Felçlilerin imdadına robotlar yetişiyor 

Rehabilitasyon; felç başta olmak üzere MS, kireçlenme, fıtık gibi hastalığı olan kişilere uygu- lanıyor. Tıbbi robotlarla yapılan işlemler çok daha hızlı ve kesin sonuç alınmasını sağlıyor.

Prof. Dr. Nurettin Lüleci

Robotlar hayatımızı kolaylaştırma adına her alanda kullanılmaktadır. Tıbbın bir çok alnında kullanılan robotlar şimdilerde rehabilitasyon merkezlerinin gözdesi haline gelmektedir.  Robotik rehabilitasyon yerleşik, bilinen bir uygulama yöntemi değildir. Öncelikle bu robotları kullanacak deneyimli personele gereksinim vardır.  Şunu ifade etmek istiyorum sadece robotik rehabilitasyon cihazlarının getirilmesi montajı değil onların aktif bir şekilde kullanılması ve sonuçların iyi olması gerekmektedir. 

HASARIN DERECESİ ÖNEMLİ

Felçler genellikle beyin veya omurilik hasarları sonucu ortaya çıkmaktadır. Özellikle orta ve ileri yaştaki kişilerde beyin hasarına bağlı bir kol ve bacağı birlikte tutan yarım felçler daha çok görülür ve buna “inme” adı verilir. İnme’nin en önemli nedeni beyine gelen kan akımının bozulmasıdır. Her yıl ülkemizde binlerce  kişi  inme geçirmektedir. İnmeli hastaların erken dönem tedavileri hastanede yapıldıktan sonra en kısa zamanda rehabilitasyona başlanması olmazsa olmaz kurallardandır. Beyin hasarının büyüklüğüne ve şiddetine bağlı olarak hastaların bir kısmı eski sağlığına kavuşabilmekte iken önemli bir kısmı eski işlerine dönememekte, ancak günlük yaşantısını bağımsız olarak sürdürebilmektedir. Burada belirleyici olan en önemli iki unsurdan birisi beyindeki hasarın derecesi, diğeri ise uygun ve yeterli bir rehabilitasyon programının uygulanmış olmasıdır. 

FİZİKİ VE MORAL DESTEĞİ 

Rehabilitasyonun amacı hastanın bedensel kayıplarını azaltıp fonksiyonel kapasitesini çoğaltmak, günlük yaşam aktivitelerinde bağımsız olmasını sağlayıp yaşam kalitesini artırmaktır. Bu hedefe ulaşabilmek için hastanın uzmanlaşmış bir ekip ve yeterli donanıma sahip bir rehabilitasyon merkezinde tedavi edilmesi çok önemlidir. Rehabilitasyon hastaları fiziki ve moral desteğe en çok gereksinim duyan hastalardır. Bazı merkezlerde yapılmak zorunda olan rehabilitasyonlara hastalar yakınları tarafından taşımaktadır. Yani sadece hasta değil çevresi de bu programın bir parçası haline gelmektedir. Bu bağlamda ihtiyaçlar göz önüne alınarak  rehabilitasyon merkezlerinin iyi organize edilmesi planlanması gerekmektedir. Hastalar rehabilitasyon programında iken yakınları da iyi vakit geçirebilmelidir. Rehabilitasyonlar bazan hastalar için de sıkıcı, bunaltıcı olabilmektedir.  Hastalarında moralmen ve fiziken rahatlayabilecekleri rehabilitasyona ek uygulamaların bulunması önemlidir. 

FİZİK TEDAVİ UYGULAMASI

Gelişmiş modern hidroterapi ve robotik fizik tedavi uygulamaları ile geleneksel kaplıca uygulamalarının bir arada sunulduğu güzel bir  tesis hayata geçirilmiş. Kişiye özel sağlıklı beslenme programları konusunda ki uzman yaşam koçlarının yanı sıra çok zengin “ kür parkurları ” ile sağlıklı yaşam imkanları sunan, önemli ve değerli bir merkez ortaya çıkmış. İstanbulun göbeğinde sayılabilecek bu merkezde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon destekli Kaplıca ve Kür Kliniği ortaklığında teknolojik tedavi yöntemleri ile mineralli termal suyun etkisini birleştirerek hastalarına tedavi imkanı sağlanmaktadır. 

SPA VE HAMAM DA ETKİLİ

Modern tıbbın yanı sıra, geleneksel ve tamamlayıcı tıp seçenekleri yenilikçi bir yaklaşımla bir araya getirilmiş Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon hizmetlerini doğal termal kaynakları ve havuz içi rehabilitasyon tekniklerini ileri robotik teknolojilerle buluşturulmuş. Hasta tedavisinin yanı sıra hasta ve hasta yakınlarının ihtiyaçlarına ve beklentilerine yönelik geleneksel kaplıca, SPA, hamam gibi terapi yöntemlerinin yanı sıra, zengin kür parkurları, farklı masaj teknikleri, doğal cilt bakımı gibi hizmetlerde verilmektedir. Yazımıza konu olan robotik rerhabilitasyon uygulamalarından ve de diğer uygulamalardan örnek vermek istiyorum. 

