Baba suçlu bulundu

4 yıl önce cesedi babası tarafından bir çuvala konularak taşınan 2 yaşındaki Muharrem'in dramı yürekleri dağlamıştı. Olayla ilgili soruşturmada hiçbir görevlinin ihmali bulunmadığına karar verildi.

Van'ın Gürpınar ilçesine bağlı Yalınca köyü Çeli mezrasında, Taş ailesinin 2 yaşındaki oğulları Muharrem, 2 Şubat 2014 tarihinde zatürree nedeniyle hayatını kaybetti. Minik Muharrem’in cenazesi yolların kardan kapalı olması nedeniyle babası tarafından kilometrelerce çuvalda taşındı. O görüntü Türkiye’nin gündemine oturdu.  

İHMAL VE KUSUR YOK 
Van Cumhuriyet Başsavcılığı, Muharrem’in hayatını kaybetmesinde ihmali olduğu iddia edilen 112 Acil Komuta Merkezi, jandarma ve dönemin özel idare yol ekipleri hakkında, “taksirle ölüme neden olmak” ve “görevi kötüye kullanmak” suçlarından yürüttüğü soruşturmayı tamamladı. Soruşturmada, ifadesi alınan görevlilerin ihmali ve kusurunun bulunmadığına ve haklarında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.  

YARDIM İÇİN ARAMADI 
Bilirkişi raporunda, gerekli yardımın ağır meteorolojik koşullar, teknik şartlar ve öncelikle zaman kaynaklı fiili imkânsızlık nedeniyle karşılanamadığının belirlendiği ifade edildi. Kararda, davacı baba Abdulvahap Taş’ın, çocuğunun hastalığı için yardım talebini zamanında yapmadığı kaydedildi. Taş'ın yardım için köy korucusunun dışında bir yetkiliyi aramadığı, sadece cenaze için Van'da ikâmet eden ağabeyi ve diğer akrabalarını haberdar ettiği belirtildi.  

EV KIŞ İÇİN UYGUN DEĞİL 
Başsavcılık, Çeli mezrasındaki evin ağır kış şartları ve bir sene önce solunum yollarından rahatsızlık geçiren 2 yaşındaki bir çocuk için uygun olmadığını da vurguladı. Raporda ayrıca baba Taş’ın konuşma tutanaklarından hasta çocuk için ateş düşürücü şurup dahil hiçbir ilaç kullanılmadığı ve olay yeri araştırmasında hiçbir ilaca rastlanmadığı belirtildi. Abdulvahap Taş’ın bölgede ulaşımın mayıs ayı sonuna kadar mümkün olmadığını bilmesine rağmen mezraya çıktığına dikkat çekildi.