ÖSYM'den akıl almaz hata

Yüzbinlerce öğrenci, üniversiteye yerleşme heyecanı yaşarken, ÖSYM skandal bir hata yaptığını açıkladı. Puanların yanlış hesaplaması nedeniyle üniversiteyi kazandığını sanan bin 499 öğrencinin hayalleri yıkıldı. Bin 110 adayın yeri değişti. 

ÖSYM Lisans Yerleştirme Sınavları sonrası yapılan kontrollerde, hiçbir adayın sınav puanlarında bir değişiklik olmadığını bildirdi. Kurum “Tablo-6C’nin ekinde yer alan okul türlerinden mezun olan adayların alan ve dallarına göre ek puan kullanılabilecek tercihlerinde ‘ek puanlı yerleştirme puanları’ yerine ‘ek puansız yerleştirme puanlarının kullanıldığı tespit edilmiştir” açıklamasında bulundu. 

GÜNCELLEME YAPILDI 

Bu hatanın düzeltilmesi amacıyla güncelleme yapan ÖSYM'den “Bin 110 adayın yerleştirmesi değişmiş, bin 628 aday daha önce bir programa yerleşmemişken yerleşir duruma gelmiş, ek puanı dikkate alındığı için yerleşen bu adaylar nedeniyle daha önce bir programa yerleştiği ilan edilen bin 499 aday yeni durumda herhangi bir programa yerleşememiştir” denildi. 

YENİ SONUÇLAR GEÇERLİ 

ÖSYM'nin duyurusunda, sonuçların erişime açıldığı, tüm adayların, puan ve sıralamalarını kontrol etmeleri ve son güncellenen sonuçları kullanmaları gerektiği uyarısı yapıldı. “Bu hatadan dolayı kamuoyundan özür diler, yeni sonuçları tüm ilgililerin dikkatine saygıyla sunarız.” ifadesine yer verildi.