En etkili ağrı kesici kına

Nöroloji uzmanları, kınanın baş ve boyun ağrısı başta olmak üzere eklem iltihabı, ayak yanması ve karpal tünel sendromuna çare olduğunu söylüyor. 

Eski Mısır mumyalarının el ve ayak tırnaklarında sıklıkla kına bulunmuştur. Kına o zamanlarda da hem makyaj, hem süsleme ve hem de tedavi amacıyla kullanılmaktaydı. Kına, litrasea familyasından olan bir bitkiden elde edilmektedir. Birçok türü olmakla birlikte sıklıkla kullanılan yeşil kına, Güney Batı Asya, Kuzey Afrika, Avustralya, Batı Hint Adaları halkları tarafından endemik olarak kullanılmaktadır. Tüm bu kültürlerde, kınanın dini bağlantıları da vardır. Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Okan Bölükbaşı, kınanın ağrı kesici özelliğinin yanı sıra nerelerde kullanılması gerektiği konusunda bilgiler verdi. 

ROMATİZMA AĞRILARINA SON

Kına, halk hekimliğinde, uyuz, saç kepeği, saç dökülmesi, sarılık, mantar hastalıkları, dalak büyümesi, kanser, amipli dizanteride kullanılmaktadır. Kına yağı, kınadan elde edilen ve tedavi amaçlı olarak kullanılan bir maddedir. Özellikle eklem iltihabı ve romatizma kaynaklı ağrılarda etkilidir. Kınanın özellikle nöropatik ağrıda etkili olabileceği, 90'ların sonlarına doğru bilimsel araştırmalarla ispatlanmıştır. Normal ağrı kesicilere cevap vermeyen nöropatik ağrı türü ağrılar, geniş bir grup hastalığı içermektedir. 

BATMA HİSSİ VE YANMA

Şeker hastalarında görülen ayak yanmaları bu durumla ilişkilidir. Kanser ağrılarından fibromiyaljiye dek birçok ağrılı hastalığı barındırır. Prof. Dr. Okan Bölükbaşı, “Uzun süredir nöropatik ağrıya neden olan sinir sıkışması (en sık görüleni karpal tünel) ve boyun fıtığı hastalarının kına sürdüklerini gözlemliyorduk. Bazı Ortadoğu ülkelerinde doktorlar karpal tünel sendromunda ellere kına sürülmesini bir hastalık işareti olarak görmektedir (yani neredeyse kına varlığına bakıp karpal tünel tanısı koymak!). Gerçekten de kına, bu gibi durumlarda gözlenen “yanma”, “elektrik çarpması”, “batma” , “iğnelenme” benzeri nöropatik ağrıları ciddi biçimde azaltmaktadır. Halk arasında bu tür ağrılarda deriye kına sürmek uygulamasının boş bir inanç olmadığı, bilimsel bir temeli olduğu anlaşıldı. Kınanın içerdiği ağrı kesici maddeler ayrıntılı olarak tanımlanmış ve Birleşik Devletler patent dairesi tarafından da tescil edilmiştir’’ dedi. 

İç kanamaya neden olabilir 

Yararları yanında dikkat edilmesi gereken durumlar da vardır. Nadir bir kan hastalığı olan favizm (bakla yenmesiyle şiddetli iç kanama gelişmesi), ülkemizde nispeten daha yaygın görülebilmektedir. Bu hastalığı olan ama hasta olduğu bilinmeyen bir çocuğun eline kına sürülmesi, az miktarda bile olsa, iç kanamaya yıl açabilir!

Ateş düşürücü, mantar önleyici etkisi var

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Okan Bölükbaşı, “Kınanın tıbbi kullanımında; verem ilerlemesini durdurduğu, antiviral, antimikrobik, antifungal (mantarlara karşı), protein glikasyonu önleyici, yara iyileştirici, antipiretik (ateş düşürücü), analjezik (ağrı kesici), antiinflamatuvar (yangı-iltihap önleyici) özellikleri olduğu uzun zamandır bilinmektedir. Mollusc, tyripanasoma, gibi hastalık etkenlerine karşı da yararlı olduğu bilinmektedir. Kına, ayrıca kanser, parazit, şeker hastalığı önleyici özelliklere sahipti. Karaciğeri korur. Bu nedenle sarılıkta kullanılagelmiştir. Kına, bağışıklık sistemini olumlu yönde düzenleyici etkilere de sahiptir. Günümüzde ayurvedik tıp ve unani tıp (hindistan’da halen kullanılan eski Yunan tıbbının bir formu) kına gargaralarını bademcik iltihabı, farenjit, diyare, dizanteri, ülser, bağırsak kurdu ve ateş tedavisinde uygulanmaktadır’’ açıklamasını yaptı.