Stresi önleyen besinler

Çikolata, süt, kereviz, sarımsak ve ıspanak gibi gıdalara günlük öğünlerinizde yer vererek stresi hayatınızdan çıkartmanız mümkün.  

Stres yaşamın bir parçasıdır. En önemlisi, onun nasıl üstesinden geldiğinizdir. Aşırı stresli olmak ve bununla birlikte gelen sağlık sonuçlarını önlemek için yapabileceğiniz en iyi şey, stres belirtilerini bilmektir. Siz veya sevdiklerinizin strese boğulduğu hissediyorsanız, doktorunuzla konuşun. 

DERİN NEFES ALIN

Birçok stres semptomu diğer sağlık sorunlarının belirtileri olabilir. Doktorunuz belirtilerini değerlendirebilir ve diğer koşulları ekarte edebilir. Stres sorumlu tutulursa, doktorunuz stresinizi daha iyi gidermenize yardımcı olması için bir terapist veya danışman tavsiye edebilir.  Yavaş ve derin nefes alma, stresli bir ortamda serinlemenize yardımcı olabilir. Hatta daha net düşünmenizi sağlayabilir, böylece stresle daha kolay uğraşabilirsiniz. Bunun dışında şu besinleri tüketerek de stresten kurtulmanız mümkün: 

DEPRESYONA KARŞI

Papatya: Birçok depresyon vakasında belirgin düzelme sağlanmaktadır. Papatya etkili bir yatıştırıcıdır. Takviyeleri veya çayı şeklinde tüketilebilir. Bu bitkinin sıvı özütü her yerde kolaylıkla bulunur. Bununla birlikte, papatya bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir ve bu nedenle bu otun sadece bir tıp uzmanının rehberliğinde kullanılması önemlidir.  
Yeşil çay: Depresyon için en basit, ancak en etkili ev ilacı, yeşil çay alımının miktarını arttırmaktır. Bazılarınız kahve içmeyi tercih edebilirsiniz, ancak aslında kahve, depresyonu kötüleştirebilecek en önemli katalizörlerden biridir. L-theanine gibi birçok temel besin maddesi içeren yeşil çay, ruh halinizi iyileştirebilir ve yorgunluğunuzu giderebilir. Sonuçları en üst düzeye çıkarmak için, özellikle kahvaltıdan sonra günde birkaç kez yeşil çay içmelisiniz.   

Kereviz yerine soğan da yeseniz olur

Kereviz: Kerevizdeki potasyumla birlikte büyük miktarda folik asit stres semptomlarının önlenmesinde size çok yardımcı olacaktır. Her gün 2 bardak kerevizi çiğ veya pişmiş halde yiyin. 1 ila 2 hafta düzenli olarak yemelisiniz. Bu sorunun belirtilerini önlemede size yardımcı olacaktır. Bunun yerine soğan da kullanabilirsiniz. 

Badem: Badem, stres için etkili ev ilaçlarından biri olarak görülebilen çinko ile birlikte B12 vitamini bakımından zengin. 

Ispanak: Birçok çalışmaya göre strese neden olan başlıca sebeplerden biri folik asit eksikliğidir. Pişmiş halde 3/4 fincan ıspanak tüketmeniz, gereksinimi karşılamanıza yardımcı olabilir.  

En iyi ev ilacı: Sarımsak

Bir çalışma, sarımsak özünün, serotonerjik, adrenerjik ve dopaminerjik sistem ile etkileşerek ve MAO-A ve MAO-B düzeylerini engelleyerek önemli antidepresan aktivite gösterdiğini kanıtlamaktadır. Sarımsak, kronik depresyon, uykusuzluk ve yorgunluğun üstesinden gelmek için en iyi ev ilaçlarından biridir, bu nedenle günlük diyetinize sarımsak ekleyin.