Kan durduran buluş

2 kimyager mucidin karides ve yengeç kabuklarından elde ettiği madde, insandaki birçok hastalığa iyi geliyor. Hatta maddeden üretilen bez, kanı bile durduruyor. TSK için kanı durdurucu bez imali etmek isteyen ikili, bakanlıktan 1 milyon 300 bin lira destek aldı.

Antalya’da kimya üzerine çalışan 2 mucidin karides ve yengeç kabuklarından elde ettiği madde çiftçilerin tarım ürünlerindeki hastalık ve böcek gibi en büyük sıkıntısını ortadan kaldırıyor. İnsandaki birçok sağlık sorununa iyi geliyor, hatta maddeden üretilen bez kanı bile durduruyor. 

Kolestrole iyi geliyor 

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) için kanı durdurucu bez imali için çalışmalarını sürdüren ikili, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın 1 milyon 300 bin lira destekle Ar-Ge çalışmalarına başladı. Sadece deniz canlılarının kabuğunda bulunan Kitin ve Kitosan maddelerini keşfeden kimyagerler maddenin kolesterol, eklem, zedelenmiş kıkırdak dokusuna iyi geldiğini, hatta bu maddelerden elde edilen bezin de kanı durdurduğunu söyledi. 

İLAÇ MALİYETİ AZALACAK 

Kimya mühendisi Koray Öztürk ile kimyager Anıl Yamuk, ürünün, çiftçilerin belini büken ilaç maliyetini de ortadan kaldıracağını ifade etti. Öztürk, sıvı formundaki nanovit olarak kullandıkları kitosan maddesinin kırmızı örümcek, saman akarı, tuta ve tripserin üzerinde yüzde yüze varan başarılı sonuçlar aldıklarını söyledi.