Polen alerjisine iyi gelen 8 yiyecek

Bahar ayları yaklaşıyor. İlkbaharla Polen alerjilerinin tetiklendiği bu mevsimde, ilaçlara rağmen bir türlü toparlanamadığınızı hissediyorsanız doğal yollara başvurmanın tam zamanı. Hayatınızda yapacağınız küçük değişikliklerle ve alabileceğiniz doğal önlemlerle alerjinizi azaltabilirsiniz.  

İlkbaharın başlangıcı olan mart ayıyla başlayan polenlenmeyle birlikte hem bahar alerjisi, hem de polen alerjisi diye anılan alerji türü, insana o güzel havaları zehir edebiliyor. Bu alerjiler; yaz aylarında ise havuz, deniz ve güneşin etkileriyle birlikte devam eder. Alerjik bünyelerde sık sık hapşırma, kaşıntı, gözlerde sulanma ve kızarma şeklinde görülür. Fakat bu aylarda uzmanlar tarafından önerilen yiyecekler; alerjik etkenlere karşı vücudun direncini arttırmaya ve görülen semptomları hafifletmeye yardımcı olur. Bu yiyecekleri öğünlerinize dahil ederek, alerjinizi kontrol altına alabilir ve yaşam kalitenizi yükseltebilirsiniz. 

C vitamini takviyesi

C vitamininin alerji belirtilerini kontrol altına almaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. Portakal, kırmızı biber ve çilek en iyi C vitamini kaynaklarına örnektir. C vitamini zengini meyve ve sebzelerle beslenerek, bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve doğal multivitamin kaynağı yiyeceklerle alerjik semptomları hafifletebilirsiniz.  

Magnezyum desteği

Magnezyum açısından zengin gıdalar ile beslenmek, birçok alerji türünü kontrol altına almaya yardımcı olur. Magnezyum, alerjik semptomları azaltır ve kaslarımız üzerinde de önemli bir işleve sahiptir. Magnezyum zengini yiyeceklere; kaju fıstığı, buğday tohumu, koyu yeşil yapraklı sebzeler, soya fasulyesi, avokado, balık, muz ve bitter çikolatayı örnek verebiliriz.

Cevizle gelen direnç

Ceviz ve keten tohumu gibi ağaçta yetişen kuruyemişler; omega-3 yağ asitleri içerirler ve vücutta EPA ve DHA olarak bilinen omega 3 yağ asitlerinin üretilmesini kolaylaştırırlar. Haftada en az iki defa balık ve kabuklu kuruyemişler yenildiği takdirde, alerjik reaksiyonlara karşı bağışıklık sistemi güçlenir. Keten tohumu; içerdiği selenyum minerali ile alerjik belirtilerin azalmasını sağlar. 

Yoğurt

Yoğurtta bulunan probiyotikler; yani canlı bakteriler çeşitli hastalığa iyi gelmektedir. Genellikle sindirim sistemi üzerinde olumlu etki gösteren bu probiyotikler, polene karşı alerjik reaksiyonları da azaltmaya yardımcı olur. Alerjenlere karşı bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Vücuttaki iltihap azalır ve sindirim enzimleri de daha sağlıklı çalışır. Eğer süte ve diğer süt ürünlerine alerjiniz varsa, yemeye özen gösterebilirin.  

Anti alerjik sebzeler

Brokoli ve lahana gibi yeşil yapraklı kış sebzeleri; alerji ile ilişkili inflamasyonu (iltihaplanma) azaltmaya yardımcı olurlar. Bağışıklık hücrelerinin histamini bırakmasını önlerler. Bazı besinlerde bulunan demirin alerji ile ilişkili iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olduğuna inanılıyor. Elma , soğan, çilek, lahana, karnabahar ve çayların hepsi kuersetin içerirler. Ayrıca, bu gıdaların çoğu anti alerjik özelliğe sahiptir. 

Yağlı balıklar

Omega-3 yağ asidi, yağlı balıklarda zengin oranda bulunur. Bu yağ asitlerinin alerji belirtilerini hafiflettiği bilinmektedir.  Aynı zamanda antialerjik özelliğe de sahiptirler. Uskumru, somon, sardalye, alabalık, ton balığı, lüfer ve ringa balığı; omega 3 bakımından zengindir.

Sarımsak mucizesi 

 

Sarımsak, alerjik reaksiyonları azaltmaya ve önlemeye yardımcı olan kimyasallar üretir. Beslenme uzmanları; haftada iki ya da üç kez çiğ sarımsak yemenin sağlığımıza katkı sağlayacağını söylüyor.

İltihap giderici zerdeçal

Zerdeçal, güçlü bir anti-enflamatuar (iltihap giderici) özelliğe sahip besindir. Bu baharatı yemeklerinize tat katması için kullanmayı alışkanlık haline getirerek, alerjik semptomları da hafifletebilirsiniz.