Şifa deposu üzüm

Vitamin zengini üzüm alzheimer'ı önlüyor; astım ve kabızlığa çare oluyor; gözleri, böbrekleri ve kalbi koruyor.

Kabızlık, sindirim bozukluğu, yorgunluk, böbrek rahatsızlıkları, sarı nokta hastalığının tedavisinde ve kataraktın önlenmesindeki faydalıdır. En popüler ve lezzetli meyvelerden biri olan üzüm potasyum, kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum ve selenyum gibi önemli minerallere ek olarak A vitamini, C vitamini, B6 vitamini ve folik asit bakımından zengindir. Beslenme uzmanları üzümün faydalarını şöyle sıralıyor; 

ASTIM

- Üzüm astım tedavisinden kullanılabilmektedir. Buna ek olarak üzümün hidratlayıcı özelliği yüksektir. Bu da karaciğerlerdeki nemi artırır ve astım olaylarını azaltır.

KALP

- Üzüm kan pıhtılaşmasını önleyen vücuttaki nitrik oksit seviyesini artırır. Bu sebeple kalp ataklarını azaltmada etkili bir yoldur. Buna ek olarak üzümdeki antioksidan varlığı, damarları tıkayan LDL kolesterolünün (kötü kolesterol) oksitlenmesini önler. Üzüm ayrıca güçlü antioksidan olan flavanoidler bakımından zengindir. 

MİGREN

- Üzüm suyu migrenin evde tedavisinde önemlidir. İronik bir şekilde kırmızı şarap içmenin migrene neden olduğu kabul edilir ancak üzüm suyu veya üzüm çekirdeği özü bu problem için bir çözüm olarak kabul edilmektedir.

KABIZLIK

- Üzüm kabızlığın üstesinden gelme ve gidermede çok etkilidir. Ayrıca üzüm bağırsak kaslarını ve mideyi güçlendirerek kronik kabızlığı rahatlatır. Hazımsızlıkta da önemi rol oynar. Sindirim bozukluklarını ve midedeki rahatsızlıkları rahatlatır. Üzüm hafif gıda olarak kabul edilmesinden dolayı diğer sindirim sorunlarında da önerilmektedir.

KOLESTEROL

- Üzüm pterostilbene adı verilen bir bileşen içerir. Bu bileşen kolesterol seviyesini düşürme özelliğine sahiptir. Dahası üzümde bulunan saponinler ayrıca kolesterol emilimini önler.

ALZHEİMER

- Üzümde bulunan faydalı bir polifenol olan resveratrol Alzheimer hastalarındaki nişasta benzeri peptit seviyesini azaltır. Araştırmalar üzümün beyin sağlığını artırdığını ve sinirsel hastalıkların oluşumunu ertelediğini ortaya koymuştur. Bir araştırmada üzümün yaşlı insanların beyin fonksiyonlarını geliştirdiği öne sürülmektedir.

KATARAKT

- Üzümde bulunan flavanoidler serbest radikallerin yol açtığı zararlar ile mücadele eder. Serbest radikaller kalp-damar rahatsızlıkları, kanser ve yaşlılıkla ilgili problemlerin yanı sıra katarakt oluşumuna neden olur.

KANSER

- İçinde bulunan resveratrolün iltihap önleyici özelliği sayesinde kanser önleyici özelliklere sahiptir. Kalın bağırsak ve meme kanserinin önlenmesinde etkilidir. Üzümde bulunan antosiyaninler kansere neden olan maddelerin çoğalmasını önleyici özelliklere sahiptir. Üzüm suyu sadece kanseri önlemekle kalmaz ayrıca kanser hücrelerinin büyümesini de kontral altına alır.

BÖBREK

- Üzüm önemli derecede ürik asit dengesini korur ve asidin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Böylece böbrekler üzerindeki baskı ve stresi azaltır. Üzüm yüksek su içeriğinden dolayı idrarı artırır.

YORGUNLUK

- Üzüm vücuda demir sağlar ve yorgunluğu önler. Kansızlık insanlar için gerçek bir problemdir ve üzüm tüketmek vücuttaki demir ve mineral seviyesini korur. Demir eksikliği halsizliğe neden olur ve zihin hızlı çalışmaz. Bu yüzden demir vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli bir mineraldir.