Engelli kardeşler savaş kurbanı

Suriye'deki savaş doğmamış bebekleri de etkiledi.Türkiye’ye sığınan Abir Hamşun’un yetim üçüzlerinden ikisi kimyasal bombalar yüzünden engelli olarak dünyaya geldi.

Rakka’da yaşayan Abir Hamşun,  hamileliği döneminde yaklaşık 3 yıl önce savaş uçaklarından atılan bombalardan yayılan gaza maruz kaldı. Yoğun bombardımanda eşini ve ailesinden 18 kişiyi kaybeden 28 yaşındaki Hamşun, bir süre sonra üçüz bebekler dünyaya getirdi. Yetim üçüzlerden Ahmed el Muhammed ve Adil el-Muhammed, zihinsel ve bedensel engelli olarak doğdu.

5 ÇOCUĞU SURİYE'DE KALDI 

Yakınlarını ve evini kaybeden Hamşun bir kampa gönderildi. Uçakların kamplı bombaladığını söyleyen Hamşun “ Hiçbir yerde güvende değildik. Çocuklarımın doğduğu an engelli olduğu anlaşılınca Kilis Devlet Hastanesine sevk ettiler” diye konuştu. İki engelli bebeğiyle 1 buçuk ay önce Kilis'e gelen genç kadın, 4 küçük çocuğunu 10 yaşındaki kızına emanet edip geldigini ve Suriye'de kalan 6 yavrusunu çok merak ettiğini ifade etti. 

BOMBALAR DOĞMADAN ZEHİRLİYOR 

Türk doktorlar bebeklerin anne karnında kimyasal maddeye maruz kaldığı için zihinsel ve bedensel engelli dünyaya geldiğini belirledi. Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Doç. Dr. Mete Gürol Uğur özellikle gebeliği döneminde ilk üç ayında riskli kimyasallarla temas edilmesinin anne karnında gelişen bebeğe ciddi etkileri olduğunu söyledi. Gebe kadınların bu ortamda bulunması, bu vakada olduğu gibi anomali taşıyan ve savaş kurbanı engelli bebek sayısında ciddi artışlara yol açmaktadır” dedi.