En etkili detoks Hacamat 

Hacamat, vücuttan hastalık yapıcı toksinleri atıyor, ödemden kurtarıyor, bağışıklığı güçlendiriyor. Saç dökülmesini hatta kısırlığı bile önlüyor. 

Prof. Dr. Nurettin Lüleci

Hacamat tedavisi aslında bir kupa tedavisidir. Kupa tedavisi batıda cupping terapi olarak bilinmektedir. Çizilmeden yapılan kısmına kuru kupa tedavisi, çizilerek yapılan kısmına da ıslak kupa tedavisi (wet cupping terapi) denir. Islak kupa tedavisi bizim bildiğimiz anlamıyla hacamat tedavisinin karşılığıdır. Cilt altında biriken toksik maddeler ve anormal yapıdaki kan hücreleri bu çizikler sayesinde vücuttan temizlenir. Bağışıklık sistemi ve kök hücre sistemi harekete geçirilir. Bu teknik ile bugün özellikle olimpiyat sporcularının arkalarında görülen izlerden merakla dünyada bu tedaviye ilgi gittikçe artmıştır. Ve birçok hastalıkta özellikle de ağrı tedavisinde ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde fevkalade yararlı bir tedavi olarak güncel hale gelmiştir. 

YENİ UYGULANAN BİR YÖNTEM DEĞİL 

Hacamat tedavisi yeni bir tedavi değildir. MÖ 1500 yıllarına varan bir tarihsel süreçte özelliklede 19.yüzyılda mısır piramitlerinin içerisinde bulunan şekillerden eski mısırda bu tedavinin uygulandığını kupa şekillerinin ve çizici aletlerinin orada resmedildiğini görüyoruz. Dolayısı ile mısırdan Roma’ya getirilmiştir Bizans kralları tarafından oradan orta Asya’ya ve bütün dünyaya yayılan bir tedavi şeklidir. Özellikle tıbbın babası olarak bilinen Hipokrat olsun Galen olsun İbni- Sina olsun bütün bunlar hem kitaplarında hem de uygulamalarında bu tedaviye geniş şekilde yer vermişlerdir. 

SON DERECE AĞRISIZDIR, İZ KALMAZ 

Hacamat ağrısız bir işlemdir. Sonuçta iz kalmaz. Hacamat tedavisi tabi ki doktorların uygulaması gereken bir tedavidir. Burada steril koşullara dikkat etmek gerekir. Hastanın hastalığı hakkında bilgi sahibi olması gerekir ve insan anatomisi hakkında bilgi sahibi olması gerekir bunu uygulayanların. Nasıl uygulanırsa gelince öncelikle hacamat uygulanacak kupa uygulanacak bölge steril bir şekilde temizlenir. Daha sonra buraya vakum yapıcı cihazlar aletler uygulanır. 

VAKUM SAYESİNDE CİLDE UYGULANIR

Bunların çok çeşitleri vardır. Kemikten tutun plastikten, slikondan ve son zamanlarda camdan birçok şekilleri vardır. Bu bir vakum sayesinde cilde uygulanır o vakum cildi emer ve bir tümsek oluşur. İşte bu tümseğe yapılan bistüri ile steril bistüri ile yapılan çizikler ile tekrar ikinci bir kupalama yapılarak oradan kanın süzülerek dışarıya çekilmesi sağlanır. Bu teknik kan verme ile karıştırılmamalıdır. Mutlaka ehil ellerde yapılması gerekiyor. Çok derin çizilmemesi aşırı kan akıtılmaması çok önemlidir. Çünkü amacını aşar bu durumlarda tecrübesi olmayan insanların elinde de maalesef zararlı bazı durumlar ortaya çıkabilir. 

KİMLERE YAPILMAZ?

Genel bir prensip olarak hacamat tedavisi herkes için uygun bir tedavidir. Ancak dışlamamız gerek bazı durumlar vardır. Yani kimlere hacamat yapılmaz diye bir başlık attığımızda burada kan sulandırıcı kullananlar kanında pıhtılaşma bozukluğu olanlar kanında düşüklük olanlar yani bizim anemi diye tabir ettiğimiz çok düşük an düzeylerine sahip olanlar özelliklere bunlarda hacamat tedavisi yaparken çok dikkatli olmak gerekir. Bunun dışında bir yaş söz konusu değildir. Bebeklerden en yaşlı insanlara kadar her türlü sağlık probleminde güvenle kullanabileceğimiz bir metottur. 

