Reflüyü geçiren doğal formüller 

Mideyi rahatlatan besinler tüketerek ya da bitkisel karışımlardan yardım alarak reflüden kurtulmanız mümkün.  

Reflü; stres, kötü yemek alışkanlıkları ve sinirlilik hali yüzünden her gün karşılaştığımız bir sorundur. Fakat bu, “herkesin reflüsü var” diye bu konuda hiçbir şey yapamayacağımız anlamına gelmiyor. Reflü için kullanılan tıbbi terim pirozis olmasına rağmen genellikle reflü olarak bilinir. Göğüs kafesinin hemen altındaki özafagusta “yanma” ya da “ateş” hissiyle tarif edilir. Reflünün diğer belirtileri, ağızda asidik veya acı bir tattır. 

HAMİLELİK VE YAŞ GİBİ FAKTÖRLER

Reflü, yiyecek ve içecekleri yutmamızda zorluk yaratabilir, yemek yerken ya da bir şey içerken acı çekmemize sebep olabilir. Mide asidinin yukarı çıkmasından kaynaklanır. Acı hissi göğüs bölgesinde başlar ve kimi durumlarda boğaza, çeneye ya da boyna yayılır. Dünya nüfusunun üçte biri, ayda bir kez bunu yaşamaktadır. Reflüye sebebiyet verebilecek birkaç şey: Aşırı yemek ya da alkol tüketimi, midemizin uzun süre dolu olması, kahvaltıyı atlamak, yağlı ve baharatlı yiyeceklerin aşırı tüketimi, hamilelik, 60 yaşını geçmiş olmak ve obezitedir. 

Baharattan uzak durun 

Bu problemi önlemek için yapabileceğiniz şeyler arasında kahve, alkol, soslar, baharatlı yemekler ya da kızartma gibi rahatsızlık verici besinlerden uzak durmak vardır. Buna ek olarak, reflü ağrısının başladığını hissediyor ve diğer belirtileri de gösteriyorsanız, bu şekilde yatağa gitmemelisiniz çünkü kafanızı yastığa koymanız, özafagus asidinin boğaza doğru çıkmasına neden olacaktır. Reflüden sıklıkla şikayet ediyorsanız derhal bir doktora başvurmalısınız. Sıkça yaşanan reflü problemi ülser kaynaklı olabilir. Reflünüz yalnızca bazı durumlarda ortaya çıkıyorsa eczanelerden aldığınız asit dengeleyici ilaçları (antiasit) kullanabilir, doğal yöntemleri uygulayabilirsiniz. 

Pratik tedaviler

 Yemeklerden sonra midenizde meydana gelen yanma hissiyle savaşmak istiyorsanız aşağıdaki tamamen doğal yöntemlerden istediğinizi deneyebilirsiniz. 

- İki marul yaprağı ve soyulmuş 4 havucun suyunu çıkarın ve blender’a bir bardak su ekleyin. 5 dakika boyunca karıştırıp süzün ve sabahları açken için.

- Kaynayan bir kap suya pelinotu ekleyin. Üzerini kapayın ve kahvaltılardan önce için.

- Bir litre suyu kaynatın ve içine 15 gram kurutulmuş fesleğen ekleyin. Bir müddet bekleyin ve her yemekten sonra bir bardak olacak şekilde günde 3 kez için.

-15 gram adaçayını 30 gram limon otuyla karıştırın. Elde ettiğiniz karışımdan bir çay kaşığı alarak bir bardak sıcak suya ekleyin ve yemeklerden sonra için.

- Bir yumurta akını iki çay kaşığı zeytinyağıyla karıştırın. Bunu gün içinde birkaç kez içebilirsiniz.

- Bir kaç hurmayı bir miktar suyun içinde kaynatın ve elde ettiğiniz suyu için.

Mide asidini azaltan besinler

- Sakız: Sakız çiğnemek ağız içi tükürük seviyesini artıracak ve mide asidini dengeleyecektir.

- Zencefil: Kaynayan suyun içine atarak içebilirsiniz. Bu etkili bir mide güçlendiricidir.

 Hardal: Bir çay kaşığı hardal, reflü belirtilerini azaltacaktır. Hardalı ya sade ya da bir dilim ekmeğin üzerine sürerek yemelisiniz.

 Karbonat: Sıcak suya bir çay kaşığı ekleyin. Mide asit seviyesini dengelemek için yavaşça için.

 Yulaf Ezmesi: Kahvaltıda, süt veya yoğurtla karıştırarak tüketin.

Muz: Yemeklerden önce ya da sonra tüketebilirsiniz.

 Elma Sirkesi: Bir çay kaşığı elma sirkesini bir bardak suyla karıştırıp için.

Kavun: Bu meyve reflü ile savaşta oldukça etkilidir.

Rezene: Sindirim süreci ve yanma hissi açısından oldukça yararlıdır.

Maydanoz: Taze ya da yemeklerin içinde yiyebilirsiniz.

Papaya: Sindirime yardımcı olur ve midedeki yanma ve rahatsızlık hissini ortadan kaldırır.

Elma: Yiyeceklerin daha rahat ve iyi bir şekilde sindirilmesine yardımcı olur.

 Ananas: Ağır ya da aşırı yemek tüketiminden sonra mideyi rahatlatmada yardımcıdır.  

Patates: Soyun ve rendeleyin. Çıkan suyu bir kaşık yardımıyla için.