OMUZ-KOL ROBOTU

Merkezi Sinir sistemi hastalıkları sonucunda üst extremite fonksiyon bozukluklarında (örneğin inme sebebi ile) ve üst extremite paralizilerinde kullanılan kol rehabilitasyonu için nörorehabilitasyon yöntemidir. El ve kolun hareket bozukluklarında kullanılabilen bir tür robotik rehabilitasyon cihazıdır. Armeo Power ile el ve kolunu kontrollü şekilde kullanamayan hastalara, yeterli desteği sağlayarak hastanın hareket kontrolünü geliştirilmesi ve el-kol hareket bozukluğunu düzeltilmesi sağlanır. Tedaviyi, sanal gerçeklikle birleştirerek rehabilitasyonu, oyunlar ile eğlenceli bir hale getirir. 

ROBOT YARDIMIYLA YÜRÜYÜŞ

Robotik rehabilitasyon, beyin ve omurilikteki hareketin yeniden ve doğru olarak öğrenilmesini sağlar. Robotik yürüme cihazı inme, omurilik yaralanması ve travmatik beyin hasarı olan hastalar ile multipl skleroz, parkinson gibi nörolojik hastalıklar veya ortopedik hastalıklardan dolayı yürüme yeteneğinin kaybolduğu durumlarda bu yeteneğin tekrar kazanılması veya geliştirilmesi için kullanılır. Yürüyemeyen hastalar için kullanılan en yaygın robot örneği Lokomat adıyla tanınan yürüme robotlarıdır.  Vücut ağırlığı, yürümenin temposu ve şekli bilgisayar programıyla kontrol edilebilmekte, hasta karşısındaki aynadan veya sanal gerçeklik ekranından durumunu izleyebilmektedir.  

AQUA TERAPİ

 

Hidroterapi, Watsu, Aichi gibi çeşitli özel Aqua Terapi teknikleri uygulanarak pek çok hastalığın rehabilitasyon süreçlerinde fayda sağlandığı bir gerçektir. Dünyaca ünlü Aqua Terapi Merkezleri'nin pek çoğu termal özelliği veya mineral özelliği olmayan niteliksiz su ile bu hizmeti verirken; Tuzla'daki modern rehabilitasyon merkezi Termal’in şifalı ve doğal kaplıca suları her türlü Aqua Terapi hizmeti sunmaktadır. 

BEL, BOYUN VE DİZ AMELİYATLARI

Bel, boyun ve diz ameliyatları gibi ameliyatların yanı sıra; beyin cerrahisi alanında müdahale görmüş kişiler ile otizm ve felç gibi farklı özel durumlar için geliştirilmiş aqua terapi teknikleri uygulanmaktadır. SPA hizmetlerinin de sunulduğu tesislerde bazı güncel kür uygulamaları da uygulanmaktadır bunlardan bazıları: 

- Detoks içme kürü kolon yıkama detoksu 

- Kaplıca kürü 

- İnhalasyon kürü 

- Alkalileşme kürü 

- Nefes-soluma kürü 

- Sualtı egzersizleri kürü 

- Denge kürü 

- Koku kürü 

- Müzik terapi kürü 

- Masaj kürü 

- İyi düşünme kürü 

- Buhar kürü 

- Cilt bakım kürü

HİDROTERAPİ

Bel-boyun su altı traksiyonu hidroterapinin bize verdiği imkanlar arasındadır. Hidroterapi, hastalıkların veya fonksiyonel kayıpların tedavisinde suyun fiziksel özelliğinin kullanılmasıdır. Eklemleri üzerine yük bindiremeyen hastalar suyun kaldırma kuvveti sayesinde rahatlıkla eklemlerini kullanarak egzersizlerini daha ağrısız ve aktif şekilde  yapabilmektedirler. 

DİZ KİREÇLENMELERİ VE MS

Örneğin; diz kireçlenmeleri, hemipleji, serebral palsi (CP), multipl skleroz (MS), Parkinson, paralitik yürüyüş gibi nörolojik vakalarda, ortopedik, geriatrik ve sportif akuatik rehabilitasyonda hidroterapi önem taşıır. Hidroterapi tedavileri için özel donanımlı havuzlar, terapi odalara gereksinim vardır.  

OZON UYGULAMASI

Kan dolaşımını artırdığı için dolaşımla ilgili bozuklukların tedavisinde kullanılır. Düşük dozlarda kullanıldığında, vücudun direncini artırır. Bu da medikal ozon tedavisiyle, bağışıklık sistemi zayıf ve bozuk olan hastalarda başarılı sonuçlar alınmasını sağlar. Ozon tedavisi uygulandığında kanın oksijenlenmesinde artma, ağrılarda azalma ve yaşlılık etkilerinin azaltılması gebi daha bir çok faydayı beraberinde getirmektedir.