Hiçbir içecek masum değil

Su haricinde serinlemek için tükettiğimiz tüm sıvılar şeker deposu... Bir kutu asitli içecek 10, meyve suyu 8, soğuk çay da 6 adet kesme şeker içeriyor.

Sıcak havaların kendini iyiden iyiye hissettirdiği son günlerde terleme-susama döngüsü ile vücuda alınan sıvı miktarı artıyor. Yetişkin bir bireyin günde ortalama 2-2,5 litre su tüketmesi gerekliliğiyle, sıcak havalarda alınan fazla sıvı miktarı her ne kadar kendini dengeliyor gibi görünse de, kimi zaman sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Sebebi ise su yerine tüketilen şekerli içecekler… 

SUSUZLUK GİDERİR AMA

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk; “Vakıf olarak nasıl tuz tüketiminin azaltılmasına önayak olduysak, şeker tüketiminin de günlük ortalama olan 150 gramdan hiç olmazsa 120 grama düşürülmesinde öncülük yapıyoruz. Yaz aylarında serinlemek veya susuzluğu gidermek amacıyla tüketilen şekerli içeceklere karşı insanları daha bilinçli olmaya davet ediyoruz. Bir kutu gazlı içecek içersinde 10 adet küp şeker barındırıyor ve maalesef farkında dahi olunmadan şeker tüketimi bu sebeple artıyor. 

NİŞASTA ŞURUBU İÇERİR

Özellikle çocuklarımızı fazla şeker içeren gazlı içecekler ve glisemik indeksi yüksek, buna karşın maliyeti ucuz olan mısır nişasta şurubu içeren şekerli gıdalardan uzak tutmalı, tüketilmemesi ve tüketimin en aza indirilmesi için elimizden geleni yapmalıyız” diyor. Erk, tuz tüketiminin 6 sene içinde 18 gramdan 14 grama düşürülmesindeki başarıyı, sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi adına ‘Şeker tüketiminin azaltılmasında’ da yakalamak gerektiğini vurguluyor. 
Türk Böbrek Vakfı Diyetisyeni Gökçen Efe Aydın; “Suyun nötr tadına karşılık farklı aroma ve farklı lezzetler sebebiyle cazip gelen bu içeceklerin sürekli tüketimi: aşırı kalori alımı ve buna bağlı kilo alımına, kan şekerinde ani dalgalanmalara, anlık açlık ve kontrolsüz beslenme gibi davranışlara neden olarak sağlık açısından uzun vadede ciddi problemler doğurabiliyor. Özellikle diyabet hastalarının bu gibi içeceklere karşı daha dikkatli olması gerekiyor” diyor. Su, vücutta oluşan toksinlerin atılmasında, vücut fonksiyonlarının yeterli çalışmasında, metabolizma dengesinin sağlanmasında ve vücuttaki pek çok biyokimyasal reaksiyonun gerçekleşmesinde en önemli faktörlerden. Bu denli hayati bir ihtiyacı yazın en sıcak dönemlerinde ve en çok sıvı kaybının yaşandığı zamanlarda şekerli içecekler ile değiştirmek sıvı tüketimi adına yapılan yanlışların başında geliyor. 

ÇOCUKLARI BİLİNÇLENDİRMELİ

Gökçen Efe Aydın; “Su tüketimini arttırmak için içtiğimiz suların içerisine meyve parçaları, nane ve maydanoz gibi yeşillikler doğrayabilir, tarçın gibi baharatlarla lezzetlendirebiliriz. Bu şekilde daha fazla su tüketebiliriz. Sıcak havalar ve okulların tatil olmasının da etkisiyle daha fazla dışarda kalan ve spor yapma imkanı bulan çocuklar için de su tüketimi son derece önemlidir. Çocukları yüksek şekerli içeceklerden uzak tutmak ve su tüketimi konusunda bilinçlendirmek önemlidir.  Özellikle soğuk çayların içerisindeki şeker miktarına bakılmadan ölçüsüz bir şekilde tüketmek aşırı şeker alımına neden olacaktır. Çocuklara gazlı içeceklerin verdiği zararın soğuk çaylar için de geçerli olduğu, soğuk çayların da aşırı şeker içerdiği anlatılmalıdır” diye konuştu.

GÜNDE 3 PORSİYON MEYVE TÜKETİN

Yetişkin bir birey günde 2 - 2,5 litre su tüketmelidir. Sıvı alımını karşılamak için ıhlamur, adaçayı, kuşburnu çayı ve açık çay gibi içecekler tercih edilebilir. Meyveler posa içeriğinden dolayı bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. İyi birer vitamin, mineral ve enerji kaynağıdır. Ancak aşırı meyve tüketimi fazla enerji alımından dolayı kilo kontrolünü zorlaştırabilir. Sağlıklı bir bireyin günde 3-4 porsiyon meyve tüketmesi yeterli olacaktır.  Sıcak havalarla birlikte ferahlatıcı özelliğinden dolayı en çok tüketilen meyvelerin başında karpuz gelir. Yüksek su içeriği sayesinde terle atılan sıvının karşılanmasını sağlar. Ancak aşırı tüketimi yüksek şeker içeriğinden dolayı doğru değildir.