaş aralığında olan kişiler besinlerine dikkat ederek boylarının uzamasını sağlayabilir.  Boyu kısa olanlar haftada 4 balık türünden (torik, kefal, uskumru, palamut) herhangi birini haftada 3 kez ızgara ya da fırında buğulama yaparak tüketmeli. 

KALSİYUM ZENGİNİ GIDALAR 

Boy uzaması için kalsiyum hayati derecede önemli bir mineraldir. Şayet çocuklarda boy uzaması için bir element gerekiyorsa o da kesinlikle kalsiyum olmalıdır. Kalsiyum hepimizin bildiği gibi sütte bolca bulunur. Süt ve süt ürünleri kalsiyum bakımından zengin olduğu için boy uzamasında kullanılacak içecekler ve gıdaların başında süt gelmektedir. Her ne kadar süt kalsiyumca zengin olsa da kalsiyum bakımından zengin besinler, gıdalar ve meyveler, sebzelerden faydalanmalıyız. Kalsiyum içeren besinler soya fasulyesi, soyadan yapılan bir tür peynir, yeşil yapraklı sebzeler, kurutulmuş meyveler, tatlı badem ve kuru baklagiller, fıstık, ceviz, lahana, brokoli, sardalye ve alabalık sayılabilir. 

KAFEİNDEN UZAK DURUN 

Boy uzamasında bazı yiyecekler yararlı olduğu gibi kimileri de zararlı olabilmektedir. Örnek olarak boy uzamasını istiyorsak tuz, kafein, çay, ve şekerden uzak durmalıyız. Bu içecekler ve besinler boy uzamasını durduran içeceklerdir. 

PROTEİNİ İHMAL ETME HIZLI UZA  

Boy uzatmak için gerekli diğer bir besin grubu ise proteinler ve proteince zengin besinlerdir. Özellikle balık eti, hindi eti, tavuk eti, kırmızı et, yoğurt, baklagiller, deniz ürünleri yumurta, bal ve peynir türleri, proteince çok zengin besinlerdir. Süt ile birlikte proteinli besinlerle ne kadar fazla beslenirseniz o kadar boy uzaması hızlı olur.