Şifa deposu kekik suyu

Yemeklere lezzet veren kekik, aynı zamanda kanserden romatizmaya, sivilceden astıma kadar pek çok soruna çare oluyor.

Hoş kokusu ve lezzeti ile sebze, balık, et yemekleri ve salataların vazgeçilmez baharatı olan kekik, aynı zamanda sağlığa pek çok faydası ile uzun zamandır çeşitli hastalıkların tedavisinde yardımcı, doğal ürün olarak kullanılan bir bitkidir. 

ANTİSEPTİK ÖZELLİĞİ VAR

K vitamini ve demir başta olmak üzere kalsiyum, besin lifi, magnezyum bakımından zengin olan kekik, antioksidan etkisiyle vücudu güçlendirerek genel sağlığa katkıda bulunur. Kekik suyunun faydaları arasında; harici kullanımda antiseptik etkisi ile yaraları temizlemesi, gargara olarak kullanıldığında ağız hijyeni sağlaması ve öksürüğü geçirmesi ilk sıralarda yer almaktadır. Kekik geleneksel olarak antiseptik, iltihap önleyici, kas kasılmalarını hafifleten, konsantrasyonu artıran ve sindirimi düzenleyen bir bitki olarak kullanılmaktadır. 

VİTAMİN VE MİNERAL ZENGİNİ

Tüm bu etkileri yapılan bilimsel araştırmalarla desteklenmese de yaraları temizleme, kabızlığı giderme, ağız içi bakterileri öldürme, adet sancılarını hafifletmek için yaygın olarak tüketilmektedir. Kekiğin bir diğer önemli özelliği ise antioksidan, vitamin ve mineral bakımından zengin bir bitki olmasıdır. Kekikte demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum, manganez mineralleri ve A, C, E, K, B6 vitaminleri bulunmaktadır. 

YAŞLANMAYI ÖNLER

Vitamin zengini kekik suyu toksinlerin vücuttan daha hızlı atılmasını sağlayarak çeşitli hastalıklara karşı vücudun direncini arttırır. Aynı zamanda kekikte bulunan “Thymol” adlı bileşenin anti-aging özellikleri olduğu bilinmektedir. Bu bileşen hücre yenilenmesine yardımcı olarak organların fonksiyonlarını geliştirir. 

ÖKSÜRÜĞÜ KESER 

 

Öksürük ve bronşit gibi solunum yoluyla ilgili rahatsızlıklarda yaygın olarak kullanılır. Yapılan çalışmalar kekiğin akut bronşit ve kuru öksürüğün tedavisine yardımcı olduğu yönünde sonuçlara sahiptir. Almanya’da bitkilerin hastalıkların tedavisinde kullanımı alanında araştırmalar yapan ve resmi bir kurum olan “German Commission E” kekiğin öksürük tedavisinde kullanımını onaylamıştır. Geçmeyen öksürük için kekik suyu ya da kekik çayı içebilirsiniz. 

MİKROPLARI TEMİZLER 

 

Kekik suyu ve kekik yağı harici olarak cilt yüzeyine uygulandığında mantar gibi hastalıkların tedavisine yardımcı olur. Ayrıca kekik suyuyla düzenli olarak ağız çalkalamak ağızda bulunan bakteri sayısını azalttığı için diş ve diş eti hastalıklarını önlemektedir. 

ROMATİZMAYA ÇARE

Romatizma ağrıları şiddetlendiğinde, ağrıyan bölgelere kekik yağıyla masaj yapmak iyi gelebilir. Ancak kekik yağı uçucu bir yağ olduğundan direkt cilt yüzeyinde kullanıldığında tahrişe neden olur. Bunu önlemek için 1/5 veya 1/10 oranından taşıyıcı yağlarla karıştırın. Örneğin 10 damla kekik yağını 50 damla badem yağı ile karıştırarak kullanabilirsiniz. 

SİVİLCE KARŞITI

Antiseptik ve mikropları önleyici özelliği kekik suyunun sivilce ve akne tedavisinde kullanılmasını sağlamaktadır. Sivilce oluşumunu azaltmak ve mevcut sivilcelerin iyileşme süresini kısaltmak için gün içinde bir parça pamukla kekik suyu sürebilirsiniz. Sivilcelerin üzerinde kekik yağı kullanmayın çünkü tahrişi arttırabilir. 

EGZAMADAN ESER KALMAZ

Böcek ısırığı, egzama veya diğer nedenlerle oluşan inatçı kaşıntılar için kekik suyu kullanabilirsiniz. Bir parça pamuğa birkaç damla kekik suyu damlattıktan sonra bölgeye sürün ve kurumasını bekleyin.

SAÇLAR CANLANIR

Kekik yağı binlerce yıldır incelen saç tellerini canlandırmak ve saç köklerini güçlendirmek için kullanılan doğal yağlar arasında yer almaktadır. Bunun için 8-10 damla kekik yağını 20-30 damla taşıyıcı yağla (jojoba yağı, badem yağı veya zeytinyağı) karıştırarak saç derisine masaj yapabilirstiniz. Yağı saçınızda 10 dakika kadar beklettikten sonra normal şampuanla yıkayabilirsiniz. 

Sindirimi kolaylaştırır

Kekik, bitki uzmanları tarafından sindirimi düzenlemek için önerilen bitkiler arasında ilk sıralarda gelmektedir. Hemoroid hastalarına ağrıları şiddetlendiren kabızlığı önlemek için önerilir. Yüksek lif içeriğiyle gaz ve şişkinlik gibi sindirime bağlı sorunların tedavisinde kullanılır.