Güneş koruyucu zehire dönüşebilir

Yüzmeye giderken güneş koruyucu sürmeyin çünkü içerisindeki kimyasal, klor ve UV ışınlarıyla buluşunca kansere neden oluyor.  

Avobenzon, dünyada yaygın olarak kullanılan çok popüler bir güneş koruyucudur. Bu bileşik UV ışınlarının cilde zarar vermesini engeller. Fakat içerdiği bileşimler, klor ve güneş ışığıyla reaksiyona girdiğinde, kanser riskini artırarak ölümcül olabilir. “Kanser olmak istemiyorsanız, yüzmeye giderken güneş koruyucu sürmeyin” diyen Kadın Hastalıkları Doğum Uzmanı Betül Görgen, “Moskova Devlet Üniversitesi uzmanları tarafından yapılan deneylerde, aşırı derecede toksik bulunan kimyasallar, ölümcül tümör gelişimi ve kısırlıkla bağlantılı bulundu. 

KISIRLIĞA NEDEN OLUYOR

Kozmetik ürünlerdeki bazı kimyasallar, çevresel faktörlerle reaksiyona girerek, çok daha toksik ve zararlı formlara dönüşebilir. Korunmasız olarak güneşe maruz kalmanın cilt kanseriyle bağlantısı kesin olarak bilindiğinden, güneş koruyucuları tümüyle reddetmek doğru olmaz. Araştırmacılar şimdi bu kimyasal etkileşimin deniz mi yoksa havuz suyunda mı daha fazla olduğunu araştırmaktadır. Danimarka’da bir araştırma sonuçları, güneş koruyucuların sperm hücrelerini tahrip ederek kısırlığa yol açtığını ortaya çıkardı. Güneş ışınlarını bloke eden ürünlerde kullanılan bu maddelerin yarısı, kadındaki progesteron hormonuna benzer etkilere sahip. Bu da sperm hücrelerinin işlevini bozuyor” dedi.