Karpuz suyuyla sağlıklı kal

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi karpuzun suyu da şifa dağıtıyor. Hafızayı güçlendiren meyve suyu cildin yaşlanmasını önlüyor, kansere karşı kalkan görevi yapıyor.

Yaz aylarının en çok tüketilen meyvesi karpuz, sıcak havalarda içimizi ferahlatmakla kalmıyor, birçok derde deva oluyor.  Karpuz suyunun en önemli yanı unutkanlığı giderici özelliğinin bulunması. Ayrıca karpuz suyu kansere karşı en çok koruyan meyvelerden biridir. Karpuz suyu insanı yazın sıcağında ferahlatmakla beraber kanı temizlerr ve böbreklerdeki kum ve taşların dökülmesine yardım eder. Kemiklerin gelişmesine faydalı olduğu da bilinen bir gerçek. Karpuz içerdiği sıvı oranı nedeniyle, idrarı artırır bu sayede birçok idrar sorunu da çözülür.  

GÜNEŞ KORUYUCU ETKİSİ VAR 

Karpuz suyuna kırmızı rengini veren likopen maddesi aynı zamanda kalp ve damar sisteminizin korunmasında da görevli olduğu bilinen güçlü bir antioksidandır. Likopen maddesi aynı zamanda cildinizin yaşlanmasını önler, kırışıklık ve cilt kanserine yol açabilecek UV ışınlarının hasarından sizleri korur. Plaja gitmeden önce içeceğiniz büyük bir bardak karpuz suyu, cildinizdeki mor ötesi ışığa karşı koruma sağlar. 

KAN DOLAŞIMINI HIZLANDIRIR

Araştırmalar gösteriyor ki, likopen bakımından zengin gıdaları yeme alışkanlığına adapte olan bireyler, kolon, mide, prostat ve akciğer kanseri gibi hastalıklara daha az yakalanmaktadır. Kısacası eğer siz de cildinizi, kalbinizi ve vücudunuzu kanserden korumak istiyorsanız, karpuz suyu tüketmelisiniz. Karpuz suyunda bol miktarda bulunan citrulline adlı bir aminoasit, vücudunuzda kan dolaşımını iyileştirmek ve kan damarlarını rahatlatmak için gerekli olan bir besin maddesidir. 

KİLO VERMEK İSTEYENLER İÇİN... 

Kalp ve damar sisteminiz üzerindeki bu olumlu etki, stresten kurtulmaktan, daha iyi kan akışına, daha fazla enerjiden egzersiz sonrası kas ağrılarını azaltmaya kadar birçok sağlık sorununa yardımcı olur.  Sitrillin adındaki bir aminoasit, karpuz suyunun zayıflamaya yardımcı olmasını sağlar. Yağ hücrelerinde yağ birikimine müdahale eden karpuz suyu, kilo almayı önler. Hayvanlar üzerinde yapılan testlerde, yemekten önce içilen bir bardak karpuz suyunun besin değerinin çok yüksek olması ve kalori değerinin düşüklüğü sebebiyle kilo vermeye yardımcı olduğu sonucuna varılmıştır.  

ZİHİN AÇAR

Unutkanlık artık sadece ileri yaşlarda değil, her yaş grubunda görülen bir sorun. Günlük hayatın koşuşturması, yoğun iş temposu ve stres nedeniyle sık karşılaşılan unutkanlıktan korunma yollarından biri de doğru besinleri seçmek. Bu noktada uzmanlar düzenli olarak karpuz suyu tüketmeyi öneriyor. Çünkü karpuz suyu hafızayı güçlendiriyor, Alzheimer hastalığına kalkan oluyor.  

Kemiklere güç verir

Beslenme alışkanlığına eklediğiniz karpuz suyu, içeriğindeki likopen maddesi ve yoğun potasyum ile birlikte daha güçlü bir kemik yapısına sahip olmanıza yardımcı olur. Ayrıca oksidatif yoğunluğu azaltan karpuz suyu, daha güçlü kemikler için çok önemlidir. 

Gözlere iyi gelir

İçinde A vitaminine dönüştürülebilen beta-karoten maddesi bulunmaktadır. Bu madde karpuza kırmızı rengini vermenin yanı sıra gözdeki retina pigmentleri için de büyük önem taşımaktadır. Beta-karoten açısından harika bir kaynak olan karpuz suyu da, gece körlüğünü önlemenin yanında tıpkı A vitamini bolluğu sayesinde göz sağlığına büyük katkı sağlayan havuçta da gördüğümüz gibi gözlerimizin sağlıklı bir şekilde görevlerini yağmalarına yardımcı olur. Ayrıca A vitamini sağlıklı cilt, diş, iskelet ve mukus için de çok önemlidir.  

Böbrekleri temizler

Böbrek sağlığı için birebir olan karpuz suyu, böbrek temizleyici etkiye sahiptir. Ayrıca amonyak ve ürik asidin dışarı atılmasına da yardımcıdır. Bunun yanında böbrek taşı tedavisinde de etkili olan karpuz suyu, böbrek sağlığı için kullanılırken çekirdekleri ile birlikte kullanılmalıdır. 

İltihap söktürür 

Karpuz suyu içmek, idrar söktürücü özelliği sayesinde iltihaplardan kurtulmanızı ve daha sağlıklı olmanızı sağlar. İçeriğindeki yararlı besin maddeleri, karpuz olgunlaştıkça artar ve karpuz suyu sıkmadan önce de karpuzun tamamen kırmızıya döndüğünden emin olmalısınız. 

Evde kendin yap

Malzemeler: 1 adet küçük boy karpuzun yarısı, yarım limonun suyu. 

Hazırlanışı: Karpuzu küçük küçük dilimleyip derin bir kaseye alın. Patates ezeceği veya bir çatal yardımıyla ezin. Ayrı bir kasenin üzerine bir tülbent yerleştirin, ezilmiş karpuzu tülbentin üzerine dökün. Tülbenti toplayıp elinizle sıkarak suyunu süzün. Suyun içine limon suyunu ekleyip karıştırın ve buzdolabına kaldırın. Soğuduktan sonra sade olarak veya kıyılmış taze nane yaprakları ekleyerek servis edin.