Sağlık ve incelik için girit diyeti

Giritliler mutfakları kadar uzun ömürleriyle de dikkat çekti. Girit Diyeti adıyla literatüre geçen otçul mutfağın sırrı süt ve etten uzak durmak!

Girit Osmanlı’dan kopunca büyük acılarla Türkiye’ye gelen göçmenler başta Çukurova olmak üzere Akdeniz, Ege ve Marmara kıyılarına serpiştirildi. Mübadillerle birlikte yepyeni bir yemek kültürü de taşındı bu topraklara. Giritliler mutfakları kadar uzun ömürleriyle de dikkat çekti.  ‘Sağlığını Yeniden Keşfet’ kitabının yazarı Prof. Dr. Osman Erk, Girit Diyeti adıyla literatüre giren otçul mutfağın bunda büyük rolü olduğunu söylüyor.  

BOL BOL MEYVE YİYİN 

“Bazı uzmanlar hiç meyve yenmemesini tavsiye ediyor. Bu kesinlikle doğru değildir. Meyveler, bitkisel besinler içinde su oranı en yüksek olan gıdalardan biridir. Dünya Sağlık Örgütü 2002 yılında yaptığı bir öneri ile günde en az 5 porsiyon meyve yenilmesini tavsiye etmiştir. Yenilen her bir porsiyon ilave meyvenin daha çok kalp damar hastalıkları olmak üzere kanser riskini azalttığı saptanmıştır.” 

KALP KRİZİNDEN KORUR 

Sağlıklı bir beslenme için doymuş yağ ve trans yağlar azaltılmalı, omega 3 oranı arttırılmalıdır. Girit diyetinin sırrı budur ve bu diyet semizotu, yeşillikler ve yabani otlarla desteklenmiştir. Girit diyeti günlük kalorinin bir kısmını zeytin ve zeytinyağından karşılayan; bol sebze, meyve ve baklagillerden oluşan bir diyet idi ve Giritlilerin fiziksel aktiviteye dayanan bir yaşam tarzları vardı. Kalp ve diyabet hastalıklarının çok nadir görüldüğü Girit toplumunda günümüzde zeytinyağına ilave olarak bol et ve peynir tüketilmesi, fazla egzersiz yapılmaması gibi nedenlerle diyabet ve kalp hastalıkları artış göstermiştir. Girit diyetinin olumlu etkileri zeytinyağından daha çok sebze, meyve ve baklagillere bağlanmıştır. 

Zeytinyağı en güvenilir yağlardan biri

“Fastfood türü yiyecek satan yerlerde, tatil köylerinde, restoranlarda, hotellerde ve yemek şirketlerinde kullanılan işlenmiş sıvı yağlar en yoğun trans yağ kaynaklarıdır. Sürekli olarak kullanılan bu yağlar bol miktarda trans yağ ve birçok başka kanserojen bileşik içermektedir.  

KIZARTMA YAĞI, SİGARA KADAR ZARARLI

Kızartma yağları tıpkı sigara gibi birçok kanserojen maddeyi içinde barındırabilmektedir. Bu kanserojen maddelerin içinde en çok dikkati çeken HNE (trans-4 hidroksi-2 nonenal)’dir. Bu kanserojen özellikle omega 6 içeren (mısır, soya, kanola) yağların tekrar tekrar kullanılması sonucunda oluşmaktadır. Zeytinyağı ile HNE oluşma miktarı minimaldir. Bu açıdan zeytinyağı en güvenilir yağlardan biridir.” 

Bunları tüketin

Zeytinyağı, 5-8 porsiyon meyve, Balık (somon, ton, alabalık, ringa, hamsi, istavrit), Bol yeşillik (semizotu, yabani otlar, marul, roka, maydanoz, ıspanak, lahana), Bezelye, kuru fasulye, mercimek, nohut, baklagiller ve sağlıklı kuru yemişlerden bol miktarda bitkisel protein, Hayvansal ürünler (et, süt, peynir, yumurta) ara sıra (organik ise), Margarin ve trans yağ kesinlikle yok, Sıvı bitkisel yağ (mısır özü, aspir, soya, ay çiçeği, pamuk) yok.

Yaşlandıran faktörler

Serbest radikaller, antioksidan sistemin yetersizliği, toksinler, çevresel kirlilik, radyoaktivite, manyetik kirlenme, glikozilasyon, hormonlarda azalma, insülin direnci, şeker hastalığı, sağlıksız ve hareketsiz yaşam tarzı, sağlıksız beslenme, sigara, alkol, uyuşturucu, stres, depresyon, uyku kalitesinde azalma, genetik miras, vücut yağlanması, obezite, Geçirilmiş hastalıklar, aşırı egzersiz, damar yaşlanması (ateroskleroz), kolesterol yüksekliği, homosistein yüksekliği.