Şifa deposu mandalina kabuğu

Mandalina vücudun bağışıklığını güçlendirip hastalıklara kalkan oluyor. Mandalina kabuğu ile demlenen çayı içmek kanserden koruyor.

Şifa kaynağı mandalina, sizi birçok hastalığa karşı koruyor. Beslenme uzmanları, “Bu mucize meyve kolon, meme ve yemek borusu kanserinin oluşumunu önler” diyor. Uzmanlar “Özellikle kanserle mücadele ve kilo vermeye inanılmaz katkılar sağlayabilir. Kış aylarında nezle, grip ve soğuk algınlığına karşı çok yaygın olarak tüketilir. Bu konuyla alakalı olarak son zamanlarda yapılan araştırmalar mandalinanın karaciğer kanserine karşı  çok etkili olduğunu ortaya koymuştur. Bunun yanında bol miktarda C vitamini be ceta cryptoxanthin içeriği için karaciğer kanserine yakalanma riskini azaltır” şeklinde konuşuyor. Mandalinanın faydaları şu şekilde sıralanıyor:  

KOLESTEROLÜ DENGELİYOR

Mandalina vücutda kolesterol üretimini kısıtlayan Synephrine üretir. Mandaline aynı şekilde kötğ kolesterol seviyesini yükselten serbest radikallerin oluşturduğu unsurları ortadan kaldır. Damar tıkanıklığı riskini azaltır.  Düşük kan basıncı sorunları olan kişilere yardımcı olabilir. Kan basıncı seviyesini normalde tutmayı sağlayabilir. Bol miktarda lif  içeren mandalina iki yönlü olarak kilo vermeyi kolaylaştırır. Birincisi lifler yardımıyla midenin sürekli tokluk hissini arttırır, ikincisi içe sindirim sistemine faydalı olması ve snidirim sistemini ve zöellikle bağırsak hareketlerini arttırması kolay bir şekilde dışkı atımını sağlar. 

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR

Mandalina bol miktarda C vitamini içerdiği için bağışıklık sistemi sağlığını korur ve güçlendirir. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığının neden olduğu bakteriyel ve salgın hastalıklarına karşı bağışıklık sistemine detsek olur.Bu yüzden kış aylarında bolca tüketilmesi tavsiye edilir. C vitamini bol içerdiği için mandalina cilt sağlığı için faydalı bir meyvedir. Cildi serbest radikallerden korur.

Çayını düzenli tüketin

Mandalina kabuğunun da sağlık açısından bazı faydaları var. Ham olarak cilde uygulandığında cildi yumaşır ve temizler. Bunun dışında çok yaygın olarak mandalina kabuğundan çay yapılarak tüketilir. Madalina kabuğunun faydalarını şu şekilde sıralamak mümkün; Dokuların sağlığını korur. Özellikle mandalina kabuğundan yapılan çaylar iç organların sağlığını korumada etkili rol oynayabilirler.  Mandalina kabuğundan hazırlanan çay düzenli olarak tüketildiğinde kolesterolü sağlıklı seviyelerde tutabilir. Kansere yakalanma riskini azaltır. 

NEZLEYE İYİ GELİR...

Kanser hastalıklarına neden olan serbest radikallere karşı etkilidir. Çayı aynı zamanda karaciğer sağlığını korumaya yardımcı olabilir. Soğuk algınlığına iyi gelen mandalina kabuğu çayı aynı zamanda kış aylarında sık yaşanan nezle ve grip gibi vakaların çabuk geçiştirilmesine yardımcı olabilir. Kabızlık sorununu giderir.

Suyu da faydalı

Mandalina suyu en az mandalinanın kendisi kadar sağlık açısından faydalıdır. Çok hoş bir tadı olan mandalina suyu kanser riskini azaltır, kanser hcüreleriyle bağışıklık sisteminin mukavametini arttırır. Çok etkili antşoksidan olan mandalina suyubir çok hastalığın ana sebebi olan serbest radikallerin etkisini kırar. Mandalina suyu etkili bir serbest radikal olduğu için bağışıklık sistemine harika katkılarda bulunur ve genel sağlığı korur. Mandalina suyu soğuk algınlıkları başta olmak üzere, grip, nezle, öksürük gibi sorunları giderebilir. Cilt hastalıklarına iyi gelir. Mandalina suyu cilt üzerinde meydana gelen yaraların hızlı iyleşmesini sağlayabilir. Gıdalardaki demir emilimini hızlandırabilir. Bünyede demir miktarının artmasına izin vermez. Sindirisim sistemi için faydalıdır. Ayrıca kalp ve kanser hastalıkları ile mücadele eden bağışıklık sistemini güçlendirir.