Çay içerek zayıflayın

Ödem söktürücü bitki çayları sayesinde vücutta biriken fazla sıvıdan kısa sürede kurtulmak hatta yağ yakımını hızlandırmak mümkün.

Türkçeye “vücudun su tutması” olarak yerleşmiş olan ödem, daha çok el, kol, bilek, bacak ve ayaklarda görülmekle birlikte vücudun geneline yayılabilir. Ödemin genetik, fiziksel aktivite eksikliği, aşırı tuzlu beslenme, ameliyat, hamilelik, şeker hastalığı, adet dönemi, menopoz, bazı ilaçlar ve kötü beslenme gibi pek çok farklı nedeni bulunuyor. Ödem söktürücü bazı bitki çayları ile vücutta biriken fazla sıvıdan daha kolay kurtulabilirsiniz ancak, tekrar etmesini önlemek için öncelikle ödeme neyin     sebep olduğunu tam olarak öğrenmelisiniz.  

Maydanoz çayı

İdrar söktürücü etkisi nedeniyle diyet listelerinde sık sık adı geçen maydanoz çayı aynı zamanda, antioksidan etkisiyle vücudu temizler ve kolesterolü düşürücü etkisi vardır. 1 bardak maydanoz çayını 2 çay kaşığı kurutulmuş maydanoz veya 4-5 sap taze maydanoz yapraklarından hazırlayabilirsiniz. Taze maydanoz kullanacaksanız demlenme süresini biraz daha uzun tutun.  

Ekinezya çayı

Ödem attırmanın yanı sıra vücudu güçlendirerek hastalıklara karşı korur. 1 litre suyun içerisine 3.5-4 tatlı kaşığı kuru ekinezya bitkisini ekleyip 2-5 dakika bekleyin. Veya taze ekinezya bitkisinde 1 avuç demliğe koyup üzerine 1/4 litre kadar (yaklaşık 1.5 su bardağı) sıcak su ekleyip yine 2-5 dakika demini salana kadar bekleyin. 15 gün tükettikten sonra mutlaka bir ay ara verin.

Karahindiba çayı

Yağ yakıcı etkisinin yanı sıra iyi bir antioksidandır ve yaşlanmanın ciltte görülen etkilerini geciktirmeye yardımcı olur. Bir litre kadar su kaynatın. Kaynadıktan sonra altını kısın, 2 yemek kaşığı (temizlenmiş ve doğranmış) taze karahindiba kökü ekleyin kaynatın. 40 dakika demlenmesini bekleyin.  

Yaban mersini çayı

1 bardak çay için 2 kaşık yaban mersini yaprağını çaydanlığa koyun. 5 dakika kaynaması çayın olması için yeterlidir. Antioksidan özelliğini kaybetmemesi için 5 dakika dolunca ateşten indirin ve 20 dakika kadar ılımasını ve demlenmesini bekleyin. Zengin antioksidan olan proantosiyanidin içeriğinin yanı sıra A, C ve E vitaminleri içerir.