• Bist 100
  104.594
 • Dolar
  5,4694
 • Euro
  6,2054
 • Altın
  229,2291
İstanbul
6 / 12
0530 708 54 54
0530 708 54 54
03 Haziran 2017 13:25 | Cumartesi

İftar sofralarının vazgeçilmezi

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte hemen birçok yerde, özellikle iş adamları kalabalık iftar davetleri verecek. İftar davetlerinin hiç şüphesiz en önemli kısmı iftar menüsü. O’pilavcı Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Yılmaz iftar davetleri ve mevlit programları için pilav konseptli menülerin bu yılda revaçta olduğunu söyledi.

Anadolu’nun birçok yerinde iftar programlarında ve mevlit programı davetlerinde tavuklu pilav, etli pilav ikram ediyordu. Bugün sadece bu bölgelerde değil başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin hemen her yerinde düğünlerde pilav ikram ediliyor. 
Et dönerli pilav, ton balıklı pilav, tavuklu pilav, misket köfteli pilav, nohutlu pilav, kuru fasulyeli pilav gibi çeşitleri bulunan pilav düğün törenlerinin vaz geçilmez menüsü arasında yerini çoktan aldı. Ekonomik durumu her ne olursa olsun, artık Ramazan davetlerinde pilav ikram ediliyor. 
O’Pilavcı’nın danışmanlığını yapan Ali Seçgin geçmiş günümüzde kaybolmaya yüz tutmuş yemeklerin araştırmasını ve geliştirmesini yapan ünlü bir gurme. Ali Seçgin bu kültürü şuan O’Pilavcı’da verecek. 

Osmanlı Sarayı’nın En Meşhur Yemeği: Pilav!
Türk mutfağının vaz geçilmez bir yemek türü olduğunu söyleyen O'Pilavcı’nın pilav pişirme konusunda danışmanı ünlü gurme Ali Seçgin, Osmanlı döneminde pirinç nadir bir malzeme olduğu için çok uzun bir dönem pilavın sadece zengin Osmanlı sofralarını süslediğini ve buralarda da sofranın en önemli yemeği konumuna yükseldiğini söyledi.  Ali Seçgin sözlerine şu şekilde devam etti: “ Kayıtlara ve arşivlere göre 15. yüzyılda sarayda pilav yeniyor ve Fatih Sultan Mehmet Han’ın sofralarında sade pilavın dışında sebzelisi, etlisi ve tavuklusunun yer aldığı kayıtlardan anlaşılıyor. Ancak 16. yüzyılda pilav pişirme yöntemleri gelişmiş, aynı öğünde birkaç çeşit pilav yenmeye başlanmış. Şölenlerde ikramların zenginliği, etin yanı sıra pirinç pilavlarının bolluğuyla da ölçülür hale gelmiş. 17. yüzyılda Evliya Çelebi, Bitlis Beyi'nin kent meydanında verdiği ziyafette 13 çeşit pirinç pilavı bulunduğunu yazıyor. Bu da pilavların sadece Osmanlı sarayına özgü olmadığını gösteriyor. Ancak yine de nadide bir yemek olan pilavı sıradan halk yüzyıllar boyu ancak zenginlerin şölenlerinde tadabilmiş. Pirincin demokratikleşmesi 18. yüzyıldan sonra gerçekleşiyor ve pilav artık orta halli insanların da sofralarının vazgeçilmez yemeği haline geliyor. Özellikle İstanbul'da bu yüzyıldan sonra pirinç buğday kadar tüketilir oluyor. Kültür tarihçisi Marianna Yerasimos, Osmanlı Mutfağı adlı eserinde 18. yüzyıl yemek tarifleri arasında çok değişik pilavların bulunduğunu, hatta benmari usulü pişirilen "susuz pilav" ve balıklı pilava bile rastlandığını yazıyor. “ Dedi 

Türkiye’nin en büyük düğün pilavı markası: O'Pilavcı,
Opilavci Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Yılmaz da , “Türk toplumu örf, adet, ananelerine bağlı; vicdanlı bir toplumdur. Bu yüzden hayrı hasenatı her fırsatta kendi imkanlarıyla yapan bir millet. Bu sebeble biz de bu hayırları gerçekleştirmek adına o pilavcı olarak çevresindekilere yardım etmek isteyenlere, hayrına yemek dağıtmak isteyenlere, ölmüşlerimize hayır işlemek isteyenlere, kolaylık olması adına sistemimizi geliştirdik. Sipariş vermeyi kolaylaştırdık. Sunumu basit hale getirdik. Sitemizden direk 50 kişilik, 100 kişilik; ister kavurmalı, ister tavuklu pilav sipariş verebiliyorsunuz ya da ayran ve tatlısını sipariş verebiliyorsunuz. İstanbul için aynı gün; tüm Türkiye'ye 1 gün sonra hizmet verebiliyoruz.
Aynı şekilde bir yakınıza aylık sipariş listesi oluşturup; her gün yemek göndermemizi isterseniz bizimle bunu yapabiliyorsunuz. Bize limitinizi söyleyin, kaç kişiye yemek dağıtılacağını söyleyin gerisini biz halledelim.
Toplu siparişlerinizin ve etkinliklerinizin (100 kişilikten den fazla) ürün dağıtımını sunumu da isterseniz biz servisini %20 hizmet bedeli alarak yapabiliyoruz .Hayır severlere hizmet etmek, hayırlara vesile olmak güzel.” Dedi. 

Pilav üzerine Türkiye’nin en büyük  Franchise Markası: Opilav’cı!
Tarık Yılmaz bu konuda şunları söyledi: “O'Pilavcı, yepyeni bir konseptle 2011 yılında sektöre sağlam adımlarla giriş yapan, 2016 yılında gelinen noktada açılan şube  ve sektöre kazandırdığı 100’lerce  işletme ile  sistemin büyümesine ciddi katkı sağladı.  Yeni markalar çıkmasına öncü oldu.  gelinen nokta O pilavcı sektörde öncü  olarak yeni proje ve yatırım çalışmalarına  hız vermeğe kararlı.” Dedi. Türkiye’nin her yerine bayilik verebildiklerini söyleyen O'Pilavcı Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Yılmaz ekonomik bütçelerle her girişimci O’pilavcı bayisi olabilir. Bayilik sistemimiz çerçevesinde  kısa bir zaman diliminde yatırım maliyetlerini amorti etmeleri amaçlanmaktadır.  Bayilik konseptlerimiz çeşitlidir.  Avm kiosk konsepti, corner şube ve büyük konsept şubeler.  Bunu yatırımcımızla birlikte dükkan yerine göre karar veriyoruz. Personel eğitimi v.b konularda bayilerimize her zaman destek veriyoruz. Bayiler ürün temini gibi problemlerle karşılaşmıyorlar.” Dedi. 

 

 • MAGAZİN
 • SPOR
 • YAŞAM
 • SANAT