Yaban mersini ye yaşlanma

Yaban mersini, yıllara meydan okumak isteyenlerin imdadına koşuyor. Meyveye mavi rengini veren antosiyaninler kırışıklık, yaşlılık lekeleri, katarakt, osteoporoz, saç dökülmesi ve bunamayı önlüyor.  

Fundagiller familyasından yüksek kesimlerde yetişen 20–50 cm boylarında, odunsu çalı türü bir bitkinin meyveleri olan Yaban Mersini Temmuz ayında toplanmaya başlanır ve Eylül ayına kadar toplanabilir. Yabanmersininde, A, C vitaminleri ile yararlı şekerler, organik asitler, tanen, pektin ve mirtilin olarak adlandırılmakta olan bir boya maddesi ile meyveye rengini veren proantosiyanidinler bulunmaktadır. Yaban mersini çiğ meyve olarak tüketilebileceği gibi kurutularak da tüketilebilir ya da çayı hazırlanarak da tüketilebilir.

ÖZELLİKLE KURUSU ÇOK ETKİLİ

Özellikle Yaban mersini kurusu yaşlanma belirtileriyle mücadele eder. Yaban mersini kurusu yaşlanma belirtilerinin azaltılması için serbest radikallerin hasarına karşı koruyucu olabilmektedir. Antioksidan açısından zengin olan yaban mersini, mavi rengini antosiyaninlerden almaktadır. C vitamini bolluğunun yanı sıra en etkileyici nedenlerden biri de budur. Kırışıklık, yaşlılık lekeleri, katarakt, osteoporoz, saç dökülmesi, demans gibi durumlar için faydalıdır. Ayrıca, Alzheimer hastalığı gibi yaşlanma belirtilerini de önleyebilmektedir. Yaban Mersini antioksidan özelliğine sahiptir. Bu antioksidanlar hücre zarına zarar vererek hücrelerin ölümüne neden olan zararlı parçacıkları yok eder. Vücuttaki ve kanda ki zararlı toksinlerin dışarı atılımını sağlar. Hücrelerin yenilenmesini destekleyerek vücuda zindelik verir.

AĞRI KESİCİ ÖZELLİĞİ VAR

Yaşlanma etkilerini geciktirir. Bileşiminde yer alan tanen maddesi ağrı kesici ve iltihapları giderici özelliktedir. Özellikle boğaz ağrıları ve idrar yolları enfeksiyonlarının tedavisinde yarar sağlamaktadır. Düzenli olarak yaban mersini tüketimi mide ülserinin, ağız ve diş hastalıklarının oluşumunun önüne geçmektedir. Antikasorejen özelliği nedeniyle de kanser hastalıklarının önlenmesinde büyük rol oynamaktadır. Ayrıca gözlerin daha verimli çalışmasını sağlar ve gece görüşü yeteneğini arttırır. Kalp ve damar dostu olan yaban mersini kalp krizi riskini azaltır ve damar tıkanıklığını giderir. Sinir sistemini yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliği vardır. 

Kansere kalkan oluyor 

Yaban mersini çok iyi bir C vitamini kaynağıdır. Bunun yanında çok fazla ve farklı antioksidan içerir. Ayrıca bakır ve Ellagic Asit açısından zengindir. Bu bileşen karaciğer ve kolon kanseri mücadelesinde en fazla ihtiyaç duyulan bileşenlerdendir. Bu konuyla alakalı yapaılan çalışmalar kolon kanseri hücrelerinin hızını yavaşlattığını ortaya koymuştur.

STRESLE MÜCADELEDE VÜCUDU GÜÇLENDİRİR

 Ayrıca yumurtalık kanserine yakalanma riskini yüzde 34 oranında azalttığı belirtilmiştir. Yaban mersininin beyin ve merekezi sinir sistemi üzerindeki faydalarından bahsetmiştik. Yaban mersini bu özelliği ile çağımızın en amansız hastalıklarından olan stresle mücadele noktasına bünyeyi kuvvetlendirir.

Göz sağlığı koruma altında

 Yapılan klinik çalışmalar yaban mersininin göz hastalıklarından koruduğu ortaya konulmuştur. Antioksidan özelliği sayesinde gözde oluşan dejenerasyonu, katarakt, miyop, hipermetropi, kuruluk, enfeksiyonlara, retina ile ilgili hastalıklara yakalanma rsikini azaltır. 

Alzheimer hastalığını önler

Değerli antioksidanlar yanında, selenyum, vitamin A, B C ve E vitaminleri açısından zengindirayrıca, çinko, sodyum, potasyum, bakır, magnezyum, fosfor, manganez, nörotik bozuklukları iyileştirebilir nöronların ölümünü engelleyebilir. Beyin hücrelerinin sağılığını korur ve merkezi sinir sistemi sağlığınına katkıda bulunur. Alzheimer hastalığı gibi ciddi sorunlara tedavi edebildiğini söyleyen sağlık uzmanları var.