Ter kokusuna bitkisel çözüm

Elma sirkesi, limon kürü ya da kabartma tozu sayesinde sıcak yaz günlerinin kabusu 'ter kokusu'ndan kurtulmanız mümkün.  

Havanın sıcaklığına, yaptığımız fiziksel aktiviteye ve ruhsal durumumuza bağlı olarak hepimiz terleriz. Aslında terleme tüm sağlıklı insanlarda olması gereken, vücudun su, tuz ve ısı dengesini sağlayan fizyolojik bir olaydır. Vücut ısısının kontrolünü sağlayan terleme, pek çok kişinin hem özel hem de sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyen önemli bir sorundur. Çünkü, aşırı terleme bakteri üremesini kolaylaştırdığı için, kötü kokuya yol açar. İşte ter kokusuna çare olacak bitkisel öneriler: 

Limon suyu 

Limon suyu da sirke ve cadı fındığı gibi pH derecesini yükselterek ter bölgesinde bakterinin yaşamasını imkânsız kılar. Fakat limon suyunun tek bir avantajı hassas bölgelerde de kullanılabilir oluşudur. Limonunyarısını sıkın ve terleyen bölgeye sürün. Diğer yarısını da sonra kullanmak için saklayın. Alternatif olarak, limonu sıkın ve suyuna pamuğu batırdıktan sonra aşırı terleyen vücut bölgesine sürün. Eğer limonun asidik oluşundan haz etmiyorsanız ve cildiniz bundan rahatsız oluyorsa limonu sıktıktan sonra yarım bardak suyla karıştırın ve karışımı terleyen bölgenize sürün. 

Günde 3 kaşık

Elma sirkesi cildinizin pH düzeyini dengeleyerek vücut kokusunu giderir. Banyodan önce bir parça pamuk elma sirkesiyle ıslatılarak koltuk altına sürülür ve 2-3 dakika öyle beklenir. Sonrasında koltuk altı durulanıp banyo yapmaya devam edilir. İki tatlı kaşığı elma sirkesini bir bardak suya ekleyin ve yemeklerden önce günde üç defa için. Tadına veya kokusuna dayanamıyorsanız bu karışıma biraz bal ekleyebilirsiniz. Aşırı terlemeyi azaltmak için iyi bir çözümdür. 

Biberiye kürü 

Biberiye bitkisi, bakteri ve mantar nedenli kokuları önlemenin yanında onları yok etmek için de kullanılır. Tropikal olanı kullanıldığında çok daha fazla olumlu sonuç alınır. Yarım fincan kurutulmuş biberiye yaprağı alın ve 4 bardak suya ekleyin. Kısa bir süre demleyin ve daha sonra bu suyu banyo yaparken genital bölgeleriniz dışında terleyen bölgenize kullanın. Eğer sürdüğünüzde cildiniz tahriş oluyorsa kullanmayı hemen bırakın. 

Sirke kürü

Sirke ter kokusundan kurtulmak için etkili çözüm sağlar. Sürüldüğü yerde cildin pH düzeyini düşürdüğü için bakteri oluşumunu dolayısıyla koku oluşumunu engeller. Beyaz sirkenin ter kokusunu önlemek için kullanımı şu şekildedir: Pamuk, beyaz sirkeyle ıslatılarak koltuk altlarına sürülür ya da sprey şişesine konularak her banyodan sonra koltuk altlarına sürülür. Sirke sürdükten sonra deodorant kullanmayın. Banyo sırasında suyla karıştırılmış beyaz sirkeyle koltuk altlarınızı yıkayabilirsiniz. Tıraş sonrası sirke kullanmayın. Sirke tıraş edilen yeri tahriş eder. 

Kabartma tozu 

Kabartma tozu ve limon suyu karıştırılarak yapılır. Kabartma tozu tek başına teri engellemez ama bakteri oluşumunu engeller ve doğal deodorant görevini üstlenir. Bu da tek başına kullanımını uygun hale getirir ama daha etkili ve kalıcı olması için limon suyuyla birlikte çözümü verilmiştir. Banyo yapmadan önce, limon suyu ve kabartma tozu karıştırılarak hamurlaştırın. Bu hamurlaşmış karışımı koltuk altlarına uygulayın. Yaklaşık 10 dakika bekleyin. Ardından uygulama yaptığınız bölgeyi yıkayın. 

Cadı fındığı yağı

Bakterinin terleyen yerde üremesinin sebebi, bakterilerin pH değeri yüksek olan yerlerde yaşayabilmesi ve terin pH değerinin yüksek olmasıdır. Bu değer bazı malzemelerle azaltılabilir. Bu maddelerden biri de cadı fındığıdır (hamamelis bitkisinin meyvesi). 

PAMUK YARDIMIYLA SÜRÜN

Cadı fındığını direk olarak cildinize uygulayabilirsiniz. Bu maddeyi küçük bir şişeye koyarak yanınızda taşıyabilir ve istediğiniz her zaman sıkabilirsiniz. Pamuğu cadı fındığı ile ıslatın. Pamuğu ter oluşan bölgelere nazikçe sürün. Hem deodorant hem de yağı kullanmak isterseniz önce cadı fındığını sürmelisiniz. 

Mısır nişastasıyla doğal deodorant

Kabartma tozu teri emer, doğal deodoran görevi görür. Deodorandan farklı olarak aynı zamanda bakterileri öldürür. Mısır nişastası ve kabartma tozu aşırı terleyen insanlar için daha iyidir. Mısır nişastası da en az kabartma tozu kadar emicidir. Bu iki malzemeyi kullanarak çok terleyenler ter emilimni sağlanabilir. Banyo yaptıktan sonra direkt olarak koltuk altlarına uygulanabilir. Çok daha etkili bir çözüm istiyorsanız banyodan sonra kuru koltuk altlarınıza mısır nişastası ve kabartma tozu karışımını uygulayabilirsiniz. 

Koku oluşumunu önleyen taktikler

Ter kokusunu gidermek için gece yatmadan önce koltuk altınıza limon sürün. Sabah kalktığınızda terlemedeğinizi göreceksiniz. n Aktardan satın alacağınız geven çayı aşırı terlemesi olan kişilere iyi gelmektedir. n Eğer geniş ve içerisine girebileceğiniz bir küvetiniz varsa küveti doldurup içerisine 5 su bardağı domates suyu boşaltın ve küvette 30 dakika bekleyin. Ter kokunuz kısa sürede çözülecektir. n Adaçayı ter kokusunu önleyen bir bitkisel içecektir. Kullanabilirseniz günde 2 defa içmenizde fayda var. n Erik hoşafı veya sadece erik yemek ter kokusunu azaltan meyvelerdendir. 2 günde bir yediğinizde ter kokusuna çözüm olacaktır.