Yürümek için 10 nedeniniz var

Yürümeniz için 6 harika sonuç varken, siz hala oturuyor musunuz? Hem fiziksel hem de ruh sağlığı üzerinde inanılmaz faydalar sağlayan yürüyüş için artık 10 nedeniniz var.   

Uzmanlar, yürüyüşü sadece fiziksel değil, ruh sağlığı için de öneriyor. En önemlisi de koşu bantlarında değil, her gün 30 dakika doğada yürümek gerekiyor. İşte yürümek için 10 önemli neden: 

Yağ oranı artar 

Yürüyüşün her dakikası vücudunuzda farklı kasları farklı şekillerde çalıştırmış olursunuz. Hem iki bacağınızı hem de iki kolunuzu yürüyüş boyunca kullanırsanız daha çok yağ yakarsınız. Tempolu yürürken kollarınızı da kuvvetli bir şekilde öne ve arkaya iterek kaslarınızı kuvvetlendirebilirsiniz. 

Glukoz toleransı

Yemeklerden 15 dakika sonra yürüyüş yapmak, özellikle zayıf glukoz toleransı olan kişilerde, kan glukoz kontrolünü geliştirir: Elbette yemekten 30 dakika sonra yürüyüş kilo vermenizi ve kilo kontrolünüzü de sağlar. 

Kan basıncınız yüksek mi? 

Yemekten 30 dakika sonra ister kısa (3'er dakikalık 10 kez) ister uzun (30'ar dakika bir ya da iki kez) tempolu yürüyüş trigliserid seviyenizi ve kan basıncınızı düzenler. 

Kaslarınızı geliştirin 

Yürüyüş hem genel sağlığınızı ve kaslarınızı geliştirerek hem de kilo verdirerek eklemlerinize daha iyi oksijen gitmesini, daha az yük binmesini sağlar. Dengenizi de geliştirir ve düşmelerden sizi korur. 

Sıkça düşüyor musunuz? 

Düzgün olmayan yüzeylerde yürüyüş yapmak yaşlılarda dengeyi geliştirerek düşmeye karşı kişileri koruyor. Yaşlanmayı beklemeyin, dengenizi şimdiden geliştirmek için doğaya yürüyüş yapmak ve bol oksijen almak için gidin. 

Kendinize vakit ayırın 

Sanılanın aksine en çok yürürken düşünür ve kendi başımıza kalırız. Yaşadıklarınızı tartmak, belki sorunlara çözüm aramak, kalabalıktan biraz uzaklaşıp iç sesinizi dinlemek için yürüyüş harika bir seçenek olabilir. Batılıların meditasyon çılgınlığına Doğulular'ın ihtiyaç duymayışı doğaya yönelmeleri olabilir. 

Sürekli hasta mı oluyorsunuz?

Yürüyüş bağışıklık sisteminizi de güçlendirir. Her gün 30 dakikadan fazla yürürseniz savaşçı hücrelerinizi artırır, mukozal yapıların (ağız boşluğu, soluk borusu, sindirim ve boşaltım sistemi) bağışıklık sistemine katkılarını geliştirir.

Stres altında mısınız?

Tüm gün ofis ortamında, stres altında çalıştıktan sonra kendimizi Malibu sahiline atmamız pek mümkün olmuyor. Yine de ağaçların arasında toprak zeminde yürüme şansınız varsa, yürüyüşün stresi oluşturan kortizolün seviyesini düşürmesini keyifle hissedebilirsiniz. 

Uzun yaşamın anahtarı 

Yürüyüş yaparak hafızanızı, bilişsel fonksiyonlarınızı, akademik performansınızı geliştirebilirsiniz.

Alzheimer kabusunuz olmasın

7 bin erkek ve 31 bin kadın üzerinde yapılan yeni bir çalışma salına salına (düşük tempolu) yürüyenlerin değil tempolu yürüyenlerin daha uzun yaşadığını göstermiş.

Her gün 30 dakika yürürsek neler olur?

-Ruh halinizi olumlu yönde geliştirir. 

- Daha yaratıcı olursunuz.  

- Kıyafetleriniz bol gelir.  

- Kronik hastalıklardan korunursunuz.  

- Harika bacaklarınız olur.  

- Düzenli bir bağırsak aktivitesine sahip olursunuz.