Uykusuzluğa çare bitki çayları

Çarkıfelek, kediotu, şerbetçiotu, papatya ya da karabaşotu ile demleyeceğiniz çay uyku sorununuzu yok edecek.

Hafif ve orta dereceli uykusuzluk problemleri, kasları rahatlatan ve sinirleri sakinleştiren bitkisel çaylar ile hafifletilebilir. Bu çaylar aynı zamanda daha kaliteli ve derin bir uyku sağlayarak gün içinde enerjinizin yüksek kalmasını sağlayabilir. Sakinleştirici etkisi bulunan papatya, sarı kantaron, kediotu, şerbetçiotu gibi bitkilerden elde edilen çayları içerken dikkat edilmesi gereken nokta aşırıya kaçmamak ve özellikle depresyon, uyku ilaçları ile birlikte kullanmadan önce doktora danışmaktır. Eğer bu çayları gereğinden fazla içerseniz gece uykunuz bölünebilir. Uykuya geçişi kolaylaştıran bitki çaylarını yatağa girmeden 1 saat önce içebilirsiniz. 

Çarkıfelek: Sakinleştirici, kasları rahatlatıcı ve ağrıyı hafifletici özelliği bulunan çarkıfelek (Passiflora enkarne), sedatif ve analjezik özellikleri nedeniyle Aztekler tarafından kullanılmıştır. Bitki içerisinde bulunan “harmin” bileşeni “mutluluk ve iyi hissetme hali” yaratarak uykuya dalmayı zorlaştıran zihin karışıklığını ve düşünceleri ortadan kaldırır. Çarkıfelek bitkisinden elde edilen özler 2. Dünya Savaşı sırasında Alman ordusu tarafından “gerçeklik serumu” olarak kullanılmıştır. Aşırı tüketimi halsizliğe neden olabilir. Alkollü içecekler ve sinirleri yatıştıran (depresyon, kaygı ve uyku ilaçları gibi) ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. 
Kediotu: Kediotu çayı özellikle ağrı, adet sancısı, kaygı, sindirim sorunları, kramplar nedeniyle yaşanan uykusuzluk için kullanılabilir. Kas ağrılarını ve spazmlarını hafifletir, sindirim sistemini sakinleştirir ve kan basıncını düşürür. Bitki üzerine yapılan çalışmalar etkili bir uyku düzenleyici olduğu yönünde sonuçlara sahiptir. Uyku getiren ve sinirleri sakinleştiren diğer bitkilerde olduğu gibi kediotu çayı da merkezi sinir sistemini etkilediğinden her akşam kullanılmamalıdır. Bazı insanlarda heyecan duygusuna yol açarak uykuyu kaçırabilir. 
Şerbetçiotu: Rahatlatıcı, uyku getiren ve antiseptik olan şerbetçiotu bitkisi gerginlik ve kaygı nedeniyle yaşanan uykusuzluk sorunu için kullanılabilir. Huzursuzluğu hafifletirken, hazımsızlığa iyi gelir ve baş ağrısını azaltır. Eşit miktarda papatya çayı ile karıştırılabilir. Depresyon hastalarına önerilmez ve hamilelik döneminde kullanılmaması gerekir. 

Sarı kantaron

Hafif ve orta dereceli depresyon tedavisinde kullanılan sarı kantaron çayı sakinleştiricidir vekaygıyı azaltarak uyku kaçıran düşüncelerden kurtulmanıza yardımcı olabilir. İçinde bulunan “melatonin” adlı bileşen uyku kalitesini arttırır. 

Karabaşotu 

Karabaş otu aynı zamanda lavanta olarak da bilinmektedir. Çok eski çağlardan beri özellikle sinir ve ruh hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun yanında bağ ağrısı ve güneş çarpmalarında da yaygın olarak kullanılmaktadır. Bir bardak kaynar suyun içine 1 tatlı kaşığı kaşığı karabaş otu koyarak 5 dakika kısık ateşte demlendirin. Ilımasını beklemeden sıcakken süzün. Akşamları yatmadan yarım saat önce için. 21 gün uygulayabilirsiniz. 

BUNLARA DİKKAT

* Kafeinli içeceklerden uzak durun. Yeşil çay gibi bazı çayların da kafein içerdiğini unutmayın. 
* Yatak odasında televizyon izlemeyin. 
* Her akşam aynı saatte yatağa girmeye çalışın ve sabahları aynı saatte kalkmaya özen gösterin. 
* Gün içinde uyumayın. 
* Uyarıcı ilaç kullananlar alternatifler için doktora danışmalıdır. 
* Yatak odasını karanlık ve serin tutun. 
* Gece saatlerinde çikolata gibi enerji veren atıştırmalıklar tüketmeyin. 
* Gündüz saatlerinde yapılan egzersizler gece uykuya geçişi kolaylaştırır.