Migrene doğal tedavi

Baş ağrısı ve zonklama şeklindeki migren ataklarından kurtulmak için yiyip içtiklerinize dikkat etmeniz ve bitkisel kürler uygulamanız yeterli.  

İnsan hayatını en çok etkileyen hastalıklardan biri migren ağrılarıdır. Şaşırtıcı bir şekilde yaygın olan bu problem, yaşamlarının bir döneminde kadınların yüzde 25-30’unu, erkeklerin ise yüzde 15-20’sini etkiler. 

MAGNEZYUM ZENGİNİ

Migren problemi yaşayan hastaların çoğu, migren atağı başlamadan önce ağrının başlamak üzere olduğunu hisseder. Aura dönemi denen bu sürecin sonrasında da migren ağrısı kapıyı çalar. Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, migren ağrısını geçirecek bitkisel önerilerde bulundu: Migren hastalığının bitkisel çözümünün en önemli adımlarından biri magnezyum zengini yiyeceklerden geçiyor. Bu önemli mineralin eksikliğinin migreni tetiklediği biliniyor. Hatta bazı ağrı kliniklerinde hastalara kronik baş ağrıları için yüksek dozlarda magnezyum takviyesi veriliyor. 

ISPANAK, CEVİZ, BÖRÜLCE

Fasulyeden mercimeğe ve börülceye kadar tüm kuru baklagiller, ıspanak ve ceviz hepsi zengin birer magnezyum deposudur. Ama eğer daha ileri seviyede bir magnezyum eksikliği mevcut ise magnezyum takviyesi almanızda fayda var. 

ZENCEFİL

Migrenin bitkisel tedavisinde yaygın olarak kullanılan zencefil antienflamatuar etkisiyle, ağrıyı hafifletir ve migren ataklarına genelde eşlik eden mide bulantısı karşı birebirdir. Bu iki etki bir araya gelince ortaya tam bir anti-migren güç olan zencefil çıkıyor.

Ağrı geçiren biberiye kürü 

 

- Hoş kokusu ile salataları ve et yemeklerini çeşnilendirmek için de kullanılan bu odunsu bitki, halk arasında baş ağrısına karşı etkisi ile tanınır.  
-Hazırlanışı: 1 su bardağı kadar kaynamış suya 1 tatlı kaşığı biberiye bitkisini ilave edin. 4 dakika kısık ateşte kaynatın. Daha sonra ılınması için beklemeye alın. İçilecek sıcaklığa geldikten sonra süzerek tüketebilirsiniz. İlk hafta günde 3 kere taze hazırlanıp şekersiz içilmelidir. İkinci haftadan sonra günde sadece 2 kez taze hazırlanarak içilmelidir. Bu şekilde 1 ay boyunca tüketilebilir. Sonrasında ağrıların şiddetine göre kürü yine uygulayabilirsiniz.  

Gümüşdüğme

 Papatyayı andıran çiçekleri ile gümüşdüğme, migrenin bitkisel tedavisinde kullanılan etkili güçlerden biridir. Bazı yörelerde koyungözü olarak da bilinen bu bitkinin yapraklarındaki aktif maddelerin migren ağrısını geçirmek konusunda son derece başarılı olduğunu gösteren çalışmalar mevcut. Bu bitkinin migrenin bitkisel tedavisinde etkili olduğu, kulaktan kulağa, nesilden nesile aktarılan bir bilgi olarak günümüze ulaştı. İlk defa 1983 yılında yapılan bir klinik çalışmada, 270 migren hastasına gümüşdüğme bitkisinin yaprakları yedirildiğinde, hastaların yüzde 70’inin migren ataklarının şiddet ve sıklığının azaldığı gözlendi. Bu bitkinin migren üzerindeki iyileştirici etkisini yıllar içinde yapılan başka bilimsel çalışmalar da destekliyor.