Belli bir takvimi var 

Hacamatın sünnet açısından önerilen belli bir takvimi vardır. Bu bizim hani hicri takvim kullanırız. Kameri takvim dediğimiz ay takviminde özelliklede 17-19 ve 21. Günlerde uygulanması önerilmektedir. Çünkü peygamber efendimiz öyle uygulatmış o günlerde uygulatmış ve bu gelenek böylece devam edebilmektedir. Bu bağlamda 6 ayda bir yapılması önerilmektedir. Fakat daha sonra İbn-i Sina’nın bir önerisi vardır niye kameri ayların 17-19-21'inde olması bağlamında bir izah getirmiştir. Çünkü dünyada biliyorsunuz med ve  cezir söz konusudur. 

AYIN HAREKETLERİNDEN ETKİLENİLİR

Denizler bile metrelerce geri çekilmekte ayın hareketlerine göre insan vücudu da bundan etkilendiği bu manyetik alanlardan etkilendiği düşünülmektedir. Özellikle kameri ayların ikinci döneminde 15'den sonraki bu hacamatın yapıldığı günlerde insan vücudundaki sıvılar salgılar ve hormonlar daha farklı olmakta ve artmaktadır bunların bir kısmı da rahatsızlara neden olmaktadır. Bu bağlamda ibn-i sina'nın desteği ile sünnete uygun olarak kameri ayların 17-19 ve 21. günlerinde hacamat yaptırmak uygundur. 

UZMAN ELLERDE YAPILMALI 

Yüzyıllardır uygulanan 'hacamat' işlemi, işin ehli tarafından ve steril ortamda yapıldığında hiç bir yan etkisi olmaz. 

Güvenli bir tedavidir. Riskleri ehil ellerde ve doktorlar yaparsa yoktur. Ama bugün maalesef bizim toplumumuzda doktor olmayanların sterilizasyon hakkında bilgisi olmayanların anatomisi hakkında bilgisi olmayanların ve kulaktan doğma sadece görsel olarak bu işi bende yaparım diyenlerin çok sık olarak affedersiniz merdiven altı tabir ettiğimiz bir uygulama alanları maalesef risk taşımaktadır. 

NÖROLOJİK DURUMLARA YOL AÇAR

Bu riskler özellikle kan basıncının aşırı düşmesi yani aşırı kanamaya bağlı sıkıntılar enfeksiyon kapma riskleri ve de bazı nörolojik nöropiskiyatrik durumlara yol açmaktadır. Bu yüzden hekimler tarafından yapılmalı tekniğine uygun yapılmalı ve tamamen steril şartlarda uygulanması gereken bir yöntemdir. 

SÜNNET AMAÇLI YAPTIRILIR MI?

Yıllar boyu peygamber efendimizden bu yana bu yıllara gelmiştir. Hatta bazı kesimler bunu abartmaktadırlar hiç gerek yok. Nereden kaynaklanmaktadır. Bu tedaviyi daha önce sizlere bahsetmiştim. M.Ö. dayanan bir tedavi ama peygamber efendimizin kendisine uygulatması kendisine uygulayana ücretini ödemesi ve hastalara bunu ümmetine tavsiye etmesiyle islam toplumlarını çok güncel olmuş sünnet kabul etmiş ve o günden bu yana da uygulanarak gelmiş bir tedavidir. 

İSLAMİYETTE ÖZEL BİR YERİ VAR

Maalesef işi bilmeyenlerin elinde heder olan bir tedavi konumuna düşürülmüştür cahil kesimler tarafından ama gerçekten yararları bilimsel olarak da ortaya konan bu tedavinin tavsiye edilmesi bizim için önemlidir. Sünnet amaçlı özel gün ve uygulamalarla hacamat bizim toplumumuzda ve özelliklede İslam toplumunda büyük bir yere sahiptir. 

Aslında her hastalığa göre farklı zamanlarda ve farklı seanslarda uygulanabilir. Yani standart bir uygulama yoktur. Şu hastalıkta efendim ben 3 kere yaparım 5 yaparım değil. Neyi takip etmek istiyorsanız bu bulguların bu şikayetlerin bu rahatsızlıkların düzelmeye başladığı ya da düzeldiği periyoda kadar bu tedaviler devam edilir. Ama sıklık olarak haftada birden erken yapılmamasını önermekteyiz.