Sıcak havada rahat uyuma tüyoları

Gün boyu tüketilen besinlere dikkat edip, bol su içerek; yatmadan önce duş alıp çay ve kahveden uzak durarak sıcak yaz gecelerinde uyku sorunundan kurtulmak mümkün. 

Sıcakların tüm yurtta mevsim normallerinin üstünde seyrettiği ve havadaki nemin en yüksek düzeylere çıktığı bu günlerde, rahat uyumak istiyorsanız önerilerimize kulak verin. 

İşte sıcak havalarda rahat uyumanın yolları:  

GÜRÜLTÜ: Sokak gürültüsünü engellemek, sesli cihazları yatak odasından çıkarmak, çare olabilir. 

KÜÇÜK YATAK: Uzmanlara göre yatak en az 180x240 cm boyutlarında olmalı. 

ALKOLLÜ İÇKİLER: Yatmaya yakın alkollü içkiden kaçının. 

IŞIK VE ELEKTRİKLİ CİHAZLAR: Yatmadan önce hepsini kapatın, perdeleri çekin. Işık uykuya mani olur. Elektronik cihazlar, hatta gece lambası dahi sıcaklığı artırır. 

YALITIM YAPTIRIN: Isı yalıtımlı mekânlar kışın sıcak, yazınsa serin olur. Yalıtımla soğutma cihazlarının harcadığı enerji de yüzde 50 azalıyor. 

DUŞ ALIN: Yatmadan önce (en fazla 37 derecede) alınacak ılık bir duş uyumaya yardım eder. Duştan sonra saçınızı ıslak bırakmak da faydalı olacaktır. 

KLİMA KULLANIN: Uygun büyüklük ve güçte klima satın alın. Klimayı dış ortamdaki sıcaklığın en fazla 5-6 derece altına göre ayarlayın. 

FAZLA YEMEYİN: Aşırı miktarda yağlı ve şekerli yiyecekler tüketmek de kişiyi uyutmaz. 

STRESTEN KAÇIN: Spor yapın (ama yatmadan iki saat önce değil). Dengeli beslenin. Sigarayı bırakın. Çay ve kahveyi azaltın. 

BUZLU ÇARŞAF: Nevresim takımlarını derin dondurucuda bekletin ve yatmadan önce serin.