Denizlerdeki istavrit bolluğu tezgahlardaki fiyatlara olumlu yansıdı

Denizlerdeki istavrit bolluğu tezgahlardaki fiyatlara olumlu yansıdı. Kilogramı 10 liraya kadar düşen istavritin fiyatının daha da düşmesi bekleniyor.

Geçen balık mevsimini kilogramı 15 liradan kapatan istavritin fiyatı,  bolluk nedeniyle 10 liraya kadar düştü.

 

Sezonun başlamasıyla denizlerdeki bereket tezgahlara da yansıdı. Sezon  başında uskumruda görülen bolluk bugünlerde istavritte de yaşanıyor.

 

Edirne Balık Pazarı balıkçılarından Hamza Köksoy, bu yıl sezonun çok  güzel başladığını söyledi.

 

Bereketli bir dönem geçirdiklerini ifade eden Köksoy, "Bu sezon çok  güzel başladı. Çok memnunuz. Sezon başlamasıyla uskumru bolluğu yaşadık.  Uskumrudaki bolluk devam ediyor ve kilogramını 5 liraya satıyoruz. Şimdi sıra  istavrite geldi. Denizlerde çok güzel istavrit bolluğu var. İstavritin  kilogramını 10 liradan satıyoruz." dedi.

 

"BÖYLE GİDERSE DAHA DA DÜŞER"

 

Balıkçı Feridun Bisteren de istavritin kilogram fiyatının daha da  düşmesini beklediklerini belirtti.

 

Tezgahlarda istavrit bereketi yaşandığını vurgulayan Bisteren,  "Tezgahlarımızı istavrit süslüyor. İstavritin fiyatı geçtiğimiz sezon sonuna göre  yüzde 50 düştü. Satışlar çok güzel. Vatandaşın ilgisi çok iyi. Denizlerimizin  bereketini yaşıyoruz." diye konuştu.

 

İstavrit satın alan vatandaşlardan Hasan Kara ise denizlerdeki balık  bolluğunun vatandaşı memnun ettiğini kaydetti. (AA)