Nar prostat kanserinden koruyor

Çekirdeklerinden, tanesine, kabuğundan suyuna kadar birçok hastalığa deva olan nar, kanser hücrelerinin hızını yavaşlatıyor. Özellikle prostat kanserinin oluşumunu önlüyor. 

Şifa kaynağı narın içi de dışı da insan sağlığına inanılmaz faydalıdır. Narın kabuğu cildi yumuşatır ve enfeksiyonlardan korur, narın suyu birçok hastalığa şifadır, nar mideyi temizler, ülsere iyi gelir, öksürüğe çok iyi gelir, akciğeri güçlendirir, kabızlığı giderir, kalp ve mide ağrılarını giderir. Narın şifasından maksimum derecede faydalanabilmek için nar taze iken yenmelidir. Narın önemli özelliklerinden bir tanesi de, genel anlamda vücutta bulunan damar sitemini koruması ve kalp sağlığına yardımcı olmasıdır. Özellikle damar tıkanıklığına neden olan ACE adındaki enzimi engeller. Genel anlamda sağlığa faydası olan nar, son zamanlarda özellikle prostat kanseri tedavisinde kullanılmaktadır. Nar özellikle prostat kanserine karşı etkilidir. Birçok bilimsel araştırma sonucu narın prostat kanserine yakalanma riskini azalttığını ortaya koymuştur. Bununla birlikte prostat kanseri tedavisi için yapılan çalışmalarda narın kanser hücrelerinin hızını yavaşlattığı ortaya konulmuştur. Bu yüzden özellikle düzenli olarak nar suyunun tüketilmesi bilim adamları tarafından tavsiye edilmektedir. 

KALBİ KORUYOR 

Narın içerisinde bulunan polifenol ve antociyanin adlı maddeleri E vitamininden 20 kat daha fazla güçlüdür ve bu maddelerin antioksidan özellikleri damarlarda meydana gelen plak artışını ve daralmayı önler. Ayrıca nar bir nevi doğal antibiyotik görevi gördüğünden dolayı kalp ve damarlarda bulunan zararlı maddeleri temizler, mikropları öldürür. Her gün sıkılmış bir bardak nar suyu kalp ve damarlara iyi gelir. 

GRİP VİRÜSÜNE KARŞI SAVAŞIR 

Narın içerdiği antioksidanlar gribe neden olan mikrop ve virüsleri zararsız hale getirir. Bununla birlikte bakteriler tarafından kaynaklanan enfeksiyon hastalıklarına karşı özellikle nar suyunun ciddi anlamda koruyucu etkisi vardır. Özellikle kış aylarında artan gribal enfeksiyonlara karşı önceden tüketilmesinde fayda vardır. Çünkü narın içerdiği C vitamini vücudun soğuk algınlığına karşı direncini arttırır. 

GENÇ KALMAYI SAĞLAR 

Narın içerdiği maddeler kozmetik ürünlerinde de kullanılıyor. Özellikle Amerika ve Çin’de yapılan araştırma sonuçları kozmetik ürünlerinin de dikkatini çekiyor. Hatta artık bazı kozmetik ürünleri narın içerdiği bazı elementleri ürünlerinde kullanmaya başlamışlar bile. Narın içerisinde buluna antioksidanlar kozmetik ürünlerinde kullanılıyor. Bu yüzden özellikle yüz maskelerinde narın suyu ve kaynatılmış nar kabuklarını kullanabilir ve genç kalmayı başarabilirsiniz. 

Nar suyunun faydaları

- Grip virüslerini yok edici özelliği vardır, gribal enfeksiyonlara karşı çok etkilidir. 
- Kanda oksitlenmeyi engeller, bunu içerdiği antioksidanlar sayesinde yapar. 
- Nar özü, antibiyoktiklerle kullanıldığında dirençli bakterileri de öldürebilir. 
- Kalp ve damar sağlığının korunmasını sağlar.Damar tıkanıklığını önleyici etkisi vardır. 
- Kanserin yayılma hızını azaltır ve kanser hücrelerini öldürme özelliği vardır. 
- Kolesterol ve şekeri dengeler 
- Kan yapıcı özelliği vardır. 
- Erkeklerde sperm yapıcı özelliği vardır ve canlılığı arttırır. 
- Romatizma ve eklem ağırlarının olduğu bölgelere uygulandığında ağrı kesici özelliği vardır. 
- Bayılmalara karşı nar suyu içilebilir. 
- Bağırsak parazitlerini öldürür ve iyi bakterilerin artmasını sağlar.