Yüksek kolesterolle savaşan 9 besin 

Kalp hastalıklarını tetikleyen yüksek kolesterolünüzü ilaç kullanmadan da düşürebilirsiniz. Uzmanlar kolesterolün düşürülmesinde etkisi kanıtlanan ceviz, yulaf gibi besinlerin tüketilmesini öneriyor.

Kolesterol seviyeniz yüksek ve sizde bundan korunmak istiyorsanız beslenmenizde bazı besinlere daha sık yer verebilirsiniz. Elbette bu besinleri daha sık tüketmenin yanı sıra sağlıklı kilonuzda olmanız ve düzenli spor yapmanız da gerekmektedir. Bu yaşam şeklinin devamıyla kolesterol seviyenizi ortalama yüzde 30 düşürmeniz mümkün. 

ZEYTİNYAĞI 

Bilinen en iyi tekli doymamış yağ kaynağı olan zeytinyağı kolesterol ve iltihabı düşürüyor. Kalp sağlığı için doymuş ve trans yağların yerine öneriliyor. Her türlü salata ve yemeklerde kullanabilirsiniz. 

BADEM

Badem, kalp damar sağlığı için gerekli olan tekli doymamış yağları bol miktarda içeriyor. İçerdiği yüksek oranda yağ sayesinde kalbi koruyor. Kolesterolü düşürüyor. Aynı zamanda bir E vitamini deposu olan badem kolesterole bağlı gelişen damar tıkanıklığına yol açan plak oluşumunu geciktiriyor. 

KURU FASULYE 

Beyazından kırmızısına kuru fasulyenin her cinsi yüksek oranda lif ve protein içeriyor. Yapılan araştırmalara göre haftada bir iki gün düzenli olarak fasulye yiyenlerin kandaki kolestrol seviyesi düşüyor. Kuru fasulye aynı zamanda yüksek oranda B vitamini ve mineral içeriyor. 

YULAF

Yulaf sağlıklı bir kolesterol düzeyinin en önemli tahıllarından. Mineral ve protein deposu olan yulaf, beta-glukan olarak adlandırılan çözülebilir fiber içeriyor. Düzenli yendiğinde kolesterol seviyesini yüzde 20 oranında düşürüyor. 

Bitter çikolata

Kolesterol düşmanı bir diğer yiyecekte bitter çikolatadır. Bitter çikolatadaki kakao içerisinde antioksidanlar doymamış yağ içerir. Bu da kolesterolün düzelmesine yardımcı olur. 

CEVİZ

Ceviz, tekli doymamış yağ ve omega 3 yağ asidi içeriyor. Her gün düzenli tüketildiğinde kolesterol seviyesini yüzde 15 düşürüyor. Ve aynı zamanda damarlardaki kan dolaşımını dengeliyor ve vücuttaki iltihaplanmayı azaltıyor. 

PORTAKAL 

Bir orta boy portakal günlük C vitamini ihtiyacını tümden karşılıyor. C vitamini vücuttaki hücreleri hasarlara karşı korur, damarlarda kolesterolün neden olduğu yıpranmayı ve plak oluşumunu engeller. 

Doymuş yağ oranı doğal olarak düşük olan soya, soya sütü ve tofu kolestrol seviyesini düşürmeye yardımcı oluyor. Yapılan çalışmalarda günde 15 gram soya proteini tüketenlerin total kolesterol oranı yüzde altı kadar düşme göstermiş. Protein oranı yüksek olan soya B kompleks, K vitamini ve demir, kalsiyum mineralleri bakımından da çok zengin. 

SOMON 

Omega 3 deposu somon B12 ve demir içeren en iyi kalite proteindir. Haftada üç gün yenirse kandaki trigiliserid oranını düşürüyor ve kalbi koruyor, düzensiz kalp atışlarını normal seviyelere indiriyor.