Guatr düşmanı dereotu 

Toplumda çok yaygın olan guatr bir çok hastalığın kapısını aralıyor. En önemlisi de kanseri tetikliyor. Bazı besin takviyeleri hastalığın ilerlemesini önleyebilir. Guatrdan korunmak için en faydalı besin ise dereotu... 

Guatr toplumda oldukça yaygın görülen ve boğaz bölgesindeki tiroit hormonunun yetersiz salgılanması neticesinde ortaya çıkan bir hormon rahatsızlığıdır. Tiroit yetersizliği, ilerleyen evrelerde guatra dönüşür ve kanser riskini artırır. Bazı besin takviyeleri hastalığın ilerlemesini önleyebilir. 

Süt ürünleri: B vitamini tiroit bezlerini destekler aynı zamanda iyodun etkisini arttırır. Süt ve süt ürünleri, karaciğer, böbrek, mantar ve elenmemiş undan yapılmış ekmek B vitamini zenginidir. 

Deniz ürünleri: Deniz mahsulleri omega- 3 yağı açısından zengin bir besin kaynağıdır. İçerdiği selenyum minerali tiroit bezlerinin normal işleyişi için gereklidir. Metabolizma için çok gerekli olan tiroit hormonlarının üretimi için yeterince iyot alınmalıdır. 

Öğünlerden 15 dakika önce 1 yemek kaşığı dolusu taze dereotu çiğnendikten sonra 2-3 yudum su ile yutulur. Bu kür tiroit hormonlarını dengeler, sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Küçük nodülleri tamamen yok eder.

Dut ve dut kurusu

 Guatra karşı iyi gelen en iyi meyve duttur. Dutun tazesi de kurusu da tirotilerin çalışmasını sağlar. Aynı zamanda guatrın en büyük düşmanı olan kabızlığı önler. Bolca tüketilmelidir.

Dikkat!

Tiroid fazla çalışırsa tansiyon ve vücut ısısını yükselmesi ortaya çıkar. Tiroid az çalışırsa kilo artması, yorgunluk, kabızlık, dikkatin azalması, depresyon, çabuk üşüme, tırnak kuruması, saç kırıklığı ve kolesterol yükselmesi gibi sorunlar ortaya çıkar.

Kuruyemiş

Tiroitlerin çalışması ve guatrın etkinliğini yitirmesi açısından kuruyemişler de önemli görevler üstlenir. Antep fıstığı, badem, fındık ve ceviz guatr hastaları için önerilir. Yine de fazla yenmemesi tavsiye edilir. 

Soğan sarımsak 

İyot içeren yiyecekleri tüketmek guatrın iyileştirilmesinde en etkili yöntemdir. Doğal olarak iyot içeren bitkiler havuç ve şalgamdır. Özellikle soğan ve sarımsak hem B vitamini, hem iyot içererek guatra karşı çok faydalıdır.