Depresyona kalkan nohut

Düzenli olarak nohut tüketmek mutluluk hormonlarına etki ederek, kendinizi mutlu ve huzurlu hissetmenizi sağlar. Yani depresyonu engellemeye yardım eder.

İçerdiği bol miktardaki vitamin ve mineraller yardımıyla nohut sağlık açısından bir çok fayda sağlar. Çok yaygın olarak nohut ürünleri cilt maskelerinde ve kozmetik ürünlerde kullanılmaktadır. Bunun yanında kolesterolün sağlıklı bir seviyede tutulmasından, sindirim sistemi sağlığına kadar çok geniş bir yelpazade sağlık açısından fayda sağlayan nohut, içerdiği bol miktardaki lifler yardımıyla genel anlamda sindirim sistemi sağlığını korumaktadır. Lifler ayrıca başta kolon kanseri olmak üzere sindirim sistemini ve bağırsakları tahtid eden kolon kanserine yakalanma riskini azaltabilir. Öte yandan nohut, mutluluk hormonlarına etki ederek, mutlu ve huzurlu hissetmenize katkı sağlar. Yani depresyonu engellemeye yardım eder. İyi bir enerji kaynağıdır. Hafızayı güçlendirerek öğrenmeyi kolaylaştırır. Menopoz dönemindeki kadınlar için de oldukça faydalıdır. Menopoz döneminde sıcak basması ve ter basması gibi şikayetleri azaltır. 

ZERDEÇAL İLE KARIŞTIRIN 

Nohutun bol miktarda içerdiği manhanez özellikle cilt hücrelerinin sağlığını korumaya yarar ayrıca cilt hücrelerine zarar vererek cildin hızla yaşlanmasına neden olan serbest radikallerin hareket kabiliyetini azaltır ve cildin yaşlanmasına neden olan unsurları minimuma indirir. Zerdeçal ve nohut karışımını cildinize uyguladığınızda cildi ölü cilt hücrelerinden temizler ve cildin nemlenmesini sağlar. Ayrıca bu uygulama cilt dokusu sağlığını koruyabilir. Nohutun cilt sağlığı için kullanılan yüz maskelerinde yaygın olarak kullanıldığı bilinen bir şeydir. 

SUYU DA FAYDALI

Nohutların kaynatılmasıyla elde edilir ve sağlık açısından bir çok faydası vardır. Nohut suyunun diş ağrısından cilt sağlığına, sindirim sisteminden, kalp damar sağlığına kadar çok geniş bir yelpazede sağlığımıza hizmet ettiği çok eski çağlardan itibaren bilinir. Öyle ki nohut İbni Sina tarafından hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır.  n Nohut suyu ile yüzünüzü yıkamanız sivilce sorununun ortadan kalkmasına yardımcı olabilir, aynı zamanda akne tedavisinde kullanılır.  n Nohut suyu cil sağlığını korur, cildi ölü cilt hücrelerinden ve yağlardan temizler, cilt gözeneklerini açarak nemlenmesini sağlar, cildin esneklik kazanmasına yardımcı olur. Cilt hücrelerinin yenilenmesini ve güçlenmesine yardımcı olur.  

KİLO VERMEYİ KOLAYLAŞTIRIYOR

Nohut suyu akciğeri temizlediği gibi, serbest radikallerin neden olduğu zararlardan akciğeri korur.  

Nohut suyu yaraların hılza iyileşmesini teşvik eder.  

Romatizma ve özellkle sırt ağrılarına iyi gelmektedir. Nohut suyunun ağır olan kısma uygulanması yeterlidir.  

Nohut suyu diş ağrılarını giderir, ağız temizliğini sağlar, içerdiği antioskidan konbinasyonu ayrdımıyla ağız içini serbest radikallerden ve zararlı bakterilerden temizler.  

Sindirim sistemi için faydaldır, aç karınla içildiğinde bağırsak hareketlerini arttırır ve bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur.  

Bazı sağlık uzmanları aç karınla yenilen özellikle siyah nohut kurtların dökülmesine yardımcı olur ve ayrıca uzun süre açlık hissini gidermeye ayrdımcı olur.  

Diyetteki kişilerin kolay kilo vermesini sağlar. 

Kolesterol ve kalp dostu

Düzenli nohut tüketimi kolesterol düzeyleri ve trigliseridleri düşürür, kötü kolesterolü ortadan kaldırmaya yardımcı olur.Bu sıradan görünümlü ufak taneler tam bir kalp dostudur. Nohutun içerdiği eşsiz antioksidan kombinasyonu kan sağlığını ve damarların sağlığını korur. 

ANTİOKSİDAN

Etkili bir antioksdian olduğundan dolayı damarların tıkanmasına engel olabilir. Bu yüzden nohut tüketimi sağlık açısından bir çok avantaj kazandırır.  Günlük düzenli olarak tüketilen 3-4 fincan nohut kötü kolesterol sorununu ortadan kaldırabilir.