Okul çantasının ağırlığına dikkat

'Çocuk kendi ağırlığının yüzde 10'undan fazlasını taşımamalı' diye uyaran uzmanlar, aksi takdirde bel fıtığı oluşabileceğini söyledi.

Okulların açılmasına sayılı günler kala okul alışverişleri başladı. Listenin ilk sıralarında yer alan okul çantası seçimi çocuğun omurga sağlığını çok yakından ilgilendiriyor. 

14-17 YAŞ ARASINDA ÇIKAR

Çocukların omurgasını korumak için çantaların ağırlığının vücut ağırlığının yüzde 10’undan fazla olmaması gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, “30 kg ağırlığında bir çocuğun çantası 3 kg’dan daha fazla olmamalı” uyarısında bulunarak sağlıklı okul çantasının püf noktalarını sıraladı. Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Defne Kaya, yapılan araştırmalara göre ağır çantayla okula giden çocuklarda, yaşla birlikte bel ağrısının arttığını, hatta 14-17 yaş arasında en az bir kere bel fıtığı şikâyeti ile doktora başvurma oranının yüzde 70’lere çıktığını söyledi. 

KAS VE KEMİKLERİ ETKİLER

Belirli bir ağırlığa sahip sırt çantası taşımanın çocukların kas ve kemiklerini güçlendirdiğini kaydeden Doç. Dr. Defne Kaya, “Burada en önemli nokta çantanın ağırlığının kontrol altında olması. Üst sınır yüzde 15 olsa da çocuğunuzun omuzlarında, vücut ağırlığının yüzde 10’undan daha fazla yük taşımasına izin vermeyin” uyarısında bulundu. Çanta ağırlığının vücut ağırlığının yüzde 20’sinden fazla olması durumunda bel fıtığı riskinin arttığına dikkat çeken Doç. Dr. Defne Kaya, çanta hazırlanırken; uzak mesafe, merdiven inme-çıkma, yokuş inme-çıkma gibi etkenlerle bu ağırlığın vücuda daha fazla etki edeceğinin unutulmaması gerektiğini belirtiyor. 

YÜK TEK TARAFA BİNMEMELİ

Vücudu çaprazlayan ve tek tarafa yük bindiren sırt çantalarının, tek omza takılan çantalara göre omurga düzgünlüğünü daha fazla koruduğunu da hatırlatan Kaya, ebeveynlere şu tavsiyelerde bulunuyor: “Çantayı ilk kullanımda siz ayarlayın. Ağrı hissedip hissetmediğini, rahat taşıyıp taşıyamadığını, omuz ve bel kemerlerinin omzu ve beli tam olarak sarıp sarmadığından emin olun. 

ANNE BABALAR ÖRNEK ALINIYoR

 

Çocuklarınıza her iki omuz askısını kullanmasını sıklıkla anımsatın. Tüm ağır cisimleri öne eğilmeden, bacak kaslarını kullanarak ve vücuduna yakın tutarak kaldırması ve taşıması gerektiğini öğretin. Tüm bunları öğretmek çocuğunuzun omurga sağlığını koruyacaktır. Öğretilerinizin çocuğunuzda davranışa dönüşmesini istiyorsanız tüm bunları sizin de uygulamanız gerekir.” 

Bilinmesi gerekenler 

 

-Çantayı her zaman sırtında taşımalı. 

- Ağır objeleri vücuduna yakın ve biraz aşağıda olacak şekilde taşımalı. 

- Sivri uçlu cisimleri çantanın sırt bölgesine yakın yere yerleştirmemeli. 

- Çantasını bacak kaslarını kullanarak sırtına yerleştirmeli. 

-Çantasını kolları düz ve gövdesini öne eğmeden sırtına almalı. 

- Yürürken gövdesini öne eğmemeli.

Nasıl olmalı?

- Hafif materyallerden yapılmış çantaları tercih edin. 

- Yaklaşık 5’er cm genişliğinde iki omuz askılı ve bel destek pedi olan, askılarında ve bel destek pedinde yumuşak destek maddesi bulunan çantaları tercih edin. 

- Çantanın farklı bölüm ve cepleri olmalı. 

- Kalça ve leğen kemiğini sararak çantanın ağırlığını omuzlardan alan kemer/askıları olan çantaları tercih edin. 

- Tekerlekli çantalar vücuda daha az yük binmesini sağlar. 

- Çantanın en geniş ve en çok eşyanın olduğu merkez kısmı, çocuğun bel bölgesi hizasına gelmeli. Omuz ve bel askılarını bu şekilde ayarlayın. 

- Çantanın bel destek pedi, çocuğun bel kıvrımını tam ve uygun bir şekilde doldurarak sarmalı. 

- Ağır elektronik cihazlar için ayrı bir çanta ayarlanabilir.