Saçkıranın çaresi mutfakta! 

Yumurta, soğan, sarımsak, elma sirkesi ve karabiber gibi herkesin mutfağında olan besinlerle saçkıran sorununa çare bulmak mümkün.  

Bilim adamları bu değişikliklerin neden gerçekleştiğinden emin olmamakla birlikte, alopesi areata’nın hastalığa yakın bir aile bireyine sahip bir kişide daha çok ortaya çıkması nedeniyle genetik olayların bu durumu etkilediği kanısına varmıştır. Hastalığa yakalanan beş kişiden birinde alopesi areata gelişen bir aile üyesi bulunmaktadır. Birçok kişinin düşüncesine rağmen, alopesi areata’nın stres kaynaklı olduğu görüşünü destekleyen çok az bilimsel kanıt mevcut. 

KAŞ VE KİRPİKLER DE DÖKÜLÜR

Aşırı stres vakaları potansiyel olarak durumu tetikleyebilir, ancak son araştırmaların çoğu genetik bir nedene işaret etmektedir. En yaygın şekliyle alopesi areata, kafa derisinde küçük yuvarlak veya oval kellik lekelerine neden olur. Kel deri alanı pürüzsüz ve normal görünüyor. Çoğu durumda başka hiçbir kafa derisi belirtisi görülmez. Bazen, hafif kaşıntı, karıncalanma, hassasiyet veya etkilenen bölgede yanma hissi vardır. Alopesi areata’lı bazı insanların tırnaklarının yüzeyinde, küçük çukurlar, oluklar, yüzeysel bölme veya anormal kızarıklık alanı gibi anormallikler vardır. Bozukluğun en altta, daha şiddetli şekillerinde, saç dökülmesi kaşların, kirpiklerin, sakalın, koltuk altından kıllarını tüm saç derisini veya tüm vücudu içerebilir. 

Yumurta

Yumurtalar, saçlarınızın büyümesine yardımcı olan çok miktarda protein içermektedir. Bir yumurta beyazını alıp bir kaşık zeytinyağı ve bal ekleyip kafa derisine uygulayın. 20 dakika bekletip şampuanla durulayın. Bu yöntem sarımsak kadar acı verici değildir.   

Deve dikeni sütü

Bu bozukluk kandaki protein seviyesinin düşük olması nedeniyle oluşmuşsa, deve dikeni bitkisi sütü problemi çözmeye yardımcı olabilir. Etkilenen alanlara deve dikeni sütü yağını uygulayabilirsiniz. 

Sarımsak

Mutfakta bulunan ve büyük miktarda kükürt içeren bir başka tanıdık malzeme ise sarımsaktır. Aslında, alopesi için en iyi ev ilaçlarından biridir. Sarımsaktan alınan besinler saçları uzatabilen kolajen üretimini artıracaktır. Sarımsak desteğiyle artık saç dökülmesi konusunda endişelenmeye gerek kalmamaktadır. Bir kaç diş sarımsak alın ve suyunu çıkarmak için ezin. Bir çay kaşığı hindistancevizi yağı katın. Karışımı bir kaç dakika karışması için bırakın. Sonrasında saç derinize masaj yaparak uygulayın. Yarım saat sonra saçlarınızı yıkayın.   

Soğan suyu

Soğan çok yüksek kükürt içerir bu nedenle yeni saçların büyümesini teşvik edebilir. Dolayısıyla günlük olarak soğan suyu tüketimi alopesi için ev ilaçlarının listesine dâhil edilmelidir. Bir soğan alın ve suyunu çıkarmak için ezin. Sonrasında soğan suyu kafa derisi üzerine uygulanmalıdır. 15 dakika sonra, saçları yıkamak için ılık su ve şampuan kullanın. Bundan sonra saçları kuru hale getirmek için havlu kullanmanıza gerek yoktur. Doğal olarak kurumaya bırakın. 

Meyan kökü

Meyan kökü çok uzun yıllar boyudur ağrı kesici ve rahatlatıcı bir madde olarak kabul edilmiştir. Gözenekleri rahatlatır ve açar, böylece kafa derisine besin sağlar ve aynı zamanda kafa derisini yatıştırır. Ölü kıllara neden olacak pullanma ve tahrişi ortadan kaldırır. Kepek, saç dökülmesi ve bölünmüş uçları ortadan kaldırmak ve bu durumun etkilerini tersine çevirmek için idealdir.  

Karabiber ve limon tohumu

Alopesi için bu evde çare bulmak çok basittir. Sadece limon tohumu ve karabiberi püre haline getirip karıştırın. Gevşek bir hamur çözeltisi oluşturmak için biraz su ekleyin. Saçınıza ve kafa derisine uygulamak için bu karışımı kullanın. Biraz yanma hissi oluşabilir. Bununla birlikte, kısa bir süre sonra saçlarınızın kırılmasını önleyebilecektir. Bunun yerine, yeni daha güçlü ve daha sağlıklı saç telleri elde edilecektir.