Eklem ağrısına çare kürler 

Vücut hareketlerini kısıtlayan eklem ağrılarından kurtulmak için biberiye, keten tohumu, atkuyruğu, zerdeçal ve zencefil kullanarak kürler yapabilirsiniz.  

Eklem ağrıları yaşlılıkta görülür diye bir genelleme yapamayız. Kilo sorunları, çeşitli spor aktiviteleri, kazalar veya çeşitli hastalıkların eklem ağrısına yol açması mümkündür. Hatta psikolojik nedenlerden kaynaklanan eklem ağrılarına bile rastlanır. Pek çok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilen eklem ağrıları böylelikle oldukça yaygın rastlanan şikayetler arasında yerini almış olur. 

DOĞAL İLTİHAP SÖKÜCÜLER

Hareket etmemiz için eklemlerimiz de en az kas ve kemiklerimiz kadar etkilidir. Otururken ya da ayakta dururken vücut destek almak ve işlevini yapabilmek için eklemleri kullanır. Eklem ağrısı vücudun hareketlerini kısıtlar. Eklem ağrılarınız varsa doğal iltihap sökücülerden birini denemelisiniz. Ne kadar rahatlayacağınıza inanamayacaksınız. 

Keten tohumu 

Keten tohumu doğal Omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Bu vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur ve eklemlerde meydana gelen her türlü enfeksiyonla savaşılmasına yardımcı olur. Doğrudan yiyebilir ya da salatalarınıza ekleyebilirsiniz ancak hiçbir zaman keten tohumunu aşırı pişirmemelisiniz, aksi takdirde çok miktarda Omega-3 kaybına uğrarlar ve yanlış sindirilebilirler. 

Zencefil

Bu tıbbı ot en iyi iltihap sökücülerden bir tanesi olup, eklem ağrısının tedavisine son derece uygundur. Eklemlerinizin ağrımaya başladığını hisseder hissetmez, aşağıdaki tedaviyi hazırlamanız yeterli.  Malzemeler: 200 gram rendelenmiş zencefil kökü, 2 bardak su (400 ml), 2 yemek kaşığı bal  Hazırlanışı: Su kaynadığında, zencefili ekleyin ve 20 dakika boyunca yavaş yavaş kaynatın. Ardından, çayınızı süzmeden önce 10 dakika daha bekletin. 2 yemek kaşığı bal ekleyin. Gün içinde bu çaydan iki bardak için. Sizi rahatlatacak ve ağrılarınızı hafifletecektir. 

Biberiye

Biberiye Akdeniz diyetinden sıklıkla kullanılan aromatik ve tıbbi bir ottur. Birçok yemeğe farklı tadını katar ve aynı zamanda sayısız doğal tedavide de kullanılır. Biberiyenin ayrıca doğal bir ağrı kesici görevi gördüğünü de biliyor muydunuz? Bu sayede her türlü eklem ağrısı için birebirdir. 

KIKIRDAKLARDA ETKİLİ 

Ağrı kesici faydaları urolik asit içeriğinden gelmektedir. Yan etki yapmadan el ve diz eklemlerinin kıkırdağının içinde veya etrafında meydana gelen iltihaplarla mükemmel şekilde mücadele eder. 

Malzemeler: 200 gram biberiye, 2 bardak su (400 ml)  Hazırlanışı: Tek yapmanız gereken çaydır. Suyu kaynatın ve biberiye dallarını ekleyin. Oda sıcaklığına gelene kadar 20 dakika boyunca bekletin. Bu çaydan günde iki bardak içebilirsiniz. 

Atkuyruğu otu

Atkuyruğu otunu aktarlardan satın alabilirsiniz. Atkuyruğu otunun en iyi özelliği en iyi doğal iltihap sökücülerden biri olmasının yanı sıra aynı zamanda temel vitamin ve mineral deposu olmasıdır. Peki nasıl kullanmalısınız? Basit bir çay olarak, günde iki defa.   

Zerdeçal

Bu ot baharatının anavatanı Asya olup belli yemeklere kendine has bir koku verir, ama aynı zamanda eklem ağrılarına da son derece iyi gelir. Ağrı hissettiğinizde eliniz ibuprofene gitmeden zerdeçal denemeyi unutmayın. 

AĞRI KESER

İltihap sökücü, ağrı dindirici ve antioksidan özellikleri sayesinde, zerdeçal yaralı dokuların onarımına ve toksinlerin atılmasına yardımcı olurken vücuttaki her türlü iltihapla da savaşır. 

Bal karıştırın

Malzemeler: 1 yemek kaşığı öğütülmüş zerdeçal (20 gram), 3 bardak su (750 ml), 3 yemek kaşığı bal (60 gram)  Hazırlanışı: Sıcak suya bir yemek kaşığı zencefil ekleyin. 10 dakika kaynatın. İçerken üç yemek kaşığı bal ekleyin.