Selülitten kurtaran kür  

Salatalık, bal ve öğütülmüş kahve ile hazırlayacağınız kür sayesinde iki haftada selülitten kurtulmanız mümkün.   

Salatalık selülit sorunlarının giderilmesinde en etkili sebzedir. Öğütülmüş kahve, bal ve salatalık suyunu karıştırın ve elde ettiğini karşımı 30 dakika boyunca masaj haparak hafifce cildin ektilenen kısmın uygulayın. Bunu işlemi 1-2 hafta devam ettirdiğinize selülik sorununu çözebilirsiniz.

VİTAMİN ZENGİNİ SEBZE

Salatalık A, C,E ve K vitaminleri açısından zengindir, bunun yanında protein, diyetlifleri, folat, niasin, pridoksin, riboflavin, tiamin, sodyum, potasyum içermektedir. Ayrıca kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor, kinko gibi sağlık açısından çok önemli mineraller içermektedir. Salatalığının özellikle cilt sağlığına inanılmaz faydaları olduğu söyleniyor.

ANTİOKSİDAN ETKİSİ MEVCUT

Bunun yanında içerdiği lifler sindirim sistemi organları olan bağırsak ve mide sağkığı için önemlidir. Böbrek sağlığı için de salataklık faydalıdır. Bunun dışında sinir sistemi üzerinde de etkili bir besindir, beyin fonksiyonlarının düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur, kanser hastalıklarına yakalanma riskini azlatabilir. Genel anlamda sağlık açısından çok faydalı olan salatalık özellikle cilt sağlığına inanılmaz katkıda bulunur, çok yaygın olarak cilt için hazırlanan bakım maskelerinde kullanılır. Ayrıca kozmetik ürünlerinde salataklık kullanımı çok yaygındır. 

Yağ yakan salatalık suyu

Yarım limon

 1 adet salatalık

Bir demet maydanoz

 1 çay kaşığı rendelenmiş zencefil

 350 mm su  

Bu malzemeleri katı meyve sıkacağı ile iyice karıştırın ve yatmadan önce her gece için.

Göz altındaki şişliğe de çare olur

Eğer göz altları ve etrafını kaplayan cilt de şişkinlik sizi rahatsız ediyor ise salatalık yardımıyla bu sorundan kurtulabirsiniz. Salatalık askorbik asit ve kafeik asit içerir ve bu asitler sözkonusu şişikinliklerin giderilmesine vaya azaltılmasına yardımcı olabilir. Salatalığın diğer bir özelliği de özellikle yaz aylarında dikkatsiz yanma sonucu güneş ışınlarının verdiği zararları giderebilir olmasıdır. 

Cildi parlatır ve güzelleştirir

Salatalık suyu cildi gençlenştirmek için çok sık kullanılan bir uygulamadır. Bunun için salatalığı püre haline getirin ve içine birkaç damla salatalık suyu, limon suyu ekleyin ve maske şeklinde cildinize uygulayın. Bu işlem kısa süre içerisinde cildinizdeki parlaklığı arttıracak ve dokuyu sıklaştıracaktır. Ciltteki gözeneklerin açılması için de salatalık kullanılabilir, Salatalık suyunu direkt cildinize uygulayabilirsiniz daha etkili olması için elma sirkesi ve aloe vera jeli katarak kullanabilirsiniz.