23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları yarın başlıyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Samsun’un ev sahipliğinde düzenlenen 23’üncü Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları, yarın açılış organizasyonu ile başlıyor.

Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi’nin (ICSD) desteğiyle düzenlenen, dünyanın en büyük 3. spor organizasyonu olan Deaflympics 2017, 97 ülkeden 3 bini aşkın sporcu olmak üzere yaklaşık 5 bin katılımcıyı bir araya getirerek “Sessiz Kahramanlar”ın sesi olacak. 18 Temmuz’da Samsun’un yeni stadyumunda düzenlenecek görkemli bir törenle başlayacak organizasyonda; 97 ülkeyi temsil eden “sessiz kahramanlar”; atıcılıktan, badmintona, yüzmeden golfe kadar 21 farklı branşta düzenlenecek müsabakada yarışacak.
 
Samsun’da düzenlenen 23.Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları, Türkiye’nin spor kenti olan Samsun’un ev sahipliğinde gerçekleşecek. 18 Temmuz tarihinde Samsun’un yeni stadyumunda düzenlenecek görkemli açılış töreniyle başlayacak olan organizasyon, tarihinin en kalabalık organizasyonu olarak literatüre geçecek. 1 yıl gibi kısa bir süre içerisinde tüm hazırlıkları tamamlayan Samsun’da, organizasyon aracılığıyla, 12 gün boyunca aralıksız olarak “Sessiz Kahramanların” geçit töreni yaşanacak. İşitme engellilerin de hayatın içinde olduğunu, üstelik başarılarıyla tüm dünyaya adlarından bahsettirecekleri yönünde önemli bir farkındalık yaratmayı amaçlayan organizasyon, engellerin olmadığını ve tüm insanların bir olduğunu bir kez daha gösterecek.
 
Olimpiyat kenti olarak anılacak
Samsun’un ‘Spor Kenti’ olmaktan çıkarıp ‘Olimpiyat Kenti’ olarak anılması yönünde çok büyük bir adım olan organizasyonda, 97 ülkeden yaklaşık 3 bini aşkın sporcu kıran kırana mücadele edecek. 18-30 Temmuz tarihleri arasında 12 gün boyunca sürecek organizasyon kapsamında; müsabakalar Samsun’un Çarşamba, Bafra gibi çevre ilçelerinde yer alan 28 tesiste gerçekleştirilecek. 
 
Samsun’da renk cümbüşü
Hem Türk spor tarihinin hem de Deaflympics tarihinin en büyük organizasyonu olan Deaflympics 2017 için hummalı bir hazırlık sürecinden geçen Samsun’da olimpiyat halkalarının renkleriyle adeta renk cümbüşü oluşuyor. Kentin birçok noktasında yer alan organizasyonu simgeleyen bayrak ve afişlerin yanı sıra, müsabakaların gerçekleşeceği bölgelerde yer alan binalarda olimpiyat halkalarının rengi olan sarı, mavi, siyah, yeşil, kırmızı renkleriyle renk cümbüşüne katılıyor. Şehrin belirli noktalarına yerleştirilen kent figürleri, köprü ve viyadükler de boyama ve çiçeklendirme çalışmalarına eşlik ediyor.  
 
Sporcular, Türkiye’nin en büyük sahnesinden geçiş yapacak
Organizasyonunu Pera Event’in üstlendiği, 18 Temmuz’da görkemli bir gösteri ile gerçekleştirilecek Açılış Seremonisi için, yeni Samsun stadyumunun Doğu Maraton Tribünü’nde kurulan 125 metre uzunluğunda dev bir sahnede, 2 adet özel havuz sistemi yer alıyor ve seremoni süresince senaryo ve müzikle eş zamanlı su gösterileri gerçekleştiriliyor. 1500metrekarelik dev ekranların bulunduğu sahnede yatay ve dikey hareketli insan uçurma sistemleri yer almakta ve bu sistemlere ek olarak dansçılara 360 derece hareket kabiliyeti sağlayan özel sistem entegrasyonları bulunmaktadır. 
Türkiye’nin en büyük sahnesinde yapılacak olan, hazırlıkları aylar öncesinden tamamlanan Açılış Seremonisi gösterisi için 500’ü dansçı olmak üzere 1100 kişi görev almış ve şimdiden rekor kırmıştır.
 
Sporseverlerin karşılaşmaları izleyebileceği salonlar ve branşlar
 
Atıcılık: Bafra Atıcılık Salonu
Badminton: Bafra Spor Salonu
Atletizm: İlkadım Atletizm Spor Salonu
Basketbol: Tekkeköy Yaşar Doğu Spor Salonu
Basketbol: Bahattin Ekinci Spor Salonu
Bowling: İlkadım Bowling Salonu
Dağ Bisikleti: Üniversite Yerleşkesi
Yol Bisikleti: 19 Mayıs İlçesi
Futbol: Bafra Stadyumu
Futbol: Çarşamba Stadyumu
Futbol: 19 Mayıs Stadyumu
Golf: Samsun Golf Kulübü
Güreş: Kavak Spor Salonu
Hentbol: Çarşamba Spor Salonu
Judo: Atatürk Spor Salonu
Karate: Atatürk Spor Salonu
Taekwando: Atatürk Spor Salonu
Masa Tenisi: Batıpark Spor Kompleksi
Oryantiring: Tekkeköy merkez, Cumhuriyet Meydanı, Yeniköy, Bayraktepe, Kocadağ
Voleybol: Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu
Voleybol: Hasan Doğan Spor Salonu
Plaj Voleybolu: İlkadım Play Voleybol Sahası
Tenis: Samsun Tenis Kulübü
Yüzme: Samsun Olimpik Yüzme Havuzu