Saçkırandan kurtulmanın doğal yolları

Sarımsak, elma sirkesi, deniz tuzu, hindistancevizi yağı, limon ve greyfurt kürleri sayesinde eski sağlıklı saçlarınıza kavuşmanız mümkün.  

Saç dökülmesi genellikle ergenlik dönemi ve sonrasında başlamasına karşın öyle bir türü var ki daha çok çocuk ve gençleri risk grubuna dahil etmektedir. Halk arasında saçkıran olarak bilinen dökülme (Alopecia Areata) cinsiyet ayrımı olmaksızın tüm çocuk ve gençlerde görülebilmektedir. 

VÜCUDUN HER YERİNDE OLABİLİR

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki stres, üzüntü ve korku problemi ile yaşayan insanlar bu sorunla daha erken tanışıyor. Her ne kadar saçkıran olarak tanımlansa da aslında sorun sadece saçlarla sınırlı olmayıp, vücudun her yerindeki kılları etkilemektedir. Özellikle kaş, kirpik, sakal, bıyık gibi alanlar daha belirgin ve dikkat çekici olması nedeniyle sorun haline gelmektedir. Unutulmaması gereken saçkıran tedavisi mümkün bir hastalık olup, ilk olarak soruna neden olan stres ortamından uzaklaşmak gerekir. Tedavisi bitkisel ve bilimsel olarak yüzde 98 başarıyla yapılmaktadır. Saç mantarı olarak da bilinen saçkıran için bitkisel çözümler başvurulabilir. 

Sarımsak kürü

Sarımsak saçkıran için en etkili çözümlerden biridir. Anti fungal özellikleriyle kısa sürede dökülen saçların yerine yenilerinin çıkmasını sağlar. Malzemeler: 1 ya da 2 diş sarımsak, 3 yemek kaşığı zeytinyağı, 3 yemek kaşığı bal. Uygulanışı: Sarımsaklar ezilerek püre haline getirilir. Ardından içerisine zeytinyağı ve bal eklenir. Hamur haline getirilen karışım saçta dökülme yaşanan alana uygulanır. Saçlarda yaklaşık yarım saat kadar bekletilir. Daha sonra bitkisel bir şampuanla saçlar yıkanır. Uygulama 2 hafta boyunca günde 2 ya da 3 kez yapılabilir. 

Elma sirkesi

Elma sirkesi de doğal anti fungal özellikleriyle çeşitli cilt sorunlarının tedavisinde kullanılır. Mantar enfeksiyonunda da etkilidir. Malzemeler: Elma sirkesi, pamuk ya da bir el havlusu Uygulanışı: Saçkırandan etkilenen cilt alanları ilk olarak iyice temizlenir ve iyice kurulanır. Daha sonra biraz elma sirkesi pamuk ya da el havlusu yardımı ile uygulanır. Eğer elma sirkesi ciltte tahrişe ve kaşıntıya neden oluyorsa mutlaka suyla karıştırılarak kullanılmalıdır. Bir süre bekletilir ve su ile durulanır. Uygulama 3 hafta boyunca her gün 3 ya da 4 kez yapılabilir. 

Aloe vera

Malzemeler: Aloe Vera yaprakları Uygulanışı: Aloe vera yaprağı içerisindeki jel kesilerek çıkarılır. Daha sonra etkilenen alana masaj yaparak uygulanır. Yaklaşık 20 dakika kadar alanda bekletilir ve su ile durulanır.

Hindistan cevizi yağı 

Mantar enfeksiyonunda ve saçkıran tedavisinde hindistan cevizi yağı da kullanılabilir. Anit viral özellikleri vardır. Malzemeler: Saf hindistan cevizi yağı  Uygulanışı: Sadece biraz hindistan cevizi yağı doğrudan saçkıran oluşan bölgeye uygulanır. Birkaç dakika kadar alana hafifçe baskı yapılarak masaj yapılır. Uygulama günde 3 ya da 4 kez yapılabilir. 1 hafta boyunca her gün yapılması önerilir. 

Tuz tedavisi

Tuz, yaraların iyileşmesini hızlandırırken aynı zamanda cildin enfekte olmasını engeller. Bir kase sıcak suyun içerisine yarım fincan tuz eklenir. Karıştırılır ve etkilenen bölgeye uygulanır. Yaklaşık 15 ya da 20 dakika kadar ciltte bekletildikten sonra durulanır. Tuz yerine deniz tuzu da kullanılabilir. Alternatif olarak bir çorba kaşığı tuz ve 2 yemek kaşığı sirke karıştırılır.  

Limon otu

Limon doğal antibakteriyel ve antiseptik özellikleri ile bilinir. Mantar lezyonların azaltılmasını sağlar ve yayılmasını engeller. Malzemeler: Limon otu yaprakları, ayran Uygulanışı: Limon otu yaprakları ezilir. Ardından içerisine ayran eklenir. Karıştırılıp hamur haline getirilir. Daha sonra mantar nedeni ile saç dökülmesi yaşanan alana uygulanır. Yaklaşık 20 ya da 30 dakika kadar bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır. 

Greyfurt ekstresi

Malzemeler: 4 ya da 5 damla greyfurt tohumu özü, 3 çorba kaşığı ılık su  Uygulanışı: Ilık su ile greyfurt çekirdeği özü karıştırıldıktan sonra saçkıran oluşan alana pamuk yardımı ile uygulanır. Bu uygulama da günde 2 ya da 3 kez düzenli olarak yapılabilir.