Nar ve domates ye kısırlıktan kurtul

Portakal, balık, fındık, ananas ve baklagiller çocuk sahibi olmayı kolaylaştırıyor. Fakat bu konuda en etkili besin domates ve nar...  

Pek çok hastalığın nedeni olarak gösterilen beslenme bozuklukları, erkeklerde kısırlığa yol açıyor. Araştırmalara göre yağdan zengin ve tek tip beslenmek erkeklerde çocuk sahibi olma şansını ciddi oranda düşürüyor. Güçlü bir antioksidan olan domates ve nar ise sperm hareketlerini artırarak kısırlığa savaş açıyor. “Sadece kadının değil çocuk sahibi olmak için erkeğin de beslenmesine özen göstermesi gerekiyor” diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Çağcıl Yetim,  çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere şu önerilerde bulundu: 

DÜZENLİ BESLENME ÖNEMLİ

Çocuk sahibi olmaya karar veren çiftlerde gebelik öncesi hazırlık sürecini en yoğun yaşayan taraf kadındır. Hızlı ve sağlıklı hamilelik için genellikle kadınlar beslenmesinden uyku düzenine kadar günlük hayatını düzene sokar. Erkekler ise çoğunlukla beslenme alışkanlıklarını sürdürmeye devam ederler. Ancak çok beklemeden çocuk sahibi olmak için erkeklerin de en az kadınlar kadar beslenmesine ve uyku düzenine dikkat etmesi büyük önem taşıyor.  Araştırmalar, düzensiz beslenen erkeklerde kısırlık riskinin fazla olduğunu göstermiştir. Çok yağlı beslenmek, erkeklerde beyaz yağ dokusunu çoğaltarak kısırlık riskini artırıyor. 

Balık sperm sayısını çoğaltır

Nar ve nar suyu yüksek oranda antioksidan içermesi nedeniyle sperm sayısı ve sperm hareketliliğini artırır. Sperm sayısını ve hareketliliğini artıran diğer bazı besin maddeleri; portakal, greyfurt, baklagiller, balık (somon v.b.), kabuklu deniz ürünleri, ceviz, fındık, badem, fıstık, ananas, yumurta olarak sayılabilir.

Beyaz yağ dokusu büyük ölçüde protein sinyallerini ve adipokin adı verilen faktörleri salgılayan önemli bir endokrin organdır. Beyaz yağ dokusundan salınan Apelin-13  peptid hormonunun vücutta fazla bulunması, yani çok yağlı beslenmeye bağlı erkeklerde abdominal (karın çevresi) yağlanmanın fazla olması, bu peptid hormonun fazla salgılanmasına ve bu hormonun yüksekliği de Testosteron, FSH ve LH gibi üreme hormonlarının belirgin oranda azalmasına ve kısırlığa yol açabildiği yapılan son araştırmalarda tespit edilmiştir.  
12 HAFTALIK KÜR UYGULANMALI

Sperm hareketlerini hızlandıran besinleri tüketmek kısırlık riskini azaltıyor. Bu besinlerden bazıları nar ve domatestir. Çok güçlü bir antioksidan içeren domateste bulunan likopen pigmenti, çocuk sahibi olma şansını da artırıyor. 12 hafta boyunca günde 30 mg likopen içeren domates suyu içen erkeklerin sperm hareketlerinin arttığı, seminal plazmada beyaz kan hücrelerinin oranının düştüğü, böylece sperm hareket yavaşlığına bağlı erkek kısırlığını diğer antioksidanlara oranla daha fazla düzelttiği son yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. 

Pişirince etkisi artıyor

Likopenden yüksek meyve ve sebzeler arasında ilk sırayı domates, karpuz, pembe greyfurt, pembe guavave kuşburnu almaktadır. Domatesin pişirilmesi içeriğindeki likopen oranını artırır. Likopen suda çözünmediği ve bitkisel liflere bağlı olduğu için domatesin yemek için hazırlanması (parçalanması, yağ ile karıştırılması, pişirilmesi) likopenin vücut tarafından kullanılabilirliğini artırır. Likopen yağda çözündüğü için yağ onun sindirim sistemi tarafından emilmesini büyük ölçüde artırır.