Enerji veren formüller 

Kendinizi yorgun ve bitkin hissediyorsanız, özellikle zihin yorgunluğunuz varsa karanfilli çay sayesinde enerji toplayacaksınız. 

Yoğun çalışanlar ya da kendini her zaman yorgun hissedenler mutlaka sabaha ılık bir duş alarak ve  greyfurt suyu içerek başlaması gerekir. Bunun yanı sıra mutlaka 1 bardak süt ve 1 çay bardağı yulaf ile devam edilmelidir. Eğer uzun süre  yemek yemeğe fırsat olmayacaksa 3 yumurta beyazı ve 1 yumurta sarısından bol yeşillikli ve çok az dil peynirli bir omlet uzun süreli bizi tok ve dinç tutacaktır. Öte yandan bazı besinlerin yorgunluğu giderdiği bilinen bir gerçek. Bu gibi sorunlardan kurtulmak için bu besinlerin tüketilmesi kadar doğru ve kararında tüketilmesi de önemlidir. 

Süt ve süt ürünleri: Süt ve süt ürünleri, yorgunluğa karşı sıkı dinginlik hissi vermektedir. B2 vitamini, demir, potasyum, krom ve iyot bakımından zengin süt ve yarım yağlı süt ürünleri mutlaka her gün tüketilmeli. 

Kuru baklagiller: B1 ve B2 vitamini bakımından zengin olan kuru baklagiller, demir ve potasyum içeriği ile yorgunluğa ilaç gibi gelecektir. Kuru baklagiller lifli içeriği sayesinde vücudun daha dinç ve diri olmasını sağlamaktadır. 

Sebzeler: Süt ürünleri, balık, kuru baklagiller gibi besinler dışında; Elma, üzüm, kivi, kayısı gibi meyveler, maydanoz, lahana, bezelye, mantar, soğan ve turp gibi sebzeler tüketmelisiniz. 

Balık

Uzmanlar haftada 2-3 kez balık tüketilmesi gerektiğini söylemektedir. Balık, demir, krom, selenyum ve iyot mineralli içeriği ile yorgunluğa karşı iyi etki yaratmaktadır.

Günde en az 1 ara öğün 

 

Yoğun ve stresli çalıştığınız dönemlerde kendinizi yorgun hissedebilir, baş ağrılarıyla karşılaşabilirsiniz. Kan glikoz seviyesinin çok fazla düşmesi bu tip semptomlara yol açıyor. Özellikle öğle yemeği sonrası ve akşam yemeği öncesi kendinize ara öğün fırsatı tanıyın. Meyve, yoğurt, peynir, süt, simit, yulaf, tahıl gevreği gibi besinleri kullanabilirsiniz. 

Güne mutlaka kahvaltıyla başlayın 

Güne kahvaltıyla başlayan kişilerde başarı oranı ve günlük hareket kabiliyeti artıyor. Yeni veriler kahvaltı içeriğinin de bir o kadar önemli olduğuna işaret ediyor. Yapılan bir araştırmaya göre; 2 hafta süreyle her sabah yulaf gevreğinden oluşan, lifli gıdalarla beslenen kişiler kendilerini daha enerjik hissediyor. Midedeki yiyeceklerin yavaşça emilmesini sağlayan lifli gıdalar periyodik olarak tüketildiklerindeyse vücut daha güçlü ve dirençli oluyor. 

ATOM ÇAYI

- 5 bardak su n 4 orta boy kabuklu elma (kabuklarıyla birlikte 4 veya 8’e bölünecek)

- 2 orta boy kabuklu limon (kabuklarıyla birlikte 4 veya 8’e bölünecek)

- 2 parça kabuk tarçın 

- 2 adet karanfil

- 5-6 adet tane karabiber

- 3 poşet veya 3 yemek kaşığı yeşil çay

-Hepsi bir arada 10 dakika süre ile kaynatılıp içilebilir.

Anında etki eden iksir

Kendinizi yorgun ve bitkin hissediyorsanız ve özellikle zihin yorgunluğunuz varsa; açık bir çay, bildiğimiz siyah en az 4-5 dakika demlenmiş siyah çayın içine 8-9 tane kuru karanfil atılacak. Ancak karanfili parmağınızla ufalamaya çalıştığınızda ufalanırsa o raf ömrünü tamamlamıştır. Taze olmasına dikkat edin. 2-3 dakika bekleyin ve karıştırıp için. İçtikten 10 dakika sonra etkisini hissedeceksiniz. Yorgunluğunuzun buharlanıp gittiğini belirgin şekilde farkedeceksiniz. Dinçleştiren ve üzerinizdeki ağırlığı alan bir formül.