Horlamaya bitkisel çözüm

Beyaz lahana ile hazırlayacağınız kür ya da adaçaylı nefes açan damla sayesinde horlama sorunundan kurtulmanız mümkün.

Horlama, genelde, septal deviasyon gibi, burun ve geniz bölgesindeki anatomik bir tıkanıklıktan, ağız veya burun yolunda polip türü dokular nedeniyle oluşan darlıklardan, geniz etinden, bademcik şişmesinden, dil kaslarının gevşemesi neticesinde dilin geceleri geriye doğru sarkarak soluk borusunu kısmen tıkamasından, sinüzit ve grip, nezle gibi burun tıkanıklığı sebebi olan hastalıklardan dolayı ortaya çıkabilmektedir. Horlama, solunum yolu şikayeti olup, yakınlarına büyük rahatsızlık veren bir durumdur. Horlamanın öncelikle nedenini öğrenmek için, bir doktor muayenesinden geçmekte büyük fayda var. Beyaz lahana kürü sadece horlama için değil, aynı zamanda uyku apnesi, uyku bozukluğu gibi rahatsızlıklara da iyi geliyor. 

PRATİK ÇÖZÜMLER DE VAR 
Horlamaya pratik çözüm yöntemleri ile de geçici olarak çözüm bulabilirsiniz. Horlayan kişinin horlama nedeni solunumda zorlanmasından kaynaklanmaktadır. Horlayan kişi genelde baş dik pozisyonda yatarken veya yastığı fazla yüksek veya alçak pozisyonda iken horlar. Bu durumda kişinin rahat nefes almasını sağlanması önerilmektedir, doğru yastık seçimi ve doğru uyuma pozisyonu kişinin horlamasını önleyecek ve sağlıklı bir uyku çekmesine katkı sağlayacaktır. 

Nefes açan damla 

* Bir bardak suyun içine, 1 tutam adaçayı atın. 1 dakika kaynatın ve 1 dakika da demlemeye bırakın. İçine 1 çay kaşığı kadar karbonat,1 çay kaşığı kadar tuz (kaya tuzu olursa daha iyi olur)ilave edip karıştırın. 
* Bir damlalıkla, ister sabah akşam, ister yatmadan önce, damlalığı bu karışım  ile doldurun ve burun deliğinin birene damlatın. Sonra aynı işlemi diğer burun deliğine uygulayın. 
* Damlayı, başı iyice geriye atarak ve yatarken damlatın. Bir kaç dakika öyle yatın. Burun delikleriniz açılacak ve nefes almanız rahatlayacaktır. Bu damlayı sinüzit hastaları da rahatlıkla kullanabilir. Yalnız çocuklarda kullanacaksanız tuzu daha az koyabilirsiniz. 

Beyaz lahana kürü

* 2-3 tane beyaz lahana yaprağını, bir litreden biraz az suda haşlayın.
Sonra, lahana suyunu sabah ve akşam aç karnına bir bardak için.