Yaz gribinin kalkanı su

Sıcak havaların hastalığı yaz gribi, kış gribinden farklı olarak ilaçla geçmiyor. Klimanın tetiklediği bu hastalığa karşı alınacak en iyi önlem bol bol su içmek.

Sıcak havaların gripten koruyucu etkisi olduğu düşünülse de, yaz aylarında ateş, halsizlik, kas ağrılarıyla gelen grip benzeri şikayetler yaşanabiliyor. Genellikle yaz tatilinde ve sonrasında kendini gösteren, burun akıntısı, ses kısıklığı, terleme hatta ateşle ortaya çıkan yaz gribini klima kullanımı da kolaylıkla tetikliyor. 

ENFEKSİYONA NEDEN OLUR

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Oğuz Yılmaz, “Yaz gribi sonbahar ve kış mevsiminde görülenden farklı olarak, saman nezlesine benzer şekilde, havadaki parçacıklara karşı gelişen bir çeşit alerji halinde kendini göstermektedir. Havadaki alerjik reaksiyona sebep olabilen nedenler, kişinin vücut direncinin düşmesi, yaz mevsiminden dolayı sürekli ince giyinilmesi, klima tozları, plajlar ve toplu yaşanılan yerlerin artması; bu mevsimde de sıklıkla grip tipi virüs enfeksiyona neden olabilmektedir” dedi. 

İLAÇLAR ETKİ ETMİYOR 

Grip ile benzer belirtiler gösterse de, hastalığın sebep olduğu organizmalar gribe göre çok farklıdır. Öncelikle bu hastalık kişiden kişiye bulaşmamaktadır. Hastalık mikrobu; su tesisatlarında, soğutma kulelerinde, havalandırma sistemlerinde çoğalarak bulaşır. Bu cihazların içinden geçen suların zerreciklerinin solunması veya istem dışı nefes yollarına kaçmasıyla ortaya çıkar. Günler içinde kişinin yavaş yavaş hastalanmasına neden olur. Yaz gribinde, kış gribi ve soğuk algınlığında kullanılan ya da çevreden tavsiye edilen ilaçlar kesinlikle kullanılmamalı ve mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına başvurulmalıdır. 

BUNLARA DİKKAT 

 

- Dengeli beslenmeye özen gösterin. 

- Diğer hava kirliliğine neden olan etkenlerden uzak durarak kısmen korunun. 

- Bu dönemde rejim yapmayın. 

- Bol su ve sıvı tüketin. 

- Meyve ve sebze ağırlıklı beslenin. 

- Uyku ve istirahate dikkat edin. 

-Güneş etkisinde fazla kalmayın. 

- Şikayetler yüksek ateşle beraber. seyrederse, ilk fırsatta doktora başvurun. 

- En büyük tetikleyici olan klimayı ara ara kapatın, sonra tekrar açın. 

- Yazın klima kullanımı genel olarak minimum düzeyde olmalıdır. Ancak klima kullanılması gerekiyorsa; klimanın sık sık kapatılması bir süre bekledikten sonra tekrar açılması, hafif ama kesintisiz birkaç saat çalıştırılması, sıcaklık ayarının çok düşürülmemesi, ideal serinliği elde edecek şekilde kurulması, bakımlarının düzenli olarak yaptırılması ve filtrelerinin zamanında yenilenmesi çok önemlidir. Uyunacak olan odanın pencere yoluyla havalandırılması, klimayla serinletilmesinden daha sağlıklıdır. 

KLİMA KULLANMANIN 7 KURALI 

 

- Gün boyu tüketmeniz gereken su miktarını, saat başına yayarak tüketin. 

- Klimayı 22-23 derece civarında tutun. 

- Soğuk hava üfleme hızının düşük şiddette olmasına dikkat edin. 

- Klimada soğuk hava çıkış yönünü, odanın tavanına dönük ve sabit tutun. 

- Oda içindeki klimayı uyuyan kişilerin üzerine direkt yönlendirmeyin. 

- Hem pencere hem klimanın açık olduğu bir odada uyumayın. 

- Şikayetler yüksek ateşle beraber seyrederse, ilk fırsatta doktora başvurun.