Gerçek kahramanlar

İki farklı şehir.. iki mucize kurtuluş...iki kahraman... İstanbul'da bir esnaf, kaldırımda otu- ran arkadaşını 'hayati uyarısıyla' ölmekten kurtardı. Giresun’da ise gölde boğularak öldüğü sanılan ve üzeri bile örtülen genci, bir mühendis kalp masajıyla hayata döndürdü.

Bayrampaşa'da tekstil firmasında esnaflık yapan Halis Sözeri ölümün eşiğinden saniyelerle döndü. Sözeri, çalıştığı dükkandan çıkarak kaldırıma oturdu. Bu sırada yan taraftaki dükkana gelen mallar caraskalla dördüncü kata çekiliyordu. 

KOMŞU ESNAF TEHLİKEYİ GÖRDÜ 

Sözeri’nin tehlikeli bir yerde oturduğunu fark eden esnaf Kemal Baydüz, oradan kalkması için uyarıda bulundu ama arkadaşı dikkate almadı. Tehlikeyi sezdiğini söyleyen Baydüz “Yük taşındığını gördüm. Altında da Halis ağabey oturuyordu. Bende kendisini uyardım ama beni önce dinlemedi. Bunun üzerine ısrarla kalkmasını yanıma gelmesini istedim. En sonunda ikna etmeyi başardım” dedi. 

SANİYE FARKIYLA KURTULDU 

Sözeri’nin kalkmasından saniyeler sonra yukarı doğru çekilen yük dolu sepet, halattan çıkarak yere çakıldı. Caraskalın ucundaki sepetin oturduğu yere düştüğünü gören Halis Sözeri, kısa bir şaşkınlık geçirdikten sonra kendisini oradan kaldıran arkadaşına sarılarak teşekkür etti.  Sözeri, “Ne diyeceğimi bilmiyorum. Allah’ın takdiri işte yaşayacak ömrümüz varmış ama arkadaşım kalkmam için çok ısrar etti. Kalktıktan saniyeler sonra yüzlerce kilo ağırlığındaki yük oturduğum yere düştü” diye konuştu.

Giresun’daki Karagöl'e serinlemek için giren 13 yaşındaki Vedat Bektaş gözden kayboldu. Bir süre aranan genç çevredekiler tarafından sudan baygın halde çıkartıldı. Öldü sanılarak yol kenarına konuldu ve üzeri battaniyeyle örtüldü. 

Yardım çığlığına koştu 

Bölgedeki bir şantiyede çalışan mühendis, çığlıkları duyarak yardıma koştu. Çocuğun ölmediğini fark ederek suni teneffüs ve kalp masajı yaptı. Bektaş’ı uzun uğraşlar sonrasında hayata döndürdü. Daha sonra hastaneye kaldırılan çocuk tedavi altına alındı. Öldü sanılarak cenaze aracı beklenilirken, bir mühendis tarafından hayata döndürülen Vedat Bektaş, o anları kısmi olarak hatırladığını söyledi. 

HAYAT ÖPÜCÜĞÜ KURTARDI

Boyunu geçmediği yerlerde yüzebildiğini belirten Bektaş, “Benim gibi 2 arkadaşımda düşmüş amcam görmüş ve 2 arkadaşımı kurtarmış hemen. 1 kere daha dalmış, beni bulamayınca çıkmış bağırmış. Mühendis amcamın yardım çığlığını duyup gelmiş. Onun yaptığı suni teneffüs ve kalp masajıyla hayata döndüm” dedi.