Migrenin çaresi 10 besin

Baş ağrısı, kusma, ışığa duyarlılık gibi belirtilerle ortaya çıkan migren ataklarını biber yiyip, kahve içerek yok edebilirsiniz.

Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülen migren ağrıları, kişilerin gündelik yaşantısını oldukça fazla etkiliyor. Yapılan açıklamalara göre atakların 4 ila 74 saat arası sürdüğünü belirten uzmanlar, hastalığın mekanizmasının tam olarak bilinmediğini, sinir sistemindeki damarsal sebeplerden kaynaklı bir bozukluk olduğunu düşünüyor. Migren atakları sık olmayan hastalarda basit ağrı kesiciler yardımı ile önlenebilmektedir diyen uzmanlar, migrene iyi gelen bitkisel tedavi yöntemlerini sıralıyor. 

-BİBER: Biber kan dolaşımını uyarır ve artırır, bundan dolayı migren ağrısı için uygulanan tedavilerin başında gelir. Ayrıca biber uyuşturucu ve ağrı kesici özelliği olan kapsain maddesi içermektedir. Ilık bir bardak suya bir çay kaşığı acı biber koyun ve iyice karıştırın, için. 

-SUSAM: Yemeklere lezzet katan zencefilin baş ağrısına iyi geldiği gibi mide üzerinde de olumlu etkileri vardır. Mide bulantısı gibi sorunların giderilmesine destektir. Susamda bulunan yüksek oranda magnezyum, migrene neden olan kan damarlarındaki spazmları engelleyici özelliktedir. 

- ISPANAK: Ispanak, içerdiği bol miktardaki bileşen ve mineraller sayesinde çok eski çağlardan beri hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Kan basıncını düşüren ıspanak, baş ağrısının hafiflemesini kolaylaştırır. 
- ELMA SİRKESİ: Elma sirkesi, kemik ağrısını azaltır, yüksek kan basıncının düzenler. Bütün bu faydalarının yanında migren ağrılarına iyi gelir. 1 bardak suya 1 çorba kaşığı organik elma sirkesi ekleyin ve iyice karıştırın. Migren tedavisi için her gün için. 
 

- Badem: Badem, serotonin maddesini serbest bırakmaya yardımcı olan ve triptofan olarak bilinen aminoasitler içerir. Ayrıca, badem içerisindeki salisilin enzimi ile migren ağrınızı azaltacak en yararlı kuru yemişlerden biridir. 

- PAPATYA ÇAYI: Anti inflamatuar ve antiseptik özellikleri olan papatya migren ağrılarını hafifletmeye karşı faydalıdır. Düzenli papatya çayı içmek sorunu büyük oranda azaltmaya yardımcı olabilir. 2-3 çay kaşığı papatyayı bir bardak suya koyarak bir dakika boyunca kaynatın ve günde 2-3 kere için. 

- NANE: Nane strese ve baş ağrısına iyi gelmektedir. İçerdiği anti inflamatuar özellikleri sinirlerin yatışmasına yardımcı olup, stres kaynaklı migren ağrısının geçmesine destek olmaktadır. Nane çayı olarak tüketebilirsiniz. 

- MUZ: Muz, potasyum bakımından zengindir. İçerdiği magnezyum bakımından, kan damarlarını rahatlatarak migren ağrısının hafiflemesine destek olmaktadır. 

- KAHVE: Kahvenin içerdiği kafein maddesinin migren ağrısına iyi geldiği bilinmektedir. Migren atağının yaklaştığını hissettiğiniz andan itibaren 1-2 saat arayla bir fincan taze kahve içmeniz ağrıyı azaltabilir. Ayrıca uyuşturucu etkisi olan kafein ağrının anlık hafiflemesine yardımcı olabilir. 

- PATATES: Patates, C vitamini ve potasyum açısından zengindir. Ayrıca baş ağrısına karşı etkilidir.

Bunlar ağrıyı 
tetikleyebilir

- Sakatatlar (karaciğer, beyin, böbrek, işkembe)

- Sucuk, salam, sosis, pastırma, jambon gibi şarküteri ürünleri

- Hazır et ve tavuk suyu tabletleri

-Deniz ürünleri (kalamar, karides, midye)

-Konserveler

- Turunçgiller (portakal, mandalina, greyfurt, limon)

- Yağlı ve baharatlı yiyecekler

-İncir, kuru üzüm, papaya, avokado, muz ve kırmızı erik

-Çikolata ve kakao

-Sardalye, hamsi, ringa balığı

-Bakla l Maya

- Ekşi krema

- Fıstık ezmesi

- Kuru meyve içeren ekmekler

-Bazı baklagiller özelikle kuru fasulye, mercimek ve soya ürünleri.