Her hastalığa bir şifalı çorba 

Hastalıkların her türlüsüne karşı uzmanlar çorba tüketimini öneriyor: Tansiyona domates, diyabete tarhana, kabızlığa brokoli, gribe karşı ise tavuk suyu çorbası tüketin. Rahatsızlıklardan doğal yollarla kurtulun.

Sofralarımızdan hiç eksik olmayan, Türk mutfağının başlıca yemeklerinden çorbalar, kansere, sindirime, kolesterole ve bunun gibi bin bir derde çare oluyor. Uzmanlar her hastalığa karşı bir çorba olduğunu belirterek, şu önerilerde bulunuyor: 

İŞTAHINIZ YOKSA TARHANA ÇORBASI

İştah açar ve bağırsak florasını düzenler. Besleyici bileşimi yanında, iştah açıcı özelliği vardır. Diyabet, hipertansiyon ve obezitenin tıbbi beslenme tedavisinde glisemik indeksinin düşük olması ve doyurucu özelliği ile tavsiye edilen bir besindir. 

KANSERE KARŞI BROKOLİ ÇORBASI

İçerdiği flavonoidler bakımından bağışıklık sistemini güçlendirir. Antibiyotik özelliğe sahip olan brokoli, prostat enfeksiyonuna karşı etkilidir. Brokoli, meme, prostat, bağırsak ve idrar kesesi kanserlerine karşı güçlü bir koruyucudur. Brokoli içerdiği bitkisel hormonlar ile vücuttaki hormon dengesini ayarlar. Menopoz dönemindeki bayanlar için östrogen hormonunun düzenli çalışması sağlar. Kendine özgü olan lifli yapısı bağırsaklardaki toksinleri atar.

KOLESTEROLE MERCİMEK ÇORBASI

Kandaki kötü kolesterol düzeyini düşürür. Kalp krizi geçirme riskini azaltır. Yüksek oranda lif içermesi nedeniyle şeker hastaları için faydalıdır. Kabızlığa iyi gelir. İçerdiği yüksek orandaki demir ve folik asit nedeniyle kansızlığı önler. Zengin potasyum içermesi ile yüksek tansiyonu düşürür. Kanser türlerine karşı koruma sağlar. 

KİLOLARIN DÜŞMANI DOMATES ÇORBASI

Lif zengini domates çorbası kolesterolü dengeler. Kan basıncını azaltır. Kansere karşı korur. Kilo yönetimini kolaylaştırır. Kansızlıkla mücadelede eder. 

YORGUNLUĞA ISPANAK ÇORBASI

Vücudun dayanıklılığını arttırır. Yorgunluğu giderir. Zihni kuvvetlendirir. Yaşlılığa bağlı öğrenme güçlüklerini giderir. Ispanak, kansızlığa iyi gelmesinin yanında kanser, kalp ve damar hastalıkları ile soğuk algınlığı, ağız, boğaz ve göğüs hastalıklarına karşı da faydalıdır. Yüksek tansiyona, felce ve özellikle yaşlanmaya bağlı görme bozukluklarına iyi gelir. 

GÖZLERE MANTAR ÇORBASI

Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnci arttırır. Göze ve vücuda kuvvet verir. Bedensel ve zihinsel gelişimi destekler. Öğrenme yeteneğini arttırır. Yorgunluğu giderir. Bol miktarda demir minerali içeren mantar, kansızlığa iyi gelir. Kandaki kolesterol oranını düşürerek kalp-damar hastalıkları ile kalp krizine karşı koruyucu etki gösterir. 

KANSIZLIĞA EZOGELİN ÇORBASI

Vücuda ve zihne güç verir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Gözlere de yararlıdır. Enerji verir ve yorgunluğu giderir. Anne sütünü artırır. Kalp-damar hastalıklarından korunmaya yardımcı olur. Bağırsakları çalıştırarak vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasını kolaylaştırır. Kansızlıkta oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Anne sütünü attırır. Kolesterolü düşürür, şeker hastalığından korur.