La Liga'da gelecek sezon VAR kullanılacak

İspanya Profesyonel Futbol Ligi (LFP) Başkanı Javier Tebas, İspanya 1. Futbol Ligi'nde (La Liga) gelecek sezon Video Yardımcı Hakem (VAR) uygulamasına geçileceğini açıkladı.

Madrid'de bir konferansta konuşan Tebas, bu yıl Almanya, Portekiz,  İtalya ve İngiltere (Premier Lig'de şahin gözü) liglerinde kullanılmaya başlanan  VAR'ın 2018-2019 sezonundan itibaren La Liga'da uygulanacağını söyledi.
 
Bu arada UEFA ve FIFA'yı "Diğer kurumlara danışmadan ve olası kötü  etkileri düşünmeden karar almakla" suçlayan Tebas, "Futbol ve endüstrisi 10 yıl  önceki gibi değil. Ulusal liglerle anlaşmaksızın karar alınamaz. Oturup konuşmak  lazım. UEFA ve FIFA ulusal liglerin sayesinde var. Tehlikedeyiz. 2018-2021  yıllarında Şampiyonlar Ligi'nin dağılımı, İspanyol kulüplerinin yararına oldu  ancak İspanyol liginin yapısı için çok tehlikeli." değerlendirmesinde bulundu.
 
La Liga'nın canlı yayın haklarında, diğer spor dalları ve Netflix gibi  başka paralı televizyon kanallarıyla çok büyük rekabette olduğunu kaydeden Tebas,   "2018-2022 yıllarında La Liga'nın canlı yayın haklarından İspanya'da 2 milyar  300 milyon avro, yurt dışından ise 1 milyar avro gelir elde etmeyi bekliyoruz. La  Liga, canlı yayın hakları satışını organize etmek için 80'den fazla ülkede ofis  açtı." şeklinde konuştu.
 
Öte yandan, "Öyle görünüyor ki Katalonya'nın bağımsızlık meselesi  tarih oldu." diyen LFP Başkanı, Barcelona ve Espanyol gibi Katalan kulüplerinin  La Liga'dan ayrılacağı iddialarının gündemden düşmesinin İspanyol futbolu için  olumlu olduğunu ifade etti.
 
Tebas, son olarak geçen yaz Barcelona'dan rekor rakamla (222 milyon  avro) Brezilyalı Neymar'ı transfer eden Paris Saint-Germain (PSG) Kulübünün "fair  play" kurallarına uymadığını savundu. LFP Başkanı, "PSG'nin hile yaptığından  eminim. PSG gibi kulüpler, devlet desteği alarak diğer kulüplerin yanında  kendilerini avantajlı hale getirdi ve transfer piyasasını şişirdi. Temiz bir  rekabet olması için çalışmalı ve bu tip kuralsızlıkları denetlemeliyiz." yorumunu  yaptı.

